Zamknij
3
,
Na świecie żyje około 280 tys. bocianich par, co oznacza, że polska populacja stanowi jedną szóstą światowej - powiedział PAP koordynator krajowy międzynarodowego liczenia bocianów białych, dr Marcin Tobółka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
8
,
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wróbla specjalista z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN przypomniał, że wróbel to ptak, który od wieków towarzyszy człowiekowi, adaptując się do zmieniających się warunków środowiskowych. Przybył do Europy z cieplejszych regionów, m.in. Bliskiego Wschodu i Azji Południowej, podążając za rozwojem rolnictwa i osadnictwa ludzkiego.
,
"Koty mówią do nas, i to na wiele różnych sposobów" – podkreśliła w rozmowie z PAP Biegańska-Hendryk, behawiorystka.
1
,
Gorlice metropolią nie są i sporo osób mieszkających na obrzeżach miasta miewa okazję zobaczyć np. sarny. Ostatnio jednak dziką zwierzynę można spotkać dosłownie w centrum miasta, np. na terenie "Ekonomika".
,
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym wietrze.
4
,
Projekt dotyczący odtworzenia mamuta był omawiany od ponad dekady, "czasem nawet serio", ale w poniedziałek naukowcy poinformowali, że nowe dofinansowanie powinno pozwolić im na realizację tego pomysłu - podaje brytyjski dziennik.
1
,
W ciągu ostatnich 20-50 tys. lat ludzie wytępili 10-20 proc. wszystkich gatunków ptaków. Zdaniem naukowców większość gatunków posiadała kilka wspólnych cech: były dużych rozmiarów, żyły na wyspach, wiele z nich było nielotami. Badania prowadził zespół pod kierunkiem prof. Shai Meiri'ego z Uniwersytetu w Tel Awiwie (Izrael).
,
Ruch na trakcie do Morskiego Oka jest bardzo duży, a parkingi wypełniają się od wczesnych godzin porannych.
,
"Aktywność przestępcza, szczególnie w gospodarce odpadami zintensyfikowała się w 2018 roku, kiedy to w Polsce wybuchło ponad 200 pożarów miejsc składowania lub magazynowania odpadów. Wtedy też podjęto decyzję o wzmocnieniu prawnym Inspekcji Ochrony Środowiska" - podkreślił Krzysztof Gołębiewski szef nowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska.
,
Nadchodzącej doby należy się spodziewać dużych opadów śniegu i silnego mrozu - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Największe opady śniegu spodziewane są na Pomorzu Wschodnim i Żuławach - do 15 cm. Podobnie wysoko w górach - 15 cm. Z kolei na północnym-wschodzie i na terenach górskich pokrywa śnieżna przyrośnie o ok. 10 cm, a na wschodzie kraju - ok. 8 cm.
1
,
IMGW podaje, że ostrzeżenie dotyczy w Małopolsce powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego i nowosądeckiego, a na Podkarpaciu: leskiego i bieszczadzkiego.
1
,
Zgodnie z prognozą Instytutu w sobotę temperatura ma wynieść od 2 do 7 stopni Celsjusza. Odczuwalna temperatura będzie jeszcze niższa przez porywisty wiatr. Z kolei w niedzielę w całym kraju temperatura maksymalna nie przekroczy 5 stopni Celsjusza, a w nocy niemal wszędzie spadnie poniżej zera.
2
,
Synoptyk IMGW, pytany przez PAP o obecną sytuację związaną z suszą, wyjaśnił, że w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach w Polsce, od pierwszych miesięcy wiosennych, występuje deficyt opadów. Do tego dochodzą skutki bardzo łagodnej zimy oraz braku śniegu. "W ostatnich miesiącach jedynie luty był naprawdę wilgotny" - przyznał. Zastrzegł jednak, że choć "lutowe opady pozwoliły zasilić rzeki w wodę, a nawilgocenie zewnętrznej i powierzchniowej warstwy gleby wzrosło, to niestety już chwilę później, w marcu i w kwietniu bardzo szybko rozpoczęła się susza wraz z wegetacją" - zauważył.
,
Jak przekazał PAP rzecznik Komendanta Głównego PSP od początku tego roku wybuchło ponad 2100 pożarów lasów i 23 tysiące pożarów traw.
1
,
Szef resortu podkreślił na antenie Radia Plus, że "Polska tylko w 6,5 proc. retencjonuje wodę, która przepływa".