Zamknij
REKLAMA

Rafineria narodowa - felieton Kuby Diducha

21:20, 04.06.2020 | Jakub Diduch
Skomentuj
REKLAMA

4 czerwca. Rocznica. Za oknem powoli wstaje słońce. Rzucam okiem na najnowsze wiadomości publikowane na portalach. Nieśmiało przebija się wspomnienie tamtych chwil sprzed 31 lat i pierwszych, częściowo wolnych wyborów.

Nagle - co to? Jakiś błysk podrażnił rozespane jeszcze oko. A, to pierwsze promienie słonecznego światła odbijające się od błyszczącej powłoki komina "Hydrokompleksu". I - choć w swoich duchowych poszukiwaniach wylądowałem w końcu na łonie deizmu ;) - dziękuję Opatrzności za inspirację. Trudno bowiem o lepszą metaforę tego, co przez ostatnie trzy dekady z haczykiem stało się z naszą ukochaną Ojczyzną.

Nie będę szczegółowo wgłębiał się w historię kombinatu, z którego Gorlice słynęły niegdyś w Świecie. Brakło by "internetów", żeby opisać te wszystkie roszady, machlojki, kombinacje, interwencje, przejęcia, procesy, udziały i podziały. Na łamach portalu Gorlice24 na bieżąco śledzimy zresztą wszystko, co dzieje się wokół terenów Ś.P. GLIMARU i powiadamiamy o tym opinię publiczną. Mimo lęku o własne oraz naszych bliskich życie i zdrowie, bo - jak pokazała historia - może się to skończyć i "ostatecznym rozwiązaniem".

Ważne, że ze znakomicie prosperującego zakładu dającego pracę setkom gorliczan pozostały jeno kompletnie niepilnowane smętne resztki infrastruktury zastawione pojemnikami z toksycznymi odpadami. Winni? Nie ma. Ktoś tam coś symbolicznie niby odsiedział. Z panoramy gorlickiej społeczności zniknęło kilka nazwisk, ale to wszystko. Odpowiednie organy Państwa robią co mogą. A właściwie to, na co pozwala im odgórna czapa politycznego nadzoru. I to mnie właśnie w tej całej sytuacji niepokoi najbardziej i najbardziej dziwi. Bo wystarczy otworzyć w internecie ogólnodostępne mapy, choćby w najpopularniejszej wyszukiwarce, aby dosłownie zajrzeć do wnętrza zbiorników stojących na terenie dawnej rafinerii, zlokalizować co do metra powstające i znikające tajemnicze wykopy, policzyć z dokładnością do jednego wiadra ilość składowanych pojemników z odpadami chemicznymi, a wręcz nawet odczytać nazwy firm widniejące na pojazdach je zwożących oraz - co najbardziej istotne - na bieżąco śledzić postępujący proces "znikania" infrastruktury wartej setki milionów złotych.

A zdziwienie moje jest tym większe, że władzę dzierży obecnie ugrupowanie, które obejmowało ją niosąc na sztandarzach hasła rozliczenia z komuną i dawną bezpieką, położenia kres aferom, wyjaśnienia podejrzanych transakcji i wreszcie odzyskania przez Państwo kontroli nad wyprzedanym majątkiem. Co do joty się sytuacja z naszą rafinerią jakby zgadza. I trudno chyba o bardziej spektakularny przykład tego, że "chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze".

Ale z drugiej strony, jak patrzę na aktywność naszej lokalnej przedstawicielki do parlamentu skupioną głównie na konkursach śpiewania pieśni patriotycznych "ku czci", to się tak jakby dziwię troszkę mniej.

Nie wybielam w tym kontekście nikogo. I śmiało i z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że przysłowiowego "ciała" dały wszystkie opcje polityczne od samego lewa do samego prawa. Trudno wskazać tutaj jednoznacznie, kto najbardziej. Podobnie niestety, jak z tą naszą dzisiejszą Polską, której symbolem jest dla mnie przywołana powyżej rafineria.

Często w komentarzach moi - oczywiście anonimowi - adwersarze zarzucają mi polityczną jednostronność i całkowity brak obiektywizmu. Nie jest tak do końca. Po prostu piszę szczerze, co myślę i czuję. I czego się boję, mając na uwadze powielania niebezpiecznych historycznych schematów zwłaszcza i głównie przez obecną, "Pisowską" władzę. I tyle. Zresztą, co może u niektórych "anonimów" spowoduje pewne "zadziwienie", znam się i bardzo lubię ze sporą ilością działaczy oraz członków Prawa i Sprawiedliwości. W tym nawet z aktualnym prezydenckim ministrem odpowiedzialnym z kulturę. A w resorcie kierowanym przez Joachima Brudzińskiego przepracowałem spory kawałek mojej zawodowej kariery i bardzo sobie tamte chwile cenię. Wspomnę również o najbliższym kuzynie mojej żony - jednym z ulubionych przez TVP posłów ugrupowania rządzącego. Widujemy się wprawdzie z rzadka, ale namiętnie dyskutujemy przy dobrej szkockiej. O czym? O Polsce, która w mojej ocenie tak naprawdę jest łupem dzielonym pośród tych, którzy aktualnie dorwą się do koryta, upychając swoje bliższe i dalsze rodziny po rozmaitych spółkach, spółeczkach, funduszach i agencjach. Oczywiście mając na ustach gromką krytykę nadużyć poprzedników. O Polsce, która - wzorem "Hydrokompleksu" - powolutku przez lata cięta była na kawałeczki i rozsprzedawana. Również przez tych, co dziś o grabieży narodowego majątku krzyczą najgłośniej. Prawda to i nikt temu nie zaprzeczy. Tylko, że jak już przychodzi co do czego i te kawałeczki majątku na powrót stają się narodowe, to nagle okazuje się, że nikt tak naprawdę nie potrafi nimi zarządzać. Trudno zresztą się dziwić, jeśli zarządzanie powierza się funkcjonariuszom partyjnym, a nie specjalistom. I po pół roku wymienia się funkcjonariusza na innego. Za sowitą odprawą oczywiście. Mimo faktu, że obroty "narodowej" spółki są 20 procent niższe, niż jej prywatnych odpowiedników.

Dyskutujemy o Polsce, gdzie powolutku, krok za kroczkiem rozmontowuje się - niczym rafineryjne komory potne i barizol - Konstytucję, sądownictwo, niezależne media i wolności obywatelskie. O Polsce, gdzie z nauczyciela, sędziego, lekarza czy dziennikarza na zawołanie robi się pijaka, nieroba, złodzieja i bandytę. O Polsce, gdzie wprawdzie istnieje jedno prawo ale nie dla wszystkich. Czasem za tragedię utraty pracy przez setki ludzi wystarczy odsiedzieć symboliczne dwa latka i wraca się do gry. A czasem - za złamanie komuś życia - wystarczy po prostu przenieść winnego do innej parafii. Dyskutujemy o Polsce zapatrzonej jak sroka w gnat w Stany Zjednoczone rządzone przez człowieka skrajnie niezrównoważonego, przeciwko któremu występować zaczynają powoli nawet najbardziej zatwardziali Republikanie. O Polsce nieufnej, zamkniętej, sypiącej bez przerwy garście soli na historyczne rany. O Polsce, która w związku z powyższym najbliższego sojusznika ma niemal 10 tysięcy kilometrów od swoich granic. O Polsce ogarniętej manią zaglądania swoim obywatelom do łóżka i na tej podstawie ogłaszania się strefą wolną od tego, czy owego. Swoją drogą szkoda, że powołując się w swojej argumentacji na biblijne cytaty nie wspomina się w uchwałach również o "cudzołóstwie", jako grzechu piętnowanym na równi z "sodomią". To taki mój złośliwy i zupełnie świadomy wtręt ze specjalną dedykacją dla radnych jednej z lokalnych gmin. Dyskutujemy o Polsce, w której tak naprawdę te 31 lat temu wszystko miało być inne...

Słońce wylazło już nad Beskid. Pora zbierać się do roboty. Po drodze minę wzgórze z resztkami "Hydrokompleksu", pierwszych "zombiaków" spieszących nowym chodnikiem wzdłuż ulicy Szopena do sklepu po poranną dawkę chmielu za "zasilacza", uśmiechnę się do starszej pani na przystanku. Dzień, jak co dzień.

[ZT]8345[/ZT]

 

(Jakub Diduch)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (29)

alibabaalibaba

33 4

Jeżeli to ma być literatura to ja pozwolę sobie zacytować pana S.A.Poniatowskiego(który Dei et Catarinae Magnae gratia królem Polski został):szkoda czasu i atłasu. 21:46, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdiAdi

60 31

Haha, to co artykuł. Nawet śmiechłem powiem szczerze. Glimar to tu tylko przywołany, by podpiąć na portal gorlicki, a reszta to nawalanka na obecną władzę.
Być może w sprawie Glimaru nie zrobiono za wiele, być może nie wszystko jest idealne, ale w porównaniu z poprzednimi ekipami rządowymi to jak niebo a piekło. Poprzednie władze sprzedawały i grabiły majątek państwa. Gdzie byłeś wtedy? Czy pisałeś o tym artykuły? Obecny rząd znacznie zwiększył udział państwa w spółkach i bankach, repolonizując wiele z nich (proszę się zapoznać z danymi i faktami). Spółki są znów rentowne, wypracowując nawet rekordowe zyski. Więc ta mowa o rozkradaniu, sprzedawaniu i złym zarządzaniu to rozumiem do SLD, PSL i PO?
Co do sądownictwa, to wg społeczeństwa i zwykłego człowieka zaistniałe zmiany są korzystne. Być może nie są korzystne dla celebrytów, rodzin kast, gwiazd showbiznesu i polityków - stąd ten kwik.
Piszesz o pedofilii w kościele - fakt, reakcja przełożonych w wielu przypadkach była zła. Ale dlaczego już nie wspominałeś, że można zabić staruszkę na przejściu czy jechać totalnie pijanym i za to nie odpowiedzieć? Wystarczy być gwiazdą tvnu i znajomym/sprzymierzeńcem kasty sędziowskiej.
Mówisz o sojuszniku - to Węgry są oddalone aż o 10 tys km? No chyba nie.
Jest jeszcze wiele do zrobienia, nie wszystko też było idealne i bez błędów, ale taki artykuł i wciskanie nam takiej głupoty jest aż śmieszne. Fakty, dane ekonomiczne, ratingowe, wskaźniki, poziom życia bronią się same i nie przekonasz nas, że białe jest czarne. Możesz sobie popierać opcję polityczną jaką chcesz, ale może pora skończyć z politykowaniem na tym portalu i skupić się jedynie na Gorlicach i okolicach?
P.S. Mi nikt do łóżka nie zagląda ani nie ogranicza moich praw. :) 23:07, 04.06.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Do AdiDo Adi

10 7

Trochę pomieszałeś i poplątałeś, ale w sumie trafiłeś w sedno, ta władza lubi jak się posługuje hasłami przez nich wymyślonymi : grabież majątku, repolonizacja, show-biznes, kasta sędziowska, TVN kłamie, itp.
Radzę zachować ten komentarz, będziesz mógł go wykorzystać jako CV do podania o przyjęcie na członka zarządu jakiejś spółki wskazanej przez Prezesa "wszystkich prezesów". Dla nich z tym CV będziesz jak BMW ? dla kierowcy. Tylko nie napisałeś co byś zrobił w przypadku zysków lub strat spółki. Radzę napisać, że z zyskami podzielisz się z różnymi fundacjami państwowymi wskazanymi przez Prezesa, a w przypadku strat .. nic nie pisz, bo będziesz musiał podnieść ceny produktów. Tak czy owak za wszystko zapłaci społeczeństwo. 13:23, 05.06.2020


NicoNico

5 2

Ty naprawdę wierzysz w to co napisałeś? 12:58, 07.06.2020


MariaMaria

0 3

Gdybyś zobaczył prawdziwe dane ekonomiczne nigdy już nie zagłosowałbyś na PIS. 20:11, 27.06.2020


GorlikGorlik

23 52

Panie Kubo, w moim odczuciu, NIC DODAĆ NIC UJĄĆ. Choć z pewnością odezwą się klakierzy PiS-owscy , którzy będą przekonywać w imieniu "wszystkich polaków i w imieniu społeczeństwa", że to wszystko "wina Tuska" SLD i PSL. - bez żadnych merytorycznych uzasadnień. 02:17, 05.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MigMig

14 9

No właśnie komentarz wyżej masz wyjaśniony ten artykuł i poprzednie rządy. Argumenty? Dane makroekonomiczne, raporty GUSu i agencji ratingowych. Tak trudno się zapoznać? Wiedziałem, że odezwą się totalnersi, którzy będą przekonywać w imieniu "wszystkich polaków i w imieniu społeczeństwa", że niby dawniej było lepiej, a teraz to wszystko źle. Nawet wbrew danym i liczbom. No ale jak widać, niektórych nie przekona. 09:58, 05.06.2020


jojo

1 0

Konkret zmarł w Nowym Sączu, jakiś czas temu. 20:41, 26.06.2020


GorliczaninGorliczanin

18 5

A spytam czy to Pan radny z powiatu. 06:15, 05.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Kuba DiduchKuba Diduch

7 3

Nie. Starszy brat :) 07:58, 05.06.2020


twój nicktwój nick

3 0

tata muzyk 13:48, 05.06.2020


pstrykpstryk

15 18

Szukacie Bóg wie jakich teorii spiskowych, akcentów politycznych tymczasem przez Płock, z dodatkową nitką do Gdańska przepływa ropociąg Przyjaźń, tłoczący mega ilości ropy aż z Syberii. Takie rafinerie jak gorlicka funkcjonowały tylko dzięki okololicznemu wydobyciu w latach świetności i to i tak na małą skalę. Z ekonomicznego punktu taka rafineria ma taki sens jak smażalnia ryb w Afryce Środkowej. 08:29, 05.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

evilevil

7 1

dziwne że funkcjonowała ponad 100 lat. A tak na marginesie , ropa z okolicznych kopanek stanowiła szczatkowy procent przerobu gorlickiej Rafinerii.
10:13, 07.06.2020


oloolo

33 28

pani Baltuś nie tylko umie spiewać hymn,ona tez umie wręczac kwiaty oszustom, zlodziejom i manipulantom pisowskim ocalanym przez wiekszosc sejmową podczas votum zaufania.Kto wybiera taką miernotę na reprezentanta obywateli w sejmie? 09:36, 05.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KirkKirk

12 6

"Dzielenie się opinią jest cenne ale nie rań innych"... 10:43, 05.06.2020


sioukssiouks

6 1

widać ciężko wybierać mając do wyboru takie osoby jakie kandydują - gdziekolwiek do władzy... 20:55, 05.06.2020


JojoJojo

26 4

Wpadłam w prawdziwy zachwyt po przeczytaniu tego felietonu! Jakie to wszystko odkrywcze! Marzyłam tylko o tym, aby poznać pana opinię na temat naszej smutnej rzeczywistości. Komu i do czego potrzebne są te wypociny? Za dużo było tej szkockiej! 16:11, 06.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

felixfelix

11 1

Co prawda rzuca wami o sciany i beton to wy tak, tak Solidaruchy to uczynili to wy spalacze projektowali i Hydro tu zaplanowali co pozapominali gdzie się zatrudniali gdzie swoje latorośle pozapychali by sie im lepiej żyło ? Co zapomnieli jak po prowizje do rafinerii lecieli by sponsorowali i dawali.? Tak to tu byli ludzie co Par 52 pkt 2 Kodeksu pracy dostali i na bruku wyladowali w Pokazowym procesie wyroki dostali To tu a nie gdzie inndziej Prasa Radio Telewizornia nadawała jakich zbrodniarzy przed sądem stawiała wyroki i szybkie umorzenie ale błoto zostało przywarło i życie umilało zatrudnienia nie dostało to był mały pikuś przy władowaniu ,rozpasaniu inwestycyjmnym Hydro ,Gorzelnia i Wysowa i kasa stracona, gdzie rada pracownicza, gdzie nadzorcza ,gdzie Nafta Polska ? Miasto ciemnoty nie światła to swiatło widać przez nalewak przy drodze a osiedle górne 09:46, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomekgTomekg

4 22

Brawo Panie Jabubie!
Napisane w punkt! Świetny artykuł!
0 16:12, 07.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GerwazyGerwazy

11 0

Tekst o wszystkim i o niczym! 19:36, 07.06.2020


xxxxxx

15 3

Na tej rafinerii wyszli tylko dobrze dawni/obecni prominenci Solidarności. To jednak nic nas nie nauczyło: głosujemy na tych samych ,,nierobów" , myślących tylko o sobie stosując proste i tanie tryki ( banery, kościół, przecięcia wstęg, otwarcie kolejnego pomnika w Gorlicach i okolicy ). Myślę, że w kolejnych wyborach będzie to samo (po prostu beton i koniec). 12:15, 08.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Mietek Mo czar Mietek Mo czar

11 3

Było nie dopuścić w 89 do władzy tych złodziei . Mielibyśmy nadal piękną socjalistyczną ojczyznę i rafineria nadal by istniała. No i nie było by PiSu panie Jakubie - bo strasznie to przebija przez pana artykuł. 19:07, 08.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TakiTaki

9 0

Po lekturze artykułu (?) i komentarzach wnioskuję że autor tęskni za starymi czasami. *%#)!& się? 23:23, 14.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

etametam

5 0

31 lat temu wszystko miało być inne?! Chyba dla ciemnej masy co nie widziała dalej niż kawał kiełbasy. 31 lat temu każdy świadomy w kwestiach ekonomicznych i gospodarczych widział oczami wyobraźni kres naszego istnienia. Przejść z gospodarki centralnie sterowanej na rynkową to jak skoczyć z dachu GCK'u i zamortyzować ten skok nogami! 🤣 W 30 lat nie nadrobimy 123 + 50 letniej niewoli którą obdarowywali nas nasi odwieczni sojusznicy i dobrodzieje 🤣 Do których notabene sami jeździmy za przyczyną syndromu sztokholmskiego. Może nie jest super, ale nie przesadzajmy z tym czarnowidztwem 🙂 20:42, 29.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

paulapaula

2 0

wszyscy widzą, że jest źle ale jakoś nic się nie zmienia rok za rokiem pytanie czemu? na szczeblu regionalnym i krajowym wszędzie te same bandy pchają się do władzy a wy leziecie i głosujecie choć i tak z góry wiadomo,że nic się nie zmieni. I te kłótnie kto lepszy pis czy po a co za różnica ja się pytam jedni rządzili drudzy rządzą było jest i będzie źle, młodzi pouciekali stąd bo po co mają marnować najlepsze lata w takim kraju? 09:10, 03.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

paulapaula

4 0

wszystko to smutne i tragiczne lecz chyba najwięcej to ,że nawet młodzi i zdolni jak autor tego artykułu wolą wysłużyć się starym partyjniakom pisząc peany na ich cześć niż zrobić coś pożytecznego. 09:23, 03.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


GaryGary

2 1

"...Stany Zjednoczone rządzone przez człowieka skrajnie niezrównoważonego, przeciwko któremu występować zaczynają powoli nawet najbardziej zatwardziali Republikanie..." - sam jesteś niezrównoważony Wielki Mędrcu wydając "opinię" opartą na "informacjach" z tych wszystkich fake-news kolportowanych przez neoboLszewickie media typu CNN czy nowojorskie piśmidła, zachowujące się niczym kundel sąsiada, który nie mogąc ugryźć, bo ząbki małe, próbuje przynajmniej obsikać przez siatkę ogrodzeniową, ale mu nie wychodzi, bo sik za cienki! D. Trump jest miliarderem, bynajmniej nie z rozdania partyjnego, tylko dzięki wytrwałej pracy własnej i rodziny - udowodnij, że potrafisz zarobić 1/10 tego, co Donald, a potem wypowiadaj się o kimś takim jak on per "niezrównoważony"!!!
Ps. Może napiszesz coś w temacie "Pizza Gate" albo powiązań "zrównoważonych" Clintonów ze znanym pe/do/filem czyli śp. Epsteinem - niewygodna prawda czy jak? 09:03, 07.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

grochyaregrochyare

0 0

ĹEEXÍ.NÉŤ - niеsаmowity sеrwis rаndkоwy dlа dorosłych, którzy сhcą znaleźć partnera dо seksu 12:56, 22.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA