Zamknij

Gorlickie bożonarodzeniowe Jasełka w międzywojniu i nie tylko

13:22, 25.12.2023 Urszula Karasińska Aktualizacja: 13:22, 25.12.2023

Jasełka to widowiska, których tematem jest Boże Narodzenie. Przypuszcza się, że ich twórcą był św. Franciszek z Asyżu. W przedszkolach i szkołach organizowane są od wielu dziesiątek lat. Dają one okazję do wyjątkowych spotkań, dzielenia się opłatkiem i obserwacji popisów naszych dzieci i wnuków.

W Gorlicach w okresie międzywojnia Jasełka reżyserowała siostra Beatrice, przełożona sióstr felicjanek prowadzących Ochronkę i prawa ręka księdza proboszcza Litwina. Były to przedstawienia doskonale przygotowane, piękne, żywe obrazy. Siostry miały do dyspozycji bardzo dużo strojów w różnych kolorach. Były one obszywane złotą, błyszczącą lamówką.

Poniżej zdjęcie jednego z przedstawień, czarnobiałe, gdyż wtedy nie było jeszcze kolorowej fotografii.

W Jasełkach występowały dzieci z Ochronki, ale nie tylko. Jak opowiadała pani Krystyna Gumułka w wywiadzie dla Świadków Lokalnej Historii:

Najmłodszą aktorką była czteroletnia Lala Bomba, natomiast najstarszym aktorem był grający Heroda dziewiętnastoletni Przesmycki i mój brat. Ja byłam wizją Heroda w żółtej koszulce. Najmłodsza córka doktora Otęskiego, Hanka grała matkę Boską, a Seroczyńska śmierć.

Przedstawienia odbywały się na scenie budynku Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Zaczynały się od Zwiastowania, Dziunia Kosibianka śpiewała Ave Maria. Wtedy nie było mikrofonów, a pani Kosibianka miała tak potężny głos, że mimo zamkniętych okien, śpiew był słyszalny na ulicy.

Jasełki były przeważnie wystawiane przez tydzień, po dwa spektakle dziennie. Zawsze przy pełnej sali. Ludzie z całej okolicy zjeżdżali, by je zobaczyć. To były uroczystości na miarę całego miasta. Ostatnie odbyły się w roku 1938, potem przyszła okupacja.

Dzisiaj przedstawienia jasełkowe są kontynuowane w przedszkolu prowadzonym przez siostry felicjanki, czyli po prostu w Ochronce. Przedstawienia odbywają się w Domu Katechetycznym. Widzami są przeważnie rodziny małych aktorów, którzy z pełnym zapałem wcielają się w przydzielone im role. Siostry uczące katechezy w szkołach również przygotowują przedstawienia.

W Gorlicach jest jeszcze jedno przedszkole prowadzone przez Służebniczki NMP i tam również wychowankowie przygotowują Jasełka.

Więcej o Jasełkach w międzywojniu na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej: http://mbpgorlice.info/new/art,728,zywa-historia-gorlic-wywiad-z-pania-krystyna-gumulka

(Urszula Karasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%