Zamknij
REKLAMA

Budynek ten liczy sobie 112 lat. Wkrótce czeka go remont

20:17, 14.03.2018 | J.R

 

zdjęcie ze zbiorów Pana Sławomira Dziadzio

Budowę tego gmachu rozpoczęto w 1904 r. wg koncepcji gorliczanina Agenora Smolu­Chońskiego. Do użytku oddano go dokładnie 17 listopada 1906 r. Wtedy to kapelan ks. Antoni Sos dokonał jego poświęcenia. 

Nad wejściem do budynku umieszczono odlew sokoła w locie, zaś na zewnętrznej ścianie od ulicy Władysława Jagiełły wmurowano płaskorzeźbę Orła i Pogoni. Sale wyposażono w sprzęt gimnastyczny i oświetlono dwoma lampami gazowo-naftowymi o mocy 800 świec. 

Sala ta była przystosowana do celów widowiskowych, dlatego została wzbogacona o piękną kurtynę z namalowaną przez Apolinarego Kotowicza panoramą Gorlic. Scenę dodatkowo oświetlano dwudziestoma lampami naftowo-błyskawicznymi. 

Budynek Sokoła z 1906 r. przechodził różne koleje losu łącznie z fatalną przebudową w latach siedemdziesiątych minionego wieku. Przez kilkadziesiąt lat działało tam kino.

Przed trzema laty burmistrz Kukla snuł świetlane wizje tego, co zamierza zrobić z budynkiem „Sokoła”, który według niego miałby stać się centrum społeczno-kulturalnym. W rozlicznych wywiadach udzielanych jeszcze w 2015 roku mówił między innymi „…znajdzie się tam między innymi biblioteka i galeria. W piwnicach może być zrobiona kawiarenka z elementami galerii. Parter może być wykorzystany, jako część pod stowarzyszenia. Na piętrze można umieścić część biblioteki związanej z młodzieżą…”.

Dziś już wiemy, że plany te w tej kadencji na pewno nie zostaną zrealizowane. Owszem Zarząd Województwa Małopolskiego podjął 20 lutego decyzję o dofinansowaniu kwotą 10,6 mln złotych wspólnego projektu Powiatu Gorlickiego i Miasta Gorlice pn. „Obszar Starówka – lokalne centrum naukowo-kulturalno-sportowo-rekreacyjne wraz z przebudową dróg lokalnych i infrastruktury technicznej Gorlic” w ramach programu rewitalizacji. Projekt ten zakłada gruntowną modernizację budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach oraz modernizację obiektu budynku „Sokół” poprzez remont budynku, wymianę dachu i instalacji i przebudowę dróg lokalnych (ul. Kromera, ul. Niepodległości, ul. Jagiełły) wraz z infrastrukturą techniczną podziemną w tym między innymi: nową konstrukcją jezdni i chodników oraz oświetleniem ulicznym. Na dziś nie wiadomo, kiedy wspomniane prace mają szanse się rozpocząć, ani ile lat potrwają.

[DAWNY]1521054682266[/DAWNY]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (2)

A-linkaA-linka

16 4

No nareszcie. Bardzo długo czekał ten piękny budynek na zainteresowanie i remont. Oby tylko remont przeprowadzany był pod nadzorem konserwatora zabytków, aby nie zrobiono z niego jakiegoś pokracznego dziwadła, jak to stało się np. z zabytkową budowlą w Zakopanem. No i póżniejsze mądre zagospodarowanie. 11:22, 15.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

100% gorliczanin100% gorliczanin

14 3

Remont malego WC w parku kosztowal 200 tys.zl...cos mi sie wydaje ze zabraknie budzetu w calym wojewodztwie malopolskim,zeby pokryc koszty remontu tego budynku! no chyba ze przetarg wygra znow jakas dziwna firma,ktora wykona tanio roboty,podobnie jak rewitalizacje Rynku... 08:15, 18.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz