Krośnieński Klaster Energii został utworzony w 2021 r. przez m.in. samorząd Krosna, miejscową Państwową Akademię Nauk Stosowanych i Krośnieński Holding Komunalny (KHK), który jest koordynatorem klastra.
Niemal 2,5 mln zł przeznaczy Krośnieński Klaster Energii (woj. podkarpackie) na inwestycje związane m.in. z budową systemu do zarządzania energią. Organizacja dostała na to prawie 1,4 mln zł dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy.
Jak poinformował prezes KHK Janusz Fic, dzięki podpisanemu dofinansowaniu powstanie inteligentny system zarządzania energią dla całego klastra.
"Chodzi nam nie tylko o optymalizację produkcji energii elektrycznej, ale też i jej zużycie wtedy, kiedy mamy nadwyżki energii w klastrze. System pozwoli nam również na lepsze wykorzystanie energii w sytuacji, kiedy ceny energii na rynku są niskie, a czasem nawet ujemne. Takie działania będą sprzyjać bilansowaniu energetycznemu klastra"
- dodał.
System ma umożliwić zarządzanie energią dla poszczególnych obiektów, należących m.in. do samorządu Krosna, w tym krytej pływalni czy oczyszczalni ścieków.
Zdaniem prezydenta Krosna Piotra Przytockiego, tego typu zadania pozwolą racjonalnie zarządzać energią, jej produkcją i zużyciem.
"To są dobre i potrzebne inwestycje, które będą sprzyjały rozwojowi Krosna. Zwiększają nie tylko samowystarczalność miasta, ale również ograniczą koszty zużycia energii"
- zaznaczył.
Przytocki podkreślił, że nadwyżki energii mają być przeznaczana na miejski transport elektryczny.
W ramach otrzymanego dofinansowania członkowie klastra chcą również przygotować analizę wykorzystania wodoru i energii elektrycznej na cele transportu publicznego. (PAP)
Inwestycja została rozpoczęta w 2022 r. Nowy blok energetyczny będzie opalany paliwem wytworzonym na bazie pozostałości z sortowania odpadów. Energia cieplna powstająca w bloku, produkowana w kogeneracji, czyli w skojarzeniu z energią elektryczną, według planów spółki ma wynosić ok. 146 tys. GJ i stanowić ok. 54 proc. całej produkowanej przez elektrociepłownię energii cieplnej. W konsekwencji, po wybudowaniu bloku energetycznego, poziom energii cieplnej wytwarzanej przez krośnieńską elektrociepłownię z miału węglowego będzie minimalny, ponieważ będzie stanowił 0,5 proc. i wynosił tylko ok. 1,2 tys. GJ.
Wartość inwestycji to około 150 milionów złotych. Inwestycja, która jest już opóźniona ma być ukończona jesienią 2025 roku. Warto tutaj zaznaczyć, że obiekt powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie największego w Krośnie osiedla blokowego.
huk/ drag/
7 0
wiadomości z pomorza teraz, albo kanału sueskiego
4 0
Niech pisza o Krosnie o Szczecinie, bo to dowod na to ze Gorlice to niewypał, w koncu jestesmy najwiekszym Miastem na swiecie i dlatego o Gorlicach juz nie pisza.
1 1
W Gorlicach najwazniejsza Inwestycja to w radio, by posłuchac radia Maryja.
4 0
co z tego jak energia będzie coraz droższa, jeśli liczycie na to ze oszczędzi wam to kieszeń to powodzenia
2 0
A jak idzie budowa nowej spalarni śmierci w Gorlicach to się nie pochwalą, a idzie…