Zamknij
1
,
Jej autorzy prześledzili 21 badań przeprowadzonych w 10 krajach, obejmujących łącznie blisko 15 tysięcy dzieci poniżej piątego roku życia. Jak pokazały uzyskane wyniki, im częściej rodzic sięga po telefon przy małym dziecku, tym większe ryzyko trudności rozwojowych u malucha: słabszy rozwój poznawczy, częstsze problemy emocjonalne i behawioralne, gorzej ukształtowane zachowania prospołeczne i słabsza więź z opiekunami. Co więcej, potomstwo takich rodziców samo także spędza więcej czasu przed ekranami.
,
Poziom wody w zbiorniku wodnym w Klimkówce od jesieni budzi wielkie emocje wśród mieszkańców regionu. Wyjątkowo niski stan wody utrzymuje się nieprzerwanie na podobnym poziomie od dłuższego czasu, dziś dawne dno zaczyna porastać już roślinnością - zobaczcie najnowsze zdjęcia!
19
,
Śmigus Dyngus, czyli inaczej Lany Poniedziałek to nie tylko tradycja oblewania się wodą. Z racji, że za oblanie kogoś wodą można słono zapłacić z roku na rok co raz częściej "kultywowany" jest inny zwyczaj - dyngusowych psikusów.
4
,
Wczoraj na niebie mieliśmy okazję zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Chociaż warunki pogodowe nie sprzyjały w naszym regionie, to jednak przejaśnienia pozwoliły dostrzec uchwycić to zjawisko.
5
,
Jak tłumaczył w czwartek PAP Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego (PŚ) w Chorzowie i autor bloga "Dotknij nieba”, zaćmienie Słońca następuje wtedy, gdy Księżyc przysłania fragment albo całą tarczę naszej dziennej gwiazdy. Takie zjawisko zdarza się mniej więcej dwa razy w roku.
11
,
W mediach ogólnokrajowych w ostatnim czasie mieliśmy okazje usłyszeć, że w Polsce powstał największy dzwon na świecie. Jak się okazuje, jego serce powstało w Gorlicach, a dokładniej w KUŹNI Glinik.
2
,
Dziś, czyli 17 lutego obchodzimy światowy dzień kota. Rozmawiamy z ekspertką od czworonożnych milusińskich!
1
,
Jak podał Adam Pietrzak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, połowa lutego to pora tak zwanych zrzutów u jeleniowatych. Tak potocznie nazywa się poroża zrzucane przez jelenie, sarny i łosie. Ten okres trwa do końca marca.
4
,
Efekt Halo to zjawisko optyczne, do którego dochodzi w atmosferze. Polega ono na pojawieniu się świetlistego kręgu wokół Słońca, lub jak dziś księżyca
10
,
Często w życiu codziennym używamy słów, które ku zaskoczeniu wielu mogą być niezrozumiałe już chociażby przez mieszkańców Krakowa, a co dopiero dalszych części kraju. Dzięki mapom Michała Świetlińskiego poznaliśmy kilka słów, które okazują się wyjątkowo gorlickie.
,
Ok. 20 proc. ludzi umie nieznacznie poruszać uszami – to atawizm, czyli umiejętność charakterystyczna dla naszych odległych przodków. Przed milionami lat nasi protoplaści mieli dziewięć mięśni, dzięki którym mogli np. kierować małżowiny uszne ku dźwiękom. W toku ewolucji utraciliśmy tę zdolność, podobnie jak większość służących do strzyżenia uszami mięśni – zostały nam tylko trzy, na dodatek szczątkowe.
6
,
Specjalistka z Politechniki Warszawskiej poradziła, by wrzucać włosy do śmieci, nie do kanalizacji.
,
Termin Blue Monday (ang. blue – smutny, monday – poniedziałek) oznacza najbardziej depresyjny dzień w roku i przypada w trzeci poniedziałek stycznia – w tym roku 20 stycznia.
8
,
Najbardziej rozświetlony dom w Gorlicach co roku jest... jeszcze bardziej rozświetlony! Iluminacje świetlne są dosłownie w niemal każdym skrawku domu. W tym roku pojawiła się nowość - gigantyczna rodzinka "dmuchańców"!
1
,
"Święta okupacyjne to był czas niezwykle trudny dla Polaków. Czas, w którym można było się zebrać razem, złapać dystans wobec dramatycznych wydarzeń, które otaczały ludzi, ale jednocześnie czas, w którym jeszcze bardziej wojenna rzeczywistość dopadała ludzi. Było to szczególnie widoczne podczas tych pierwszych świąt wojennych w 1939 r., kiedy Polska dosłownie chwilę temu straciła niepodległość" - powiedział historyk Sebastian Pawlina w podcaście Muzeum Historii Polski.

OSTATNIE KOMENTARZE