Zamknij

Już w tym tygodniu spotkanie z autorką książki „Ocaleni z Drohobycza”

Barbara ĆmiechBarbara Ćmiech 09:00, 21.04.2025 Aktualizacja: 09:26, 21.04.2025
Skomentuj fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Miejska Biblioteka Publiczna w Gorlicach zaprasza na spotkanie autorskie z Katarzyną Skopiec i promocję książki pt. Ocaleni z Drohobycza, które odbędzie się w najbliższy piątek (25 kwietnia), o godz. 18 w sali Pod Sową MBP w Gorlicach.

 

Katarzyna Skopiec jest założycielką i prezeską fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich. Autorka w swojej książce przedstawia nieznanych bohaterów z czasów II wojny światowej, swoich dziadków, Sławę i Izka Wołosiańskich, którzy niemal przez dwa lata ukrywali w piwnicy 39 osób narodowości żydowskiej. Wszyscy ocaleli. Wołosiańscy zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Fundacja zajmuje się głównie pomocą uchodźcom oraz prowadzi działania z zakresu pomocy medycznej i humanitarnej w Ukrainie. Z wykształcenia jest kulturoznawcą, ekspertem z dziedziny PR i marketingu, managerem kultury, fundraiserem. Pracowała m.in. dla PZU, Compensy, Deutsche Bank, Łazienek Królewskich, wprowadzała na rynek m.in. Vienna Life. Po wielu latach w międzynarodowych korporacjach postanowiła zrezygnować z etatu i zająć się głównie pomaganiem.

Fundację założyła wspólnie z mamą, Anną Piłko, aby uczcić pamięć dziadków, którzy w czasie II wojny światowej przez niemal dwa lata ukrywali 39 Żydów. Katarzyna Skopiec napisała książkę o tej historii — Ocaleni z Drohobycza, która miała swoją premierę w lutym 2025 roku.


[ZT]31514[/ZT]


Fundacja pomaga uchodźcom z Ukrainy, Białorusi, Afganistanu i Tybetu. Prowadzi dla nich hostele w Warszawie oraz opiekuje się osobami mieszkającymi w lokalach wynajętych i wyposażonych przez fundację. Cały czas aktywnie działa na terenie Ukrainy. Zawozi tam regularne transporty z pomocą humanitarną. Od marca 2022 r. działa również Misja Medyczna — Humanosh Emergency Medical Team, ewakuowała z terenów Ukrainy niemal 2200 osób. Obecnie grupa przekształciła się w jednostkę ratowniczą działającą na terenach objętych katastrofami naturalnymi.

Fundacja prowadzi również szereg działań skoncentrowanych na integracji kulturowej. Wspólnie z miastem stołecznym Warszawa trzykrotnie zrealizowała program dla dzieci i młodzieży w szkołach warszawskich. Organizuje również warsztaty artystyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia zawodowe dla kobiet. Co roku organizuje charytatywne aukcje sztuki prowadzone na rzecz uchodźców przebywających w Polsce. Wspólnie z SGH i WUM prowadzi kursy języka polskiego przeznaczone dla studentów z Afganistanu, pragnących podjąć studia w Polsce. Na południu Polski, w okolicach Gorlic, Katarzyna zaangażowana jest w pomoc miejscowej młodzieży i jej zawodową aktywizację.

W 2024 roku znalazła się w gronie wyjątkowych kobiet „50 po 50” magazynu Forbes. Na co dzień prowadzi również mentoring dla kobiet, pomagając im w zmianie ścieżki zawodowej i godzeniu pracy z obowiązkami domowymi.

W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia książki autorki.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%