Laserowe cięcie blach to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych obecnie metod obróbki stali. Na czym polega? Jakie są zalety tej technologii? Odpowiadamy.
Cięcie blachy laserem to jak wspomniano we wstępie, jedna z najpopularniejszych obecnie metod obróbki stali. Na czym polega? Otóż jest to metoda polegająca na termicznym rozdzielaniu materiału, które może następować na skutek sublimacji, topnienia oraz wypalania. W praktyce cięcie laserem stanowi kombinację tych procesów, co zgodnie z obowiązującą definicją polega na punktowym wprowadzeniu energii w postaci wysokoenergetycznego strumienia tnącego. Co warto wiedzieć o cięciu blach laserem?
Przede wszystkim to, że jest to proces pozwalający uzyskać produkt o dowolnym kształcie i nie wymaga on dodatkowej obróbki. Realizowany jest przy zastosowaniu specjalistycznych maszyn, co gwarantuje odpowiednią precyzję cięcia. Istotne może być także to, że cięcie laserowe można zastosować nie tylko w przypadku stali nierdzewnej, ale również innych materiałów, których przykładem może być stal trudnościeralna, kwasoodporna, żaroodporna czy aluminium.
Popularność laserowego cięcia blach wynika przede wszystkim z zalet tej technologii. Co do nich należy? W praktyce najważniejszą zaletą jest w tym przypadku dokładność, ponieważ cięcie blachy laserem umożliwia wycinanie dowolnych kształtów z dokładnością do 0,001 milimetra. Jednocześnie jest to metoda charakteryzująca się wysoką powtarzalnością, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy produkcji na masową skalę.
Co jeszcze należy wymienić wśród korzyści? Przede wszystkim oszczędność, ponieważ zastosowanie specjalistycznych maszyn gwarantuje nie tylko dokładność i wydajność, ale pozwala również zredukować straty materiałów, co następuje poprzez ograniczenie ilości produkowanych odpadów.
Podsumowując, należy stwierdzić, że popularność cięcia blach laserem to efektem licznych zalet tej technologii. To właśnie dzięki nim stała się ona standardem w obróbce stali.