Zamknij

Dlaczego sen jest ważny?

art. sponsorowany + 10:33, 15.06.2023 Aktualizacja: 10:33, 15.06.2023
freepik.com freepik.com

Lekarze, naukowcy i specjaliści alarmują wprost: na zaburzenia snu cierpi już ponad połowa dorosłych Polaków [1]. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że o bezsenności już od kilku lat mówi się jako o „epidemii XXI wieku”[2]. Przedstawiane przez lekarzy dane są niepokojące – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak duże znaczenie na naszą codzienność ma zdrowy sen. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak ważny jest sen. Właśnie o tym jest poniższy artykuł.

Zdrowy sen – podstawa regeneracji Twojego organizmu

Sen jest bardzo ważny dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Poruszając ten temat, należy przede wszystkim podkreślić, że potrzeba snu jest naturalną odpowiedzią organizmu na zmęczenie, które jest efektem funkcjonowania przez kilkanaście godzin w ciągu dnia. To właśnie w nocy wszystkie procesy zachodzące w organizmie zostają ponownie wyregulowane – innymi słowy, nasze ciało regeneruje się, by rano znów mogło funkcjonować na pełnych obrotach.

Zdrowy sen umożliwia regenerację układu nerwowego i neuroprzekaźników oraz mięśniowego, ale także kostnego – choćby kręgosłupa.

Sen jest jednak ważny także dla naszego umysłu. Podczas fazy REM, będącej zakończeniem powtarzanego w nocy kilkukrotnie cyklu, nie tylko śnimy, ale również „przerabiamy” wydarzenia dnia poprzedniego: zapamiętujemy to, czego się nauczyliśmy, a także „obrabiamy” nieprzyjemne sytuacje i problemy. Dzięki temu po obudzeniu (lub po kilku dniach) możemy na nie spojrzeć z innej perspektywy i stawić im czoła. A zatem: regularny i zdrowy sen pozwala utrzymać dobrą kondycję fizyczną organizmu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób somatycznych, ale też zachować stabilność emocjonalną i rozwijać się umysłowo.

Jak poprawić jakość snu?

Warto zatem zadbać o to, by nasz sen był jak najlepszy. Jak poprawić jakość snu?

Stosuj się do zasad higieny snu: chodzi tu przede wszystkim o spanie 7-9 godzin na dobę w regularnych porach, unikanie drzemek i ostrego światła po zmroku oraz niejedzenie tłustych potraw wieczorem (kolacja powinna być spożywana około 3-4 godz. przed snem);

Zadbaj o dobre warunki do spania: dopasuj materac pod względem rozmiaru i twardości do swoich wymagań. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w sypialni;

Jeżeli sporadycznie zmagasz się z krótkotrwałą bezsennością, możesz zastosować Noctis Noc - leki nasenne bez recepty, który ma w składzie doksylaminę o działaniu nasennym i uspokajającym. Takie tabletki można stosować sporadycznie przy zaburzeniach snu spowodowanych krótkotrwałym stresem, napięciami psychicznymi. Bez wiedzy lekarza nie należy ich jednak stosować dłużej niż 7 dni;

Idź do lekarza: jeżeli bezsenność powraca często lub trwa dłużej niż tydzień, skonsultuj problem z lekarzem. Być może problemy ze snem są efektem choroby somatycznej lub zaburzenia psychicznego (np. depresji).

Monitorowanie snu

Zasady dobrego snu znajdziesz np. tutaj: https://noctisnoc.pl/8-zasad-dobrego-snu. W celu poprawy jakości snu warto też wykonywać monitorowanie snu – w warunkach domowych można to zrobić, stosując opaskę smartband lub prowadząc dzienniczek. Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić, w jakich godzinach najlepiej Ci się śpi.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/183007,ponad-polowa-polakow-cierpi-na-zaburzenia-snu

[2] https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/viewFile/29084/23849

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%