Zamknij

Ornitolog: wróbli w miastach i na wsiach jest coraz mniej

16:11, 20.03.2025 Aktualizacja: 16:36, 20.03.2025
Skomentuj PAP PAP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wróbla specjalista z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN przypomniał, że wróbel to ptak, który od wieków towarzyszy człowiekowi, adaptując się do zmieniających się warunków środowiskowych. Przybył do Europy z cieplejszych regionów, m.in. Bliskiego Wschodu i Azji Południowej, podążając za rozwojem rolnictwa i osadnictwa ludzkiego.

W ciągu ostatniej dekady populacja wróbla w Polsce zmniejszyła się o ok. 1,5 miliona par lęgowych, co oznacza ponad 20-proc. spadek ich liczebności. Kiedyś stada wróbli liczyły po kilkaset osobników, dziś widok kilkudziesięciu jest rzadkością - podkreślił ornitolog prof. Grzegorz Neubauer.

"W przeszłości, zwłaszcza w okresie intensywnego wykorzystania zwierząt gospodarskich, wróble znajdowały obfite źródła pożywienia w postaci rozsypanego ziarna. Wraz z postępem technologicznym i zmianami w rolnictwie dostępność takiego pokarmu zaczęła maleć, a wróbli zaczęło ubywać"

- powiedział w rozmowie z PAP prof. Neubauer.

Jednak w ostatnich kilku dekadach sytuacja zaczęła się pogarszać wyjątkowo szybko. W wielu regionach świata - nie tylko na wsiach, ale i w miastach - naukowcy obserwują niepokojący spadek liczebności wróbli. Dane monitoringowe wskazują, że od 2013 r. liczebność tego gatunku w Polsce zmalała o około 1,5 miliona par lęgowych (z 6,5 mln do 5,1 mln), co oznacza ponad 20-procentowy spadek.

W Wielkiej Brytanii i Holandii od lat 80. XX w. populacja wróbla zmniejszyła się o połowę, a najnowsze badania francuskich naukowców sugerują, że w Paryżu ubyło nawet 90 proc. tych ptaków.

Specjaliści wymieniają kilka możliwych przyczyn tego zjawiska, choć - jak wyjaśnił prof. Neubauer - żadna z nich nie została w pełni potwierdzona.

"Oczywiście wróble straciły swoje podstawowe źródło pożywienia, jakim były ziarna rozsypywane przez rolników, ale to jest zaledwie część problemu. Skąd takie pogorszenie ich stanu w ostatnich dekadach, także w miastach, nie do końca wiemy"

- powiedział.

Jednym z czynników może być utrata miejsc lęgowych w wyniku modernizacji budynków i rozwoju urbanizacji.

"Wróble lubią się gnieździć w szczelinach starych budynków, a nowoczesne budownictwo, z gładkimi elewacjami i szczelnie zamkniętymi przestrzeniami, nie daje im takich możliwości. Jednak, co ciekawe, francuscy naukowcy wykazali niedawno, że liczebność wróbli praktycznie nie różni się w dzielnicach nowoczesnych i takich, w których dominują stare, niewyremontowane budynki"

- zaznaczył ornitolog.

Badania przeprowadzone w Kanadzie i USA wykazały z kolei, że pułapką dla ptaków żyjących w miastach mogą być szklane fasady i szyby budynków. Z powodu kolizji z nimi ginie tam odpowiednio ok. 25 mln i 600 mln osobników rocznie.

Innym powodem może być wzrost liczebności drapieżników, żywiących się wróblami. Naukowcy podkreślają przede wszystkim rolę krogulca, którego populacja w ostatnim czasie nieco się zwiększyła, oraz kota domowego. "W Polsce koty często są puszczane luzem, a są w stanie upolować naprawdę dużą liczbę ptaków" - przypomniał naukowiec.

Znaczenie, w jego opinii, może mieć także zwiększona liczba kolizji ptaków z samochodami. Pewną rolę mogą odgrywać również: zanieczyszczenia środowiska, hałas i sztuczne światło. Spadek liczebności wróbli powinien niepokoić nie tylko ze względów przyrodniczych, ale także ze względu na jego praktyczne konsekwencje dla człowieka. Wróble odgrywają bowiem istotną rolę w ekosystemie miejskim i rolniczym, pomagając w regulacji populacji owadów, także tych powodujących straty w uprawach. Ich znikanie możemy odczuć w postaci większej liczby owadów w miastach czy wzrostu zapotrzebowania na chemiczne środki ochrony roślin.

"Historia pokazuje, że drastyczne zmniejszenie liczebności wróbli może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Przykładem jest akcja przeprowadzona w latach 50. XX w. w Chinach, kiedy zarządzone przez władze masowe tępienie tych ptaków doprowadziło do plagi szarańczy i klęski głodu, w wyniku której zmarło kilkadziesiąt milionów ludzi"

- przypomniał prof. Neubauer.

W jego ocenie nie sposób precyzyjnie wskazać wszystkich konsekwencji spadku liczebności wróbli, ale jedno jest pewne - są one istotnym ogniwem w skomplikowanej sieci zależności ekologicznych. Nawet w stosunkowo uproszczonych ekosystemach miejskich ich rola nie jest bez znaczenia. Dlatego należy prowadzić działania ochronne na różnych poziomach - od monitorowania populacji, przez ograniczanie chemicznych środków ochrony roślin, po zachowanie zielonych przestrzeni w miastach i instalowanie budek lęgowych.

Katarzyna Czechowicz (PAP)

kap/ zan/ js/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

Ona,Ona,

1 3

Wroble zaczeli stosowac gumki.

16:44, 20.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sklepowa,Sklepowa,

1 2

Wrobli brakuje bo ludzie do sklepu Marysienka nie chodzili bo sie skapli ze z marketow przerzucamy towary.

16:47, 20.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Głos rozsądkuGłos rozsądku

3 0

40,30 lat temu na wsiach w każdym gospodarstwie hodowano kury ,gęsi ,indyki i wróbelki miały się bardzo dobrze, przy każdym domu dokarmiały się przy nich, teraz praktycznie cała wieś żyje ze sklepu,kury hodowane są sporadycznie. I tu jest cały problem z populacją wróbli.

19:47, 20.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HjHj

0 0

Jak zobaczyły kto tym krajem rządzi i jaka bieda w nim jest to wolały przenieść się do innego państwa tam gdzie lepiej jest a nie gdzie dziadownia i dziura gorlicka zabita dechami nie gorlice miasto światła tylko gorlice miasto upadłości i wyjazdu

05:33, 21.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

strona wuwuwustrona wuwuwu

2 0

Polskie miasta w ostatnich 20 latach masowo zamieniają się w betonowe pustynie (bo znajome firmy muszą zarobić), a zieleń jest niszczona. W Gorlicach to widać dobitnie, a ostatni beznadziejny pomysł z zieloną strefą obok UM pokazuje dobitnie wysoką zawartość betonu w magistrackich głowach.

07:45, 21.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NieornitologNieornitolog

0 0

Segregacja śmieci jest jednym z najważniejszych czynników spadku populacji wróbli.

14:41, 22.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tojatoja

0 0

jak nie przestaną z drzew robić kikuty, okaleczone, bez gałęzi, jeśli karczuje się każdy krzaczek, wytępia każdy wg nas chwast, a dla ptaków źródło pożywienia, jeśli będzie wszędzie wygolony trawnik i kostka brukowa - nie tylko wróbli nie będzie, ale większości ptaków

20:32, 25.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nana

0 0

miejscu ornitologów przestała bym się czepiać kotów , bo zamiast problemu z brakiem wróbli, będzie problem z myszami i szczurami, w Australii już to przerabiali; po prostu w przyrodzie musi być równowaga, człowiek ją bez przerwy zakłóca; wieksze znaczenie dla liczebności ptaków ma brak owadów spowodowany nagminnym stosowaniem glifosatu, byle mniszek się pokaże, już go trzeba randapem popryskać, całe pola rzepaku, zbóż - co my robimy z tą ziemią?

20:38, 25.03.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%