Zakopane, wbrew obiegowym opiniom to nie tylko jazda na nartach i Krupówki. Stolica Tatr potrafi zaskoczyć mnogością oferowanych atrakcji - nie tylko zimą, ale również latem, jesienią czy wiosną. Co, poza najpopularniejszymi atrakcjami znajdziemy u stóp Giewontu?
Najprostsza odpowiedź brzmi - zawsze! Większości turystów zimowa stolica Polski kojarzy się właśnie z aktywnym wypoczynkiem na nartach, snowboardzie czy sankach, ewentualnie z letnim podróżowaniem po najbardziej znanych górskich trasach turystycznych w Polsce. I choć trzeba przyznać, że do obu tych aktywności Podhale świetnie się nadaje, ma to również swoje negatywne strony - zazwyczaj w tym okresie jest mnóstwo turystów i trudno mówić o spokojnym kontemplowaniu piękna natury. Szacowana liczba turystów odwiedzających rocznie Zakopane przekracza 2 miliony, niemal stokrotnie przekraczając liczbę mieszkańców miasta. Większość tego ruchu generowana jest właśnie w okresie wakacji i ferii zimowych. Dlatego warto rozważyć przyjazd do Podhala również w mniej popularnych okresach - jesienią lub wiosną. W obu tych przypadkach możemy liczyć na niższe ceny, zarówno noclegów, jedzenia w restauracjach, jak i popularnych atrakcji, a także na spokój, który pozwoli nacieszyć się pięknem polskich gór. Odwiedzając Tatry jesienią, możemy dodatkowo podziwiać niezwykłe połączenie górskich szczytów i wielokolorowych liści wszechobecnych na otaczających je drzewach.
Jeśli tylko pogoda na to pozwala, warto udać się w góry! Przemierzanie górskich ścieżek jest przyjemniejsze niż kiedykolwiek, jeśli nie towarzyszą nam wszechobecni turyści. Możemy poczuć się jak prawdziwy zdobywca, a nie jak turysta na zatłoczonej atrakcji turystycznej. Trud związany z wchodzeniem po górskich szlakach wynagrodzą nam widoki - te są przecudne, gdy widok gór uzupełniany jest zielonymi, brązowymi, żółtymi i czerwonymi liśćmi, wiosną zachwyci nas budząca się do życia przyroda i wszechobecna jasna zieleń. Chyba żaden z twoich znajomych nie będzie mógł pochwalić się podobnymi zdjęciami. Nawet poranna czy wieczorna mgła będzie świetną scenerią do wykonania pamiętnych fotek. Co tu dużo mówić, spójrzcie choćby na te zdjęcia:
Uczciwie trzeba przyznać, że nie zawsze jesienią pogoda rozpieszcza i czasami potrafi w Tatrach porządnie popadać, zwłaszcza im późniejszą jesienią je odwiedzamy. Jednak wcale nie oznacza to, że będziemy się nudzić, albo żałować przyjazdu. Odpowiednio przygotowując się, zwłaszcza w obrębie kurtek przeciwdeszczowych, rękawic i butów, możemy delektować się wyprawą w góry, które w niepogodę wyglądają zupełnie inaczej. Przy okazji możemy sprawdzić swoją kondycję fizyczną i odporność na niesprzyjające warunki.
W jeden z zimniejszych i bardziej deszczowych dni z pewnością docenimy wizytę w piwnym SPA, które wydaje się być wręcz stworzone na takie okazje. Zaczyna się od sauny, by później móc oddać się relaksującej gorącej kąpieli w złotym trunku, połączonej w degustacji regionalnych piw craftowych. Kąpiel w piwie pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Dla niezdecydowanych pozostaje do wyboru kąpiel w winie lub mleku. Na koniec możemy oddać się trzygodzinnemu masażowi całego ciała. Relaks doskonały!
Innym sposobem na niepogodę może być wizyta w zakopiańskich termach. Od 1844 roku Zakopane jest chętnie odwiedzane również z uwagi na źródła z gorącą wodą. W Termach można nie tylko zrelaksować się i skorzystać z bogatej oferty SPA, ale również aktywnie spędzić czas, co spodoba się dbającym o formę. Największy i chyba najpopularniejszy obiekt to Termy Chochołowskie. Znajdziemy w nim 30 basenów i beczek z wodą termalną, mającą prozdrowotne właściwości. Do tego całe mnóstwo zjeżdżalni, saun i strefę fitness. Poza sezonem ceny są znacznie bardziej przystępne.
Wygodne i niedrogie noclegi w Zakopanem w sezonie graniczy niemalże z cudem. Natłok turystów powoduje, że wszyscy podnoszą ceny, za czym niestety nie zawsze idzie w parze jakość. Nawet najgorsze miejsca, o średniej renomie potrafią kosztować znacznie więcej, niż dobrej jakości miejsca noclegowe w krakowskich lub warszawskich hotelach. Decydując się na odwiedziny stolicy Tatr jesienią lub wiosną, czyli w okresach kompletnie nieturystycznych mamy nie tylko znacznie większy wybór (większość miejscówek jest pusta lub przynajmniej ma kilka wolnych miejsc), ale również możemy liczyć na atrakcyjne oferty cenowe. Bardzo często w cenie noclegu możemy uzyskać pyszne śniadanie, a nierzadko pełne wyżywienie. Wiele zakopiańskich hoteli ma również sauny i SPA, do których dostęp w zimie i w lecie kosztuje niemało, a poza sezonem wliczony jest w koszta. Warto przed wyborem miejsca noclegowego zapoznać się dokładnie z ofertą i proponowanymi dodatkami. Być może zostaniesz kolejną osobą, która pokocha polskie Góry, bez względu na sezon.