Zamknij

Czy warto skorzystać z kursów z urzędu pracy?

00:00, 27.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:58, 08.02.2022

Urząd pracy jest instytucją powstałą w celu badania i analizowania rynku pracy, udzielania osobom bezrobotnym informacji dotyczących pośrednictwa zawodowego, kursów, lub ofert pracy. Urząd pracy ma głównie na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych poprzez podnoszenie ich kwalifikacji przy pomocy organizowanych kursów i szkoleń, oraz poszukiwaniem dla tych osób pracy.  

Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z Urzędu pracy dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy są szkolenia i kursy. Są one finansowane są z budżetu państwa lub ze środków unijnych.  

Szkolenia i kursy przeznaczone są dla osób bezrobotnych lub poszukujących pracy, czyli osób będących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, pracujących u pracodawcy w stanie upadłości lub likwidacji itp. Szkolenia i kursy pozwalają na zdobycie, podniesienie, uzupełnienie lub doskonalenie kwalifikacji zawodowych, które umożliwiają podjęcie pracy lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. 

Urzędy pracy ustalają tematykę kursów na podstawie analizy lokalnego rynku pracy. Przede wszystkim sprawdzają one, w jakich zawodach pojawia się najwięcej ofert pracy. Jeśli na lokalnym rynku pracy występuje dużo ofert pracy w konkretnym zawodzie Urząd podejmuje decyzję o zorganizowaniu kursu lub szkolenia w tym zawodzie.   

Następnie Urząd pracy organizuje przetarg dla firm szkoleniowych. Ta, która zostanie wyłoniona będzie przeprowadzać szkolenie dla osób bezrobotnych zakwalifikowanych przez doradcę klienta (pracownika Urzędu Pracy) do odbycia kursu. Jak zostało wcześniej wspominane kursy finansowane są przez UP i oznacza to, że udział w nich jest bezpłatny a dodatkowo osoba bezrobotna zakwalifikowana na szkolenie otrzymuje stypendium szkoleniowe.  

Jedynie w przypadku szkoleń indywidualnych może wystąpić sytuacja, że osoba bezrobotna będzie musiała pokryć cześć kosztów kursu, ponieważ zgodnie z przepisami koszt szkolenia indywidualnego nie może przekroczyć wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia, tak, więc jeśli koszt szkolenia indywidualnego przekroczy tą kwotę, bezrobotny będzie musiał pozostałą część pokryć samemu.   

Rodzaje szkoleń: 

Urzędy pracy organizują dwa rodzaje szkoleń a mianowicie grupowe i indywidualne. 

Osoba bezrobotna może zgłosić w Urzędzie pracy chęć odbycia szkolenia indywidualnego, ale aby została ona skierowana na tego typu szkolenie musi uzasadnić jego celowość.  

Odbycie takiego szkolenia musi być umotywowane, że po zakończeniu szkolenia jego uczestnik będzie mógł szybciej znaleźć pracę. Wniosek o odbycie tego typu kursu-szkolenia najlepiej, jeśli będzie zawierał deklarację pracodawcy o zatrudnieniu lub informację, że po jego zakończeniu osoba bezrobotna założy własną działalność gospodarczą.  W tego typu szkoleniach uczestniczy bezrobotny i szkoleniowiec, a więc jego uczestnik ma lepszą możliwość zdobycia wiedzy, ponieważ szkoleniowiec jest skupiony na przekazaniu wiedzy tylko jemu.  

Drugim rodzajem szkoleń są szkolenia grupowe. Są one inicjowane przez Urząd pracy a osoby bezrobotne mogą zgłosić chęć uczestnictwa w takim szkoleniu. W przypadku tych szkoleń rekrutacja odbywa się za pośrednictwem doradcy klienta.  

Osoba taka przygotowuje i zatwierdza listę osób bezrobotnych, które zostały zakwalifikowane na dane szkolenie oraz jeśli specyfika szkolenia wymaga opinii lekarskiej kieruje uczestników na badania lekarskie.  

W szkoleniach grupowych uczestniczy zazwyczaj nie więcej niż 30 osób, a samo szkolenie z reguły trwa ok 25 godzin tygodniowo, chyba że specyfika kursu wymaga innego wymiaru godzin.  W zależności od rodzaju szkolenia trwa ono nie dłużej niż pół roku.  

Zarówno szkolenia grupowe i indywidualne kończą się egzaminem wewnętrznym lub zewnętrznym, ma to na celu sprawdzenie wiedzy nabytej podczas kursu.  

Urząd pracy w zależności od zapotrzebowania na lokalnym rynku pracy może organizować różnego rodzaju szkolenia zaczynając od tych, które trwają najkrócej np. florystyczne, pracownik obsługi biurowej a kończąc na tych bardziej specjalistycznych, które trwają najdłużej np.: kurs spawacza, operatora koparko- ładowarki, ślusarza  

Podsumowując Urzędy pracy w swojej działalności nie tylko zajmują się poszukiwaniem pracy dla osób bezrobotnych, ale również pomagają tym osobom w zdobyciu kwalifikacji umożliwiających podjęcie zatrudnienia poprzez organizację różnego rodzaju szkoleń. Kursy organizowane przez Urzędy Pracy są niezwykle skuteczne a ich efektywność niekiedy wynosi 100%. Umożliwiają one podjęcie pracy z ofert znajdujących się w urzędzie pracy, ale również znalezienie samodzielnie pracy dzięki nabytym kwalifikacjom. Szkolenia pozwalają również na zdobycie kwalifikacji niezbędnych do podjęcia własnej działalności gospodarczej.  

Jak więc widać nie tylko osoby bezrobotne mają szanse na bezpłatne podnoszenie lub zmianę kwalifikacji umożliwiających podjęcie zatrudnienia. Niestety, jeśli nie jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie pracy lub nie masz statutu jednej z wyżej wymienionych osób szansa na podniesienie kwalifikacji lub zdobycie nowej wiedzy są szkolenia organizowane przez instytucje szkoleniowe. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%