Zamknij
REKLAMA

Ekwiwalent pieniężny za urlop - jak obliczyć jego wysokość?

00:00, 18.09.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę należy się odpoczynek w postaci uregulowanych przepisami Kodeksu pracy dni wolnych. Za przysługujący urlop pracownik otrzymuje wynagrodzenie zgodne z zawartą umową i ustaloną stawką. Czy jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu, należy mu się ekwiwalent pieniężny? Jak obliczyć jego wysokość?

Komu przysługuje ekwiwalent pieniężny za urlop?

Według obowiązujących przepisów pracownik nie może kumulować dni urlopu, by później domagać się ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni wolne. To w gestii pracodawcy leży pilnowanie terminów i wysłanie pracownika na urlop. W innym przypadku PIP może nałożyć karę na przedsiębiorcę, jeśli ten nie respektuje praw pracowników w zakresie urlopów.

Trzeba jednak wiedzieć, że zachodzi jedna sytuacja, w której zatrudnionemu należą się pieniądze za niewykorzystany urlop. Dotyczy to pracownika, który do ostatniego dnia obowiązującej umowy, nie wykorzystał całego urlopu wypoczynkowego. 

Jak wyliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

Najpierw należy wyliczyć podstawę wymiaru ekwiwalentu, w skład którego wchodzi również podstawa wynagrodzenia. Nie należy zapominać o współczynniku urlopowym, który jest z kolei bardzo ważny i obliczymy go łatwo. Wystarczy, że od 365 dni w roku odejmiemy dni ustawowo wolne od pracy i podzielimy wynik przez 12 miesięcy. Korzystny współczynnik urlopowy wynosi 20,92.

Spójrzmy na przykład wyliczenia ekwiwalenty pieniężnego. Przyjęta podstawa wynagrodzenia to 2250 zł brutto. Dzielimy ją przez otrzymany współczynnik urlopowy - 2250 zł/20,92 = 107,55 zł. Otrzymany wynik dzielimy przez dobową normę czasu pracy, czyli np. 107,55 zł/ 8h = 13,44 zł. Jeżeli więc pracownik nie wykorzystał przysługujących mu 5 dni urlopu, powinien otrzymać od pracodawcy ekwiwalent pieniężny o wartości 537,60 zł.

Jak uprościć wyliczenia ekwiwalentu za urlop?

Każdy pracodawca bez problemu wyliczy odpowiedni ekwiwalent za niewykorzystany urlop dla swojego pracownika, używając systemów do ewidencji czasu pracy takich jak inewi.pl. Warto sprawdzić rozwiązania online z zakresu czasu pracy i kadrowości, by wygodnie i szybko wyliczać wynagrodzenie przysługujące pracownikowi. Sprawdź więcej na ten temat w publikacji "Kiedy możesz ubiegać się o ekwiwalent za urlop?"

 

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gorlice24.pl | Prawa zastrzeżone