Zamknij
REKLAMA

Rafineria narodowa - felieton Kuby Diducha

21:20, 04.06.2020 | Jakub Diduch
Skomentuj
REKLAMA

4 czerwca. Rocznica. Za oknem powoli wstaje słońce. Rzucam okiem na najnowsze wiadomości publikowane na portalach. Nieśmiało przebija się wspomnienie tamtych chwil sprzed 31 lat i pierwszych, częściowo wolnych wyborów.

Nagle - co to? Jakiś błysk podrażnił rozespane jeszcze oko. A, to pierwsze promienie słonecznego światła odbijające się od błyszczącej powłoki komina "Hydrokompleksu". I - choć w swoich duchowych poszukiwaniach wylądowałem w końcu na łonie deizmu ;) - dziękuję Opatrzności za inspirację. Trudno bowiem o lepszą metaforę tego, co przez ostatnie trzy dekady z haczykiem stało się z naszą ukochaną Ojczyzną.

Nie będę szczegółowo wgłębiał się w historię kombinatu, z którego Gorlice słynęły niegdyś w Świecie. Brakło by "internetów", żeby opisać te wszystkie roszady, machlojki, kombinacje, interwencje, przejęcia, procesy, udziały i podziały. Na łamach portalu Gorlice24 na bieżąco śledzimy zresztą wszystko, co dzieje się wokół terenów Ś.P. GLIMARU i powiadamiamy o tym opinię publiczną. Mimo lęku o własne oraz naszych bliskich życie i zdrowie, bo - jak pokazała historia - może się to skończyć i "ostatecznym rozwiązaniem".

Ważne, że ze znakomicie prosperującego zakładu dającego pracę setkom gorliczan pozostały jeno kompletnie niepilnowane smętne resztki infrastruktury zastawione pojemnikami z toksycznymi odpadami. Winni? Nie ma. Ktoś tam coś symbolicznie niby odsiedział. Z panoramy gorlickiej społeczności zniknęło kilka nazwisk, ale to wszystko. Odpowiednie organy Państwa robią co mogą. A właściwie to, na co pozwala im odgórna czapa politycznego nadzoru. I to mnie właśnie w tej całej sytuacji niepokoi najbardziej i najbardziej dziwi. Bo wystarczy otworzyć w internecie ogólnodostępne mapy, choćby w najpopularniejszej wyszukiwarce, aby dosłownie zajrzeć do wnętrza zbiorników stojących na terenie dawnej rafinerii, zlokalizować co do metra powstające i znikające tajemnicze wykopy, policzyć z dokładnością do jednego wiadra ilość składowanych pojemników z odpadami chemicznymi, a wręcz nawet odczytać nazwy firm widniejące na pojazdach je zwożących oraz - co najbardziej istotne - na bieżąco śledzić postępujący proces "znikania" infrastruktury wartej setki milionów złotych.

A zdziwienie moje jest tym większe, że władzę dzierży obecnie ugrupowanie, które obejmowało ją niosąc na sztandarzach hasła rozliczenia z komuną i dawną bezpieką, położenia kres aferom, wyjaśnienia podejrzanych transakcji i wreszcie odzyskania przez Państwo kontroli nad wyprzedanym majątkiem. Co do joty się sytuacja z naszą rafinerią jakby zgadza. I trudno chyba o bardziej spektakularny przykład tego, że "chcieliśmy dobrze, a wyszło jak zawsze".

Ale z drugiej strony, jak patrzę na aktywność naszej lokalnej przedstawicielki do parlamentu skupioną głównie na konkursach śpiewania pieśni patriotycznych "ku czci", to się tak jakby dziwię troszkę mniej.

Nie wybielam w tym kontekście nikogo. I śmiało i z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że przysłowiowego "ciała" dały wszystkie opcje polityczne od samego lewa do samego prawa. Trudno wskazać tutaj jednoznacznie, kto najbardziej. Podobnie niestety, jak z tą naszą dzisiejszą Polską, której symbolem jest dla mnie przywołana powyżej rafineria.

Często w komentarzach moi - oczywiście anonimowi - adwersarze zarzucają mi polityczną jednostronność i całkowity brak obiektywizmu. Nie jest tak do końca. Po prostu piszę szczerze, co myślę i czuję. I czego się boję, mając na uwadze powielania niebezpiecznych historycznych schematów zwłaszcza i głównie przez obecną, "Pisowską" władzę. I tyle. Zresztą, co może u niektórych "anonimów" spowoduje pewne "zadziwienie", znam się i bardzo lubię ze sporą ilością działaczy oraz członków Prawa i Sprawiedliwości. W tym nawet z aktualnym prezydenckim ministrem odpowiedzialnym z kulturę. A w resorcie kierowanym przez Joachima Brudzińskiego przepracowałem spory kawałek mojej zawodowej kariery i bardzo sobie tamte chwile cenię. Wspomnę również o najbliższym kuzynie mojej żony - jednym z ulubionych przez TVP posłów ugrupowania rządzącego. Widujemy się wprawdzie z rzadka, ale namiętnie dyskutujemy przy dobrej szkockiej. O czym? O Polsce, która w mojej ocenie tak naprawdę jest łupem dzielonym pośród tych, którzy aktualnie dorwą się do koryta, upychając swoje bliższe i dalsze rodziny po rozmaitych spółkach, spółeczkach, funduszach i agencjach. Oczywiście mając na ustach gromką krytykę nadużyć poprzedników. O Polsce, która - wzorem "Hydrokompleksu" - powolutku przez lata cięta była na kawałeczki i rozsprzedawana. Również przez tych, co dziś o grabieży narodowego majątku krzyczą najgłośniej. Prawda to i nikt temu nie zaprzeczy. Tylko, że jak już przychodzi co do czego i te kawałeczki majątku na powrót stają się narodowe, to nagle okazuje się, że nikt tak naprawdę nie potrafi nimi zarządzać. Trudno zresztą się dziwić, jeśli zarządzanie powierza się funkcjonariuszom partyjnym, a nie specjalistom. I po pół roku wymienia się funkcjonariusza na innego. Za sowitą odprawą oczywiście. Mimo faktu, że obroty "narodowej" spółki są 20 procent niższe, niż jej prywatnych odpowiedników.

Dyskutujemy o Polsce, gdzie powolutku, krok za kroczkiem rozmontowuje się - niczym rafineryjne komory potne i barizol - Konstytucję, sądownictwo, niezależne media i wolności obywatelskie. O Polsce, gdzie z nauczyciela, sędziego, lekarza czy dziennikarza na zawołanie robi się pijaka, nieroba, złodzieja i bandytę. O Polsce, gdzie wprawdzie istnieje jedno prawo ale nie dla wszystkich. Czasem za tragedię utraty pracy przez setki ludzi wystarczy odsiedzieć symboliczne dwa latka i wraca się do gry. A czasem - za złamanie komuś życia - wystarczy po prostu przenieść winnego do innej parafii. Dyskutujemy o Polsce zapatrzonej jak sroka w gnat w Stany Zjednoczone rządzone przez człowieka skrajnie niezrównoważonego, przeciwko któremu występować zaczynają powoli nawet najbardziej zatwardziali Republikanie. O Polsce nieufnej, zamkniętej, sypiącej bez przerwy garście soli na historyczne rany. O Polsce, która w związku z powyższym najbliższego sojusznika ma niemal 10 tysięcy kilometrów od swoich granic. O Polsce ogarniętej manią zaglądania swoim obywatelom do łóżka i na tej podstawie ogłaszania się strefą wolną od tego, czy owego. Swoją drogą szkoda, że powołując się w swojej argumentacji na biblijne cytaty nie wspomina się w uchwałach również o "cudzołóstwie", jako grzechu piętnowanym na równi z "sodomią". To taki mój złośliwy i zupełnie świadomy wtręt ze specjalną dedykacją dla radnych jednej z lokalnych gmin. Dyskutujemy o Polsce, w której tak naprawdę te 31 lat temu wszystko miało być inne...

Słońce wylazło już nad Beskid. Pora zbierać się do roboty. Po drodze minę wzgórze z resztkami "Hydrokompleksu", pierwszych "zombiaków" spieszących nowym chodnikiem wzdłuż ulicy Szopena do sklepu po poranną dawkę chmielu za "zasilacza", uśmiechnę się do starszej pani na przystanku. Dzień, jak co dzień.

[ZT]8345[/ZT]

 

(Jakub Diduch)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (26)

alibabaalibaba

32 3

Jeżeli to ma być literatura to ja pozwolę sobie zacytować pana S.A.Poniatowskiego(który Dei et Catarinae Magnae gratia królem Polski został):szkoda czasu i atłasu. 21:46, 04.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdiAdi

57 28

Haha, to co artykuł. Nawet śmiechłem powiem szczerze. Glimar to tu tylko przywołany, by podpiąć na portal gorlicki, a reszta to nawalanka na obecną władzę.
Być może w sprawie Glimaru nie zrobiono za wiele, być może nie wszystko jest idealne, ale w porównaniu z poprzednimi ekipami rządowymi to jak niebo a piekło. Poprzednie władze sprzedawały i grabiły majątek państwa. Gdzie byłeś wtedy? Czy pisałeś o tym artykuły? Obecny rząd znacznie zwiększył udział państwa w spółkach i bankach, repolonizując wiele z nich (proszę się zapoznać z danymi i faktami). Spółki są znów rentowne, wypracowując nawet rekordowe zyski. Więc ta mowa o rozkradaniu, sprzedawaniu i złym zarządzaniu to rozumiem do SLD, PSL i PO?
Co do sądownictwa, to wg społeczeństwa i zwykłego człowieka zaistniałe zmiany są korzystne. Być może nie są korzystne dla celebrytów, rodzin kast, gwiazd showbiznesu i polityków - stąd ten kwik.
Piszesz o pedofilii w kościele - fakt, reakcja przełożonych w wielu przypadkach była zła. Ale dlaczego już nie wspominałeś, że można zabić staruszkę na przejściu czy jechać totalnie pijanym i za to nie odpowiedzieć? Wystarczy być gwiazdą tvnu i znajomym/sprzymierzeńcem kasty sędziowskiej.
Mówisz o sojuszniku - to Węgry są oddalone aż o 10 tys km? No chyba nie.
Jest jeszcze wiele do zrobienia, nie wszystko też było idealne i bez błędów, ale taki artykuł i wciskanie nam takiej głupoty jest aż śmieszne. Fakty, dane ekonomiczne, ratingowe, wskaźniki, poziom życia bronią się same i nie przekonasz nas, że białe jest czarne. Możesz sobie popierać opcję polityczną jaką chcesz, ale może pora skończyć z politykowaniem na tym portalu i skupić się jedynie na Gorlicach i okolicach?
P.S. Mi nikt do łóżka nie zagląda ani nie ogranicza moich praw. :) 23:07, 04.06.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Do AdiDo Adi

9 6

Trochę pomieszałeś i poplątałeś, ale w sumie trafiłeś w sedno, ta władza lubi jak się posługuje hasłami przez nich wymyślonymi : grabież majątku, repolonizacja, show-biznes, kasta sędziowska, TVN kłamie, itp.
Radzę zachować ten komentarz, będziesz mógł go wykorzystać jako CV do podania o przyjęcie na członka zarządu jakiejś spółki wskazanej przez Prezesa "wszystkich prezesów". Dla nich z tym CV będziesz jak BMW ? dla kierowcy. Tylko nie napisałeś co byś zrobił w przypadku zysków lub strat spółki. Radzę napisać, że z zyskami podzielisz się z różnymi fundacjami państwowymi wskazanymi przez Prezesa, a w przypadku strat .. nic nie pisz, bo będziesz musiał podnieść ceny produktów. Tak czy owak za wszystko zapłaci społeczeństwo. 13:23, 05.06.2020


NicoNico

4 1

Ty naprawdę wierzysz w to co napisałeś? 12:58, 07.06.2020


MariaMaria

0 1

Gdybyś zobaczył prawdziwe dane ekonomiczne nigdy już nie zagłosowałbyś na PIS. 20:11, 27.06.2020


GorlikGorlik

21 47

Panie Kubo, w moim odczuciu, NIC DODAĆ NIC UJĄĆ. Choć z pewnością odezwą się klakierzy PiS-owscy , którzy będą przekonywać w imieniu "wszystkich polaków i w imieniu społeczeństwa", że to wszystko "wina Tuska" SLD i PSL. - bez żadnych merytorycznych uzasadnień. 02:17, 05.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

MigMig

11 9

No właśnie komentarz wyżej masz wyjaśniony ten artykuł i poprzednie rządy. Argumenty? Dane makroekonomiczne, raporty GUSu i agencji ratingowych. Tak trudno się zapoznać? Wiedziałem, że odezwą się totalnersi, którzy będą przekonywać w imieniu "wszystkich polaków i w imieniu społeczeństwa", że niby dawniej było lepiej, a teraz to wszystko źle. Nawet wbrew danym i liczbom. No ale jak widać, niektórych nie przekona. 09:58, 05.06.2020


jojo

0 0

Konkret zmarł w Nowym Sączu, jakiś czas temu. 20:41, 26.06.2020


GorliczaninGorliczanin

16 3

A spytam czy to Pan radny z powiatu. 06:15, 05.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Kuba DiduchKuba Diduch

6 2

Nie. Starszy brat :) 07:58, 05.06.2020


twój nicktwój nick

1 0

tata muzyk 13:48, 05.06.2020


pstrykpstryk

15 16

Szukacie Bóg wie jakich teorii spiskowych, akcentów politycznych tymczasem przez Płock, z dodatkową nitką do Gdańska przepływa ropociąg Przyjaźń, tłoczący mega ilości ropy aż z Syberii. Takie rafinerie jak gorlicka funkcjonowały tylko dzięki okololicznemu wydobyciu w latach świetności i to i tak na małą skalę. Z ekonomicznego punktu taka rafineria ma taki sens jak smażalnia ryb w Afryce Środkowej. 08:29, 05.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

evilevil

6 0

dziwne że funkcjonowała ponad 100 lat. A tak na marginesie , ropa z okolicznych kopanek stanowiła szczatkowy procent przerobu gorlickiej Rafinerii.
10:13, 07.06.2020


oloolo

29 27

pani Baltuś nie tylko umie spiewać hymn,ona tez umie wręczac kwiaty oszustom, zlodziejom i manipulantom pisowskim ocalanym przez wiekszosc sejmową podczas votum zaufania.Kto wybiera taką miernotę na reprezentanta obywateli w sejmie? 09:36, 05.06.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

KirkKirk

10 6

"Dzielenie się opinią jest cenne ale nie rań innych"... 10:43, 05.06.2020


sioukssiouks

5 0

widać ciężko wybierać mając do wyboru takie osoby jakie kandydują - gdziekolwiek do władzy... 20:55, 05.06.2020


JojoJojo

22 2

Wpadłam w prawdziwy zachwyt po przeczytaniu tego felietonu! Jakie to wszystko odkrywcze! Marzyłam tylko o tym, aby poznać pana opinię na temat naszej smutnej rzeczywistości. Komu i do czego potrzebne są te wypociny? Za dużo było tej szkockiej! 16:11, 06.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

felixfelix

8 1

Co prawda rzuca wami o sciany i beton to wy tak, tak Solidaruchy to uczynili to wy spalacze projektowali i Hydro tu zaplanowali co pozapominali gdzie się zatrudniali gdzie swoje latorośle pozapychali by sie im lepiej żyło ? Co zapomnieli jak po prowizje do rafinerii lecieli by sponsorowali i dawali.? Tak to tu byli ludzie co Par 52 pkt 2 Kodeksu pracy dostali i na bruku wyladowali w Pokazowym procesie wyroki dostali To tu a nie gdzie inndziej Prasa Radio Telewizornia nadawała jakich zbrodniarzy przed sądem stawiała wyroki i szybkie umorzenie ale błoto zostało przywarło i życie umilało zatrudnienia nie dostało to był mały pikuś przy władowaniu ,rozpasaniu inwestycyjmnym Hydro ,Gorzelnia i Wysowa i kasa stracona, gdzie rada pracownicza, gdzie nadzorcza ,gdzie Nafta Polska ? Miasto ciemnoty nie światła to swiatło widać przez nalewak przy drodze a osiedle górne 09:46, 07.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomekgTomekg

3 18

Brawo Panie Jabubie!
Napisane w punkt! Świetny artykuł!
0 16:12, 07.06.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GerwazyGerwazy

7 0

Tekst o wszystkim i o niczym! 19:36, 07.06.2020


xxxxxx

12 1

Na tej rafinerii wyszli tylko dobrze dawni/obecni prominenci Solidarności. To jednak nic nas nie nauczyło: głosujemy na tych samych ,,nierobów" , myślących tylko o sobie stosując proste i tanie tryki ( banery, kościół, przecięcia wstęg, otwarcie kolejnego pomnika w Gorlicach i okolicy ). Myślę, że w kolejnych wyborach będzie to samo (po prostu beton i koniec). 12:15, 08.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Mietek Mo czar Mietek Mo czar

8 2

Było nie dopuścić w 89 do władzy tych złodziei . Mielibyśmy nadal piękną socjalistyczną ojczyznę i rafineria nadal by istniała. No i nie było by PiSu panie Jakubie - bo strasznie to przebija przez pana artykuł. 19:07, 08.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TakiTaki

4 0

Po lekturze artykułu (?) i komentarzach wnioskuję że autor tęskni za starymi czasami. *%#)!& się? 23:23, 14.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

etametam

1 0

31 lat temu wszystko miało być inne?! Chyba dla ciemnej masy co nie widziała dalej niż kawał kiełbasy. 31 lat temu każdy świadomy w kwestiach ekonomicznych i gospodarczych widział oczami wyobraźni kres naszego istnienia. Przejść z gospodarki centralnie sterowanej na rynkową to jak skoczyć z dachu GCK'u i zamortyzować ten skok nogami! 🤣 W 30 lat nie nadrobimy 123 + 50 letniej niewoli którą obdarowywali nas nasi odwieczni sojusznicy i dobrodzieje 🤣 Do których notabene sami jeździmy za przyczyną syndromu sztokholmskiego. Może nie jest super, ale nie przesadzajmy z tym czarnowidztwem 🙂 20:42, 29.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

paulapaula

0 0

wszyscy widzą, że jest źle ale jakoś nic się nie zmienia rok za rokiem pytanie czemu? na szczeblu regionalnym i krajowym wszędzie te same bandy pchają się do władzy a wy leziecie i głosujecie choć i tak z góry wiadomo,że nic się nie zmieni. I te kłótnie kto lepszy pis czy po a co za różnica ja się pytam jedni rządzili drudzy rządzą było jest i będzie źle, młodzi pouciekali stąd bo po co mają marnować najlepsze lata w takim kraju? 09:10, 03.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

paulapaula

0 0

wszystko to smutne i tragiczne lecz chyba najwięcej to ,że nawet młodzi i zdolni jak autor tego artykułu wolą wysłużyć się starym partyjniakom pisząc peany na ich cześć niż zrobić coś pożytecznego. 09:23, 03.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA