Zamknij

Związki Powstania Warszawskiego z Gorlicami - część 2.

12:22, 31.07.2022 Urszula Karasińska Aktualizacja: 11:36, 01.08.2022
Skomentuj Foto: Archiwum IPN Foto: Archiwum IPN

Co Gorlice mogły mieć wspólnego w Powstaniem Warszawskim? Możecie być zaskoczeni! Zapraszamy na drugą część z cyklu artykułów poświęconych właśnie Powstaniu Warszawskiemu w kontekście miasta Gorlice.

W pierwszym artykule opisaliśmy między innymi Janinę Miodek, związaną rodzinnie ze znanym profesorem Janem Miodkiem.

[ZT]12524[/ZT]

Słynna sanitariuszka Małgorzatka

Kolejną osobą związaną z Powstaniem Warszawskim i Gorlicami była sanitariuszka Małgorzatka, przyjaciółka Krystyny Tarczyńskiej.

Załęska Janina, bo o niej mowa, przebywała przez jakiś czas podczas okupacji w naszym mieście, mieszkając w domu Tarczyńskich przy ulicy Jagiełły. W Warszawie brała udział w konspiracji od 1942 roku w kompanii „Orzeł”. Po utworzeniu pułku „Baszta” przeniesiona została do pomocy lekarza pułkowego.

W lipcu 1944 roku otrzymała przydział do Komendy Głównej Armii Krajowej, kompanii B-1- sanitariat. Na Mokotowie organizowała szpitaliki powstańcze i punkty opatrunkowe, opiekowała się rannymi powstańcami. Pod jej opiekę trafił Jan Krzysztof Markowski, współautor piosenki powstańczej „Marsz Mokotowa”. Wyrazem wdzięczności za tę opiekę stała się znana piosenka jej właśnie zadedykowana „Sanitariuszka Małgorzatka”.

Spotkanie z„Małgorzatką” kompozytor wspominał tak:

Gdy ocknąłem się po kilku godzinach w polowym szpitaliku w willi Brodziszów na Malczewskiego [żoną Adama Brodzisza, aktora, była również znana w całej Polsce aktorka Maria Bogda, wnuczka Feliksa Kordyla, gorliczanina zamieszkałego przy ul. 3 Maja], ujrzałem nad sobą pochyloną, uśmiechniętą buzię. Blondyneczkę z„Baszty” – Małgorzatę. „Ależ, Krzysiu, napędziłeś nam wszystkim strachu!"

"Doktór Wania stwierdził, że już nic z ciebie nie będzie! Udało mi się zdobyć ampułki sympatolu. Wpakowałam ci całą porcję. Jak widzisz, żyjesz, serce funkcjonuje. nie martw się! Będziesz żył!” Tak optymistycznie oceniła sytuację Małgorzata. Po dwóch tygodniach troskliwej opieki wróciłem do swojej kompanii […]. Małgorzatce za jej samarytańską pomoc dedykowałem melodię do tekstu „Karnisza” pod tytułem „Sanitariuszka Małgorzatka, ta najdzielniejsza, jaką znam”.

W tekście pojawiają się informacje bezpośrednio wskazujące na Janinę Załęską-Niewiarowską, jako bohaterkę piosenki. Jest to m.in. prawdziwa informacja o przedwojennym adresie sanitariuszki „Małgorzatki” („Mieszkała gdzieś w Alei Róż”).

[ZT]12549[/ZT]

[ZT]12467[/ZT]

 

(Urszula Karasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JanoJano

7 0

Jedna z wielkich legend POWSTANIA i Gorlice .... nieprawdopodobne. Czekam na dalsze. A taki skromny pomyślik do UM - np. ulica Sanitariuszki Małgorzatki k. Szkoły Podstawowej na Os. Korczak ?! 15:05, 31.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%