Lasy Państwowe powstały w 1924 roku i właśnie obchodzą 100-lecie swojego istnienia! Jednocześnie nie wszyscy wiedzą, że Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Za funkcjonowaniem tego ogromnego ekosystemu stoją leśnicy - w tym miejscu serdecznie zapraszamy na 4-odcinkowy cykl reportaży o Nadleśnictwie Łosie i pracujących w nim leśnikach.
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju została zwiększona z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 proc. obecnie (według danych Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2021 r. Za tym wszystkim stoją ludzie pełni pasji i zaangażowania - mowa oczywiście o leśnikach!
Lasy Nadleśnictwa Łosie zajmują obszar blisko 17 tysięcy hektarów. Obejmują najcenniejsze przyrodniczo obszary zachodniej części Beskidu Niskiego i z uwagi na swoją wyjątkowość - w całości zostały objęte europejską siecią Natura 2000 - utworzoną tutaj głównie z uwagi na konieczność ochrony unikalnych na skalę europejską ostoi takich gatunków ptaków jak Orlik krzykliwy, Orzeł przedni, Bocian Czarny, Puchacz, Sóweczka, Dzięcioł zielonosiwy i trójpalczasty czy też derkacz.
Pomimo, że wielu z Was leśnictwo kojarzy się wyłącznie z wycinaniem drzew, chciałbym Państwa zaprosić do niezwykłej podróży w ramach cyklu 4 reportaży, przedstawiających naszą pracę oraz prawdziwe oblicze ludzi, którzy umiłowali sobie ciężką pracę na rzecz polskich lasów górskich porastających rozległą krainę Beskidu Niskiego - nie bez powodu zwanego także Beskidem Zielonym.
- nadleśniczy Bartłomiej Sołtys
Dziś wszyscy kojarzymy Beskid Niski z lasami porastającymi wzgórza. Przed laty było jednak zupełnie inaczej, a dużą część naszego regionu stanowiły łąki i pola. W tym odcinku zabierzemy Was w miejsca, w których kiedyś nie było śladu po rosnących dziś drzewach, dowiecie się jak Lasom Państwowym udało się zalesić nasz region
Rejon Nadleśnictwa Łosie to miejsce występowania wielu gatunków zwierząt, w tym niezwykłego ptaka, jakim jest Orlik. O tym niezwykłym drapieżniku opowiada ornitolog Tomasz Baziak. W tym odcinku usłyszycie również o drugim rzadkim gatunku jakim jest bocian czarny, którego również można spotkać na terenie nadleśnictwa.
Za funkcjonowaniem Lasów Państwowych stoją ludzie pełni pasji. Jednym z nich jest leśniczy Wiesław Plata, który swoją prace w lesie łączy z pasją, jaką jest fotografia. W swoich kadrach zatrzymuje nie tylko piękne krajobrazy, ale również niesamowite ujęcia zwierząt żyjących w Beskidzie Niskim.
Drewno jest produktem niezbędnym w działalności człowieka. Leśnicy dbają, aby ten materiał pozyskiwać w sposób zrównoważony. Ten odcinek zabierze Was w podróż życia drzewa, od małej roślinki, sadzonki, która po wielu latach może zostać wykorzystana w naszym życiu codziennym.
Projekt sfinansowany przez:
Realizacja:
Uwaga! Przerwa w dostawie wody dla całego miasta i okol
Jo się zskłopciół łół łół strzelułem z armaty kupa na 2 metry
Przelew
00:33, 2025-05-20
Seria oszustw w Gorlicach. Mieszkańcy stracili tysiące
Kupa na gembe trzaska on jest wstręt mordę ma jak wlot powietrza w Warszawie m 20
Kula
00:27, 2025-05-20
Seria oszustw w Gorlicach. Mieszkańcy stracili tysiące
tak będzie z Czaskiem pieniądze rozda po rodzinie i parti i będziesz robił kolejne 10 lat żeby mieć na pizzę i 40 letnie audi
Do trzaska
00:26, 2025-05-20
Seria oszustw w Gorlicach. Mieszkańcy stracili tysiące
Wszędzie tak jest prawie wielkie ło ło ze kradną wszędzie szefa okrado pracownik bo godo ze tak trzeba dzieci rodziców bo im cza ma picie w rodzinie wydzierają majątki jeden drugiemu to łopcy dopiero rypie bieda jest parówki drogie Ukraińcy przyjeżdżają bo obżdzony twój czask ich wpuszczo z tą ruda pała to co chcesz niedługo ci nastają na łeb a polcjia skorumpowana przez Trzaska !!!!! Powie ze nic się nie stało. A hahahhahaha
Ło ło
00:23, 2025-05-20