Jak przekazał PAP rzecznik Komendanta Głównego PSP od początku tego roku wybuchło ponad 2100 pożarów lasów i 23 tysiące pożarów traw.
Od poniedziałku przestał obowiązywać zakaz wstępu do lasów, nałożony 3 kwietnia w związku ze stanem epidemii koronawirusa. W lasach w niemal całym kraju panuje jednak najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. "Uważajmy podczas spacerów" ? zaapelował rzecznik Komendanta Głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.
Jako przykład podał chociażby niedzielny pożar, który wybuchł w Nowinach w województwie Świętokrzyskim. "W niedzielę 34 zastępy strażaków gasiły pożar traw i nieużytków w Nowinach w Świętokrzyskiem, który przeniósł się na halę magazynową. Tam trwały działania ratownicze" ? powiedział PAP st. kpt. Krzysztof Batorski.
Rzecznik Komendanta Głównego PSP dodał, że w całej Polsce w lasach ściółka jest bardzo sucha. "Natomiast wilgotność spada, a to oznacza, że jest to bardzo łatwopalny materiał, dlatego uważajmy podczas spacerów" ? powiedział st. kpt. Batorski.
Zaapelował też, by nie wchodzić do lasu i nie prowadzić aktywności, która może spowodować pożar. "Żadne grille nie są możliwe w lesie, bo przepisy jasno mówią o tym, że ani w lesie, ani 100 metrów od lasu nie możemy palić ognisk i używać otwartego ognia. To jest wykluczone" - przypomniał.
Zaznaczył, że również wjeżdżanie do lasu samochodem może być niebezpieczne. "Spaliny i cały układ wydechowy pojazdu mają bardzo wysoką temperaturę, a to w połączeniu z suchą trawą i ściółką może spowodować pożar" ? podkreślił strażak.
Gdy jednak już dojdzie do pożaru, należy natychmiast wezwać służby ratownicze, używając numerów alarmowych: 112 lub 998. Dyżurnego trzeba poinformować o miejscu i zasięgu pożaru. Trzeba być też przygotowanym na to, że dyżurny będzie chciał się upewnić, iż faktycznie doszło do takiego zdarzenia, i w tym celu oddzwoni. Po przekazaniu zgłoszenia powinno się oczekiwać służb na drodze dojazdowej, by jak najszybciej wskazać im dokładnie miejsce pożaru.
Z kolei Ministerstwo Środowiska poinformowało, że od poniedziałku będzie można swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce, a w lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki. Decyzje zostały podjęte po rekomendacji ministra środowiska Michała Wosia.
Ministerstwo przekazało wytyczne dyrektorom parków narodowych, by także one były dostępne dla odwiedzających. "Dyrektorzy mogą w ramach lokalnego rozpoznania zamknąć określony rejon lub szlak, jednak nie cały park. Pracownicy i straże parków będą informować odwiedzających o wszystkich wyłączeniach" - poinformował resort.
"Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma" ? przekazał minister środowiska Michał Woś.
Resort dodał, że decyzją Rady Ministrów niedostępna pozostaje mała infrastruktura leśna - urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci, wiaty i miejsca biwakowania. "Ze względu na panującą suszę zachowajmy szczególną ostrożność" ? zaapelowało ministerstwo.
Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w ubiegłym roku z ogólnej liczby 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc.). Pożary traw i nieużytków objęły łączną powierzchnię 24 151 ha.
PSP zaznaczyło, że w ubiegłym roku do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli ponad 183 mln litrów wody, co - jak wskazano - stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich. W ubiegłym roku odnotowano również prawie 9 tys. pożarów lasów. (PAP)
Autorka: Aleksandra Kuźniar
akuz/ mhr/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Ropa. 18-latek będzie musiał słono zapłacić za przejażd
Ropa to stan umysłu
robol
12:41, 2025-07-03
Uczniowie Kromera zagwarantowali sobie miejsca na AGH
Gratulacje!
P
12:39, 2025-07-03
Ropa. 18-latek będzie musiał słono zapłacić za przejażd
,, nietypowy incydent" a co w nim nietypowego? Siurek wyje...bał na hulaju będąc na bani i tyle. Sytuacja jakich wiele, ale trza jakoś temat sprzedać, że synek Bóg wie jakiego,, przestępstwa" się dopuścił, żeby uzasadnić skrojenie Go na trzy i pół tysia. A tymczasem na zachodniej granicy,, inżynierowie" tłumnie prą do Polski nie niepokojeni przez służby
Maro
12:20, 2025-07-03
Rada Rynku Pracy o zmianach w prawie i pomocy dla bezro
Bez pośrednika nigdzie nie załatwisz sobie roboty ,sztuczne kolejki ,cv wysyłane w próżnie czy widmo oferty to tylko kilka obecnych problemów ,nie mówiąc o tym że obniżono poprzeczke dla bardzo młodych dopiero po szkole ,ci pracodawcy (czyt.baby na stołkach) to rasiści ,najgorszy jest ten rasista z 11 list pluje na ciebie oszuście/i ,czekoladki dobre? żebyś sie nimi nie zadławił
1/3 pępowiny
10:39, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz