Zamknij

Ogród zimowy czy oranżeria? Sprawdźmy, jak... połączyć jedno z drugim

13:54, 04.04.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:58, 04.04.2019
Skomentuj

Ogrody zimowe mają długą tradycję. Wznoszono je już w XVII wieku przy pałacowych ogrodach, w wykwintnych rezydencjach oraz w parkach. Służyły jako miejsce towarzyskich spotkań, odbywały się w nich turnieje i przedstawienia. Dziś takie budowle można bez problemu postawić przy własnym domu, urządzać w nich przyjęcia lub po prostu miło spędzać wolny czas. Jeśli decydujemy się na posiadanie ogrodu zimowego, warto dokładnie przemyśleć, jaką funkcję ma on pełnić. W zależności od tego, czy będzie salonem, miejscem zimowania roślin czy dodatkową ochroną domu przed upałem, zmienia się plan jego zagospodarowania i konstrukcja.

Planowanie zacznijmy od kierunku świata, a także metrażu ogrodu

Jeżeli posiadamy dom wolnostojący, mamy do dyspozycji wszystkie cztery ściany, a co za tym idzie – nieograniczone możliwości na umiejscowienie ogrodu zimowego. Nie wszystkie strony świata jednak się do tego nadają. Najlepszym wyjściem będzie zaaranżowanie go na ścianie wschodniej, południowo-wschodniej albo zachodniej. Skierowanie ogrodu zimowego całkowicie na południe grozi poparzeniem znajdujących się w nim roślin i dyskomfortem dla korzystających z niego osób.

Istotną cechą jest również metraż. Zarówno ogród zimowy, jak i oranżeria powinny mieć powierzchnię dostosowaną do oczekiwań. Pomieszczenie mniejsze niż 10 mkw. będzie zwyczajnie ciasne, natomiast od wielkości 35 mkw. trzeba już posiadać pozwolenie na budowę. Poziom nasłonecznienia wynika z kąta nachylenia dachu: idealny wynosi 55-65°. Płaskie zadaszenie to dobre wyjście, pod warunkiem, że kąt nie jest mniejszy niż 10°. W celu idealnego dopasowania konstrukcji do oczekiwań poprośmy o pomoc fachowców, takich jak firma BTM Eurolinx, którzy pomogą nam w urządzeniu wymarzonego kącika do relaksu.

Jak z ogrodu zimowego zrobić oranżerię? Podsuwamy kilka trików

Najprostszym sposobem jest ustawienie w przestrzeni wypoczynkowej roślin, jakie rosną w temperaturze pokojowej, lecz tylko wtedy, gdy ogród jest ogrzewany. Do pomieszczenia mającego być przede wszystkim miejscem zimowania roślin można wybrać więcej ich gatunków. Ze względu na swoją specyfikę, oranżeria taka nadaje się przede wszystkim dla odmian śródziemnomorskich. Dobrze poczują się tu zwłaszcza rośliny doniczkowe. W dzień bowiem będą miały zapewnioną dawkę ciepła, a w nocy odpowiedni dla nich chłód. Na dodatek szyby osłonią je przed wiatrem i deszczem.

Jakie rośliny warto wybrać do oranżerii?

  • W pomieszczeniu typu zimnego pięknie będą wyglądać takie gatunki, jak bluszcze, cytrusy, sukulenty, drzewka kawowe i laurowe czy indyjska azalia.
  • Natomiast do ciepłej oranżerii z powodzeniem wstawimy storczyki, większość gatunków palm, strelicje, begonie i wiele innych odmian lubiących wyższe temperatury.

Niezależnie od umieszczonych roślin opłaca się zadbać o odpowiednią oprawę oranżerii, zwłaszcza jeśli ma być nie tylko szklarnią, ale też miejscem wypoczynku. W tym celu ustawmy w niej eleganckie, ogrodowe lub klasyczne meble. Pamiętajmy, aby styl ogrodu zimowego współgrał z urządzeniem całego domu. Dzięki temu zyskamy spójną całość, która zachwyci naszych gości i sprawi, że z przyjemnością będziemy tutaj spędzać czas.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%