Zamknij
1
,
Dużo mówi się o ludobójstwie niemieckim na polskich Żydach podczas okupacji, ale nie powinniśmy zapominać o Polakach, którzy im pomagali przeżyć i często za to sami wraz z rodzinami ginęli z rąk okupanta.
3
,
Z okolic Gorlic pochodzi wybitna postać, która swój wkład wniosła do światowej techniki lotniczej. Wynik jego prac jest elementem przepisów obowiązujących do dziś na całym świecie. Poznajcie kolejną postać z cyklu Znani i nieznani związani z Gorlicami.
1
,
Znani i nieznani gorliczanie - poznajcie niezwykłą bibliotekarkę z czasów okupacji hitlerowskiej!
4
,
Tym artykułem zaczynamy cykl „Znani i nieznani”, czyli opowieści o znanych i nieznanych a wartych przypomnienia ludziach związanych z Gorlicami.
4
,
25 lat funkcjonowania reaktywowanego powiatu gorlickiego skłoniły mnie do tego, by krótko przypomnieć dwa najważniejsze fakty z jego historii.
13
,
Wejście Niemców do Gorlic było dla wielu mieszkańców szokiem. Wierzono bowiem powszechnie w siłę polskiego wojska i w sojusze z Francją i Anglią. Sporo na ten temat już napisano, ja chciałabym Państwu przekazać relacje naocznych świadków, które pomogą nam wyobrazić sobie grozę tych wydarzeń.
3
,
Na zakończenie wakacji proponuję poszukiwanie „zbójeckiej jaskini” pod Ostrym Wierchem. Opowiedział mi o niej mieszkaniec Wysowej, Jan Okarma. Jemu tę historię przekazał ojciec, który dowiedział się o niej z kolei od swojego ojca. Czyli przekazywana opowieść z pokolenia na pokolenie.
3
,
„Cudze chwalicie, swego nie znacie”, a może znacie? Tym razem historia powstania największego jeziora osuwiskowego w polskich Karpatach, Beskidzkiego Morskiego Oka w Szymbarku, na stoku Maślanej Góry.
6
,
Gorlickie zorganizowane wędkowanie trwa już ponad wiek, od 1906 roku, czyli dokładnie 118 lat. Przeczytajcie historię gorlickiego wędkowania!
3
,
Skrzyżowanie traktów handlowych biegnących z Biecza, Koniecznej, Grybowa i Żmigrodu to tu właśnie, jak opowiadali dawni mieszkańcy Gorlic straszyły duchy. Aby je przepędzić w 1850 roku postawiono w tym miejscu kapliczkę.
7
,
W historii gorlickiej medycyny było to historyczne wydarzenie, a miało miejsce dokładnie 70 lat temu
4
,
W tym roku Glinik obchodzi 140. rocznicę powstania. W 1883 roku Bergheim i Mac Garvey założyli Warsztaty Naprawcze w Gliniku Mariampolskim.
,
Jasełka to widowiska, których tematem jest Boże Narodzenie. Przypuszcza się, że ich twórcą był św. Franciszek z Asyżu. W przedszkolach i szkołach organizowane są od wielu dziesiątek lat. Dają one okazję do wyjątkowych spotkań, dzielenia się opłatkiem i obserwacji popisów naszych dzieci i wnuków.
5
,
Zgodnie ze słowami Heinricha Himmlera Niemcy w czasie okupacji zamknęli szkoły średnie i uczelnie. Cel był jeden. Stworzenie z Polaków niewykształconej taniej siły roboczej. To przyczyniło się do dramatycznych wydarzeń, do jakich doszło w "Kromerze".
2
,
Święto Zmarłych, to dzień poświęcony wspomnieniom i modlitwom za naszych bliskich. W całej Polsce, wzdłuż i wszerz, na wszystkich cmentarzach płoną światła zniczy. W tym dniu powinniśmy pamiętać nie tylko o naszych bliskich, ale też o rodakach, którzy polegli za wolność i niepodległość Polski.