Wakacje zawsze kojarzą mi się nie z rzeką czy morzem, ale z włóczęgą po górach i schroniskami. Beskid Gorlicki długo ich nie miał, był pusty i dziki. Działacze PTTK po II wojnie światowej zaczęli starania o stworzenie bazy noclegowej na naszym terenie. W latach 50. podczas swoich wędrówek Stanisław Gabryel, działacz i wiceprezes PTTK w Gorlicach zawędrował do Nieznajowej. Była to opuszczona w 1945 roku wieś łemkowska, którą wynajmowało małżeństwo Remiaszów. Wypasali tam ponad 500 owiec, własność gospodarzy z Białki Tatrzańskiej.
Na 100 owiec przypadał jeden pastuch, a całością kierował baca. Wyrabiano sery, które sprzedawano. Kiedy trawy urosły, rozpoczynały się sianokosy. Wyglądały inaczej niż dzisiaj, co obrazują poniższe zdjęcia.
Remiaszowie przez rok mieszkali w chatce z płyty pilśniowej, a po roku wybudowali piętrowy dom (niedawno spalony) niedaleko gajówki w której mieszkał gajowy Biel z rodziną (dzisiaj to studencka chatka). Dom na parterze posiadał pokój, kuchnię i hol, a na piętrze dwa pokoje. Stanisław Gabryel z ramienia PTTK namówił panią Marię Remiasz do prowadzenia w tym domu stacji turystycznej w pomieszczeniach na piętrze.
To słowa pani Marii Remiasz:
Moja stacja turystyczna była najpiękniejsza w okolicy, miała pięć miejsc noclegowych. Miałam jeden procent z tych noclegów, a było 2,50 zł za dobę. Nie było prądu, pranie na tarze, prasowanie żelazkiem na duszę. Ale stacja była najpiękniejsza i najczyściejsza. Prowadziłam ją przez 10 lat. Stanisław Gabryel przywiózł z Gorlic piękne koce w kratę białą i czarną oraz śnieżnobiałą pościel.
Do mojej stacji bardzo lubili przyjeżdżać urzędnicy z Gorlic. Przyjeżdżali prawie w każdą sobotę. Nawet przywozili ze sobą kucharki, by im gotowały.
Więcej informacji o życiu w Nieznajowej w wywiadzie pani Marii Remiasz dla Świadków Lokalnej Historii na stronie internetowej MBP w Gorlicach: http://mbpgorlice.info/new/art,1630,zywa-historia-gorlic-wywiad-z-pania-maria-remiasz
W sierpniu przeczytacie ciąg dalszy turystycznej historii naszego regioniu - opowieść o schronisku na Magurze Małastowskiej i w Bartnem.
[ZT]15214[/ZT]
[ZT]15791[/ZT]
adam1 16:36, 09.07.2023
Piękne historie. Warto posłuchać
Turysta 05:37, 10.07.2023
Taaak.... kucharki z sobą przywozili!!! A po obiedzie do czego służyły?😜
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
W Gorlicach rusza pierwsza w powiecie klasa wojskowa! B
Niestety ale mi jeszcze zycie miłe.
Uczen
09:05, 2025-05-09
Gorlice uczciły 80. rocznicę zakończenia II wojny świat
dzieci uważają, że Polacy w 1939 r. zaatakowali Niemców, a Żydzi byli w dużej mierze winni wybuchu wojny.
A niemieckie
08:51, 2025-05-09
Skrócony czas pracy w Polsce. Ministra o szczegółach
Zajmują się głupotami, pi3przą o sztucznej inteligencji a nasz zespół, który się tym zajmował rozwalili i to już na początku rządów zapewne był lepszy od niemieckiego a na rosnący kryzys demograficzny wg. rządu najlepszym sposobem jest bezwarunkowa aborcja na życzenie (po prostu jako późna forma antykoncepcji).
~~~~ja
08:40, 2025-05-09
Wybrano nowego papieża! Przybrał imię Leon XIV
A mógł się nazwać Donald I...
beogr
08:07, 2025-05-09