Zamknij

Gorliczanie bohatersko oddali życie za Ojczyznę. Upamiętniono ich na nowym pylonie

10:02, 31.10.2023 Urszula Karasińska Aktualizacja: 10:39, 31.10.2023

Święto Zmarłych, to dzień poświęcony wspomnieniom i modlitwom za naszych bliskich. W całej Polsce, wzdłuż i wszerz, na wszystkich cmentarzach płoną światła zniczy. W tym dniu powinniśmy pamiętać nie tylko o naszych bliskich, ale też o rodakach, którzy polegli za wolność i niepodległość Polski.

Na naszym terenie mogił żołnierskich jest bardzo dużo, szczególnie tych z pierwszej wojny. W czasie II wojny również wielu gorliczan oddało życie za Ojczyznę. Miejscem upamiętniającym ich bohaterstwo jest m.in. kaplica Płockich na gorlickim cmentarzu.

Kiedy w grudniu 2021 roku zakończono jej remont, wielu gorliczan z niepokojem rozglądało się za tablicami upamiętniającymi konspiratorów i żołnierzy polskich organizacji niepodległościowych: Służby Zwycięstwu Polski, Polskiej Organizacji Zbrojnej, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej Obwodu Gorlice. Na tablicach umieszczone były nazwiska gorliczan poległych w walce i pomordowanych przez Niemców w latach 1939-1945. Tablice znajdowały się przed remontem na ścianie kaplicy Płockich na cmentarzu w Gorlicach, a zostały zdemontowane podczas remontu

Dwa lata później, tuż przed 1 listopada 2023 roku, przy kaplicy Płockich stanął pylon, na którym zawisły te tablice. Koszty wystawienia poniosła parafia, a projektantem był Zdzisław Tohl.

Obecnie w tym miejscu można już tak jak przed laty składać kwiaty i zapalać znicze.

Około 1998 roku odbyła się w Gorlicach wielka uroczystość. Po mszy świętej gorliczanie wraz z oddziałem Podhalańczyków przeszli z kościoła na cmentarz pod kaplicę Płockich, gdzie dokonano odsłonięcia tablic.

Przy nich stanęła warta honorowa Podhalańczyków, gorliczanie złożyli wieńce i zapalili znicze.

Na głównej, mosiężnej tablicy umieszczono napis:

„Ku trwałej pamięci żołnierzy AK obwodu Gorlice,którzy złożyli ofiarę krwi i życia w latach

terroru hitlerowskiego. Nasz hołd Waszym Prochom. ŚZŻ Armii Krajowej"

Obok zawisły na białym tle nazwiska pomordowanych w latach 1939–1945.

 

Po paru latach wykaz poległych umieszczono na mosiężnych tablicach ozdobionych znakiem Polski Walczącej.

Obecnie, co widać na pierwszym zdjęciu, po obu stronach pylonu znajdują się nazwiska gorliczan, którzy oddali życie w walce o Polskę, pośrodku pod krzyżem, umieszczono orła w koronie, a pod nim tablicę ufundowaną przez Światowy Związek Armii Krajowej w 1998 roku, której treść cytowana jest powyżej.

Gorliczanie, w dniu Święta Zmarłych odwiedźmy to miejsce i wspomnijmy Tych, którzy nie wahali się oddać swe życie za niepodległość naszej Ojczyzny.

Cześć Ich pamięci !

[FOTORELACJA]2691[/FOTORELACJA]

 

(Urszula Karasińska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Pedri99Pedri99

5 0

Cześć i chwała Bohaterom! 22:35, 31.10.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TomTom

0 3

Święto zmarłych było świętem w PRL... 03:06, 01.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%