Zamknij
REKLAMA

Budynek ten liczy sobie 112 lat. Wkrótce czeka go remont

20:17, 14.03.2018 | J.R
REKLAMA

 

zdjęcie ze zbiorów Pana Sławomira Dziadzio

Budowę tego gmachu rozpoczęto w 1904 r. wg koncepcji gorliczanina Agenora Smolu­Chońskiego. Do użytku oddano go dokładnie 17 listopada 1906 r. Wtedy to kapelan ks. Antoni Sos dokonał jego poświęcenia. 

Nad wejściem do budynku umieszczono odlew sokoła w locie, zaś na zewnętrznej ścianie od ulicy Władysława Jagiełły wmurowano płaskorzeźbę Orła i Pogoni. Sale wyposażono w sprzęt gimnastyczny i oświetlono dwoma lampami gazowo-naftowymi o mocy 800 świec. 

Sala ta była przystosowana do celów widowiskowych, dlatego została wzbogacona o piękną kurtynę z namalowaną przez Apolinarego Kotowicza panoramą Gorlic. Scenę dodatkowo oświetlano dwudziestoma lampami naftowo-błyskawicznymi. 

Budynek Sokoła z 1906 r. przechodził różne koleje losu łącznie z fatalną przebudową w latach siedemdziesiątych minionego wieku. Przez kilkadziesiąt lat działało tam kino.

Przed trzema laty burmistrz Kukla snuł świetlane wizje tego, co zamierza zrobić z budynkiem „Sokoła”, który według niego miałby stać się centrum społeczno-kulturalnym. W rozlicznych wywiadach udzielanych jeszcze w 2015 roku mówił między innymi „…znajdzie się tam między innymi biblioteka i galeria. W piwnicach może być zrobiona kawiarenka z elementami galerii. Parter może być wykorzystany, jako część pod stowarzyszenia. Na piętrze można umieścić część biblioteki związanej z młodzieżą…”.

Dziś już wiemy, że plany te w tej kadencji na pewno nie zostaną zrealizowane. Owszem Zarząd Województwa Małopolskiego podjął 20 lutego decyzję o dofinansowaniu kwotą 10,6 mln złotych wspólnego projektu Powiatu Gorlickiego i Miasta Gorlice pn. „Obszar Starówka – lokalne centrum naukowo-kulturalno-sportowo-rekreacyjne wraz z przebudową dróg lokalnych i infrastruktury technicznej Gorlic” w ramach programu rewitalizacji. Projekt ten zakłada gruntowną modernizację budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach oraz modernizację obiektu budynku „Sokół” poprzez remont budynku, wymianę dachu i instalacji i przebudowę dróg lokalnych (ul. Kromera, ul. Niepodległości, ul. Jagiełły) wraz z infrastrukturą techniczną podziemną w tym między innymi: nową konstrukcją jezdni i chodników oraz oświetleniem ulicznym. Na dziś nie wiadomo, kiedy wspomniane prace mają szanse się rozpocząć, ani ile lat potrwają.

[DAWNY]1521054682266[/DAWNY]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

A-linkaA-linka

18 4

No nareszcie. Bardzo długo czekał ten piękny budynek na zainteresowanie i remont. Oby tylko remont przeprowadzany był pod nadzorem konserwatora zabytków, aby nie zrobiono z niego jakiegoś pokracznego dziwadła, jak to stało się np. z zabytkową budowlą w Zakopanem. No i póżniejsze mądre zagospodarowanie. 11:22, 15.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

100% gorliczanin100% gorliczanin

17 3

Remont malego WC w parku kosztowal 200 tys.zl...cos mi sie wydaje ze zabraknie budzetu w calym wojewodztwie malopolskim,zeby pokryc koszty remontu tego budynku! no chyba ze przetarg wygra znow jakas dziwna firma,ktora wykona tanio roboty,podobnie jak rewitalizacje Rynku... 08:15, 18.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%