Mieszkańcy podziwiają pierwsze autobusy w Gorlicach. Rok 1960.
Mija właśnie 62 lata od momentu uruchomienia Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Gorlicach. Autobusów było sześć i zapłaciło za nie ministerstwo. Starania o nie trwały jednak trochę czasu, gdyż w ministerstwie długo nie widziano potrzeby komunikacji miejskiej w małym trzynastotysięcznym mieście. Przeważył argument dojazdu robotników do pracy w Fabryce Maszyn Wiertniczych i Górniczych „Glinik”, która stawała się coraz większa i na której wyroby czekał przemysł wiertniczy i górniczy.
O przywiezieniu autobusów do Gorlic opowiadała Irena Michalus dla Świadków Lokalnej Historii:
Moje siedzisko było w Gliniku. Chodziłam do Gorlic piechotą, bo jeszcze nie było autobusów. Dopiero jak mój mąż [ Władysław Michalus] został przewodniczącym Powiatowej Rady Narodowej, to załatwili autobusy. I pamiętam jak je przywieźli. Mąż prowadził jeden autobus i dwóch szoferów z Powiatowej Rady następne dwa. Mąż stanął tym autobusem przed domem [ul. Wyszyńskiego dzisiaj, dawniej Michalusa]. Ludzie się zlecieli. A on powiedział: chcecie się przejechać autobusem za frajer to wsiadajcie i jedziemy. Dojechali do końca uliczki i zabraklo benzyny. Wtedy on zadzwonił i mu ją przywieźli. Pojechali, długo ich nie było, bo obwiózł ich po całej okolicy.
Po dotarciu do Gorlic wszystkich autobusów, ustawiono je na Rynku, gdzie gorliczanie tłumnie je oglądali. Jeden z nich kursował na trasie Glinik – Gorlice.
Tak wyglądała ulica w Gliniku w latach 50. ubiegłego wieku.
Pierwsze autobusy na gorlickim Rynku w październiku 1960 roku.
Zachęcamy do odsłuchania pełnego wywiadu z Ireną Michalus z 2017 roku ( o pierwszych autobusach wspomina w 20 minucie ) zrealizowanym w ramach projektu MBP "Świadkowie Lokalnej Historii".
Pełny wywiad ze spisem treści znajdziecie także na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorlicach
Prawda 20:29, 08.10.2022
A teraz 21 wiek i likwidują dworzec PKS cały zarząd starostwa out !!!!!
Na czele z starościna !!!
Felku21:35, 08.10.2022
Wcześniej jeździł taki brązowy z drabinką z tyłu. Przód miał jak stare cieżarówki
P.A.N.11:26, 09.10.2022
Już myślałem że o ,,Stonce" żaden gorliczaniń nie pamięta.🤣
PIS kontra PO-SLD-PS22:52, 08.10.2022
Dyskryminujmy się nadal a zniknął Dworzec, Kasa biletowa bo komuś zależy na tym terenie, znika handel w centrum Miasta i zniknie cała reszta a za tym pójdą Instytucje i skończy się wypuszczanie i podpuszczanie jednych przeciw drugich.
Ptryjota17:23, 09.10.2022
Jest to efekt ''praktycznego'' zarzadzania miastem przez wymienione obcje polityczne PO,SLD PSL, kazdy chce sie jak naiwiecej nachapac dopuki jeszcze jest przy wladzy, zachlannosc ludzka nie zna granic, zwlaszcza w tych ugrupowaniach.
do Ptryjota13:57, 10.10.2022
Tak pier dzielisz, że aż niedobrze się robi. Masz 7 lat rządów jedynie słusznych i jeszcze Ci mało??? No tak bo Ty z tych słusznych teraz co im inflacja nie straszna. Nie martw się Ciebie też wywiozą na taczkach nierobie i skończy się gnojenie ludzi
Jc12:33, 09.10.2022
Wtedy komus sie chciało coś robić a teraz wszyscy by zarządzali bez żadnej odpowiedzialnosci .
Obatorserw17:28, 09.10.2022
Kiedy, wtedy cos pozytywnego w Gorlicach ktos zrobil, raczej nie bylo takiego okresu w ostatnim 70 leciu.
kania15:02, 27.10.2022
Przecież to że nie mamy dworca i handlu w centrum to efekt postępu cywilizacyjnego - czytaj rozwoju. Komu się chce iść na dworzec skoro w domu przynajmniej jeden samochód (to nic że paliwo po 8 zeta- samochód to podstawa)?. Czy ktoś widział budkę telefoniczną? A jeśli tak to jak z niej zadzwonić? A kto jeździ na zakupy do centrum? Przecież tam stoją samochody m.in. mieszkańców którzy - czytaj powyżej.
Jak chcesz załatwić sprawę w centrum to gdzie parkujesz? Pod Galerią Gorlicką bo za darmo albo Kauflandem. Dlaczego miasto podczas rewitalizacji nie wybudowało parkingów pod płytą Rynku za unijne pieniądze? Można by wyliczać bez końca. Pozdrawiam i niech się mury pną do góry
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pomoc dla Manueli z Siar. Razem możemy zmienić jej los
Cza pomoc państwo daje na Ukrainę
Pomoc
03:40, 2025-07-03
Jedziesz jak szalony? Trafisz za kratki
Jezdzilem na zakazie a policji smiałem sie w ryj tak samo pluje na sądy co mi zakaz dały. Lafirynda nie bedzie mi mowic co moge a co nie. Pluje na was :).
Je
23:50, 2025-07-02
Pijany rajd w Dominikowicach zakończony obywatelskim zg
Tego się dukać nie da
.
23:05, 2025-07-02
Małopolskie: nielegalna broń i amunicja w sąsiedztwie m
No dwie sztuki amunicji to już poważny arsenał
Ma
22:56, 2025-07-02
13 13
Wiadomo w Starostwie grupa trzymajaca wladze sklada sie z ugrupowan takich jak, PO, PSL, SLD, wiec jak ma takie cos poprawnie funkcjonowac, jedynie Staroscina jest powolana przez PIS, normalna rzecza jest przeciez ze jedna osoba nie jest w stanie niczego pozytywnego dokonac. I znowu biurokraci totalni gora, jak tu zyc.
12 2
ANMAR to właściciel dworca nie starostwo.
5 7
A dlaczego nie jeździsz z dworca? Może gdybyś Ty i Tobie podobni wyznawcy od 7 lat jeździli z dworca to by nie padł. Ośle niemyty. Jak nie ma pasażerów to dworzec sie nie utrzyma i pada proste. Jest prywatny a nie Miasta czy Starostwa.