Zamknij

Profilaktyka w stomatologii: dlaczego regularne kontrole są tak ważne?

10:41, 10.08.2023 Aktualizacja: 10:43, 10.08.2023

Wielu Polaków obawia się wizyt u dentysty, podczas gdy prawidłowa profilaktyka w stomatologii ma niebagatelne znaczenie. Kobiety znacznie rzadziej niż mężczyźni boją się leczenia zębów i okresowych kontroli. Ze statystyk wynika, że ok. 15 proc. Polaków ma dentofobię, czyli odczuwa paniczny lęk przed stomatologiem. Warto zrobić wszystko, aby go przezwyciężyć, ponieważ regularne wizyty u dentysty są ważne dla naszego zdrowia.

Zalecenia dentystów

Stomatolodzy są zgodni co do tego, że na okresowe przeglądy stomatologiczne należy się zgłaszać mniej więcej co 6 albo 12 miesięcy, w zależności od wieku i stanu zdrowia pacjenta. To dentysta zadecyduje, kiedy takie wizyty kontrolne powinny się odbywać.

Kontrole u dentysty, wraz z regularną i prawidłową higieną jamy ustnej w warunkach domowych, są elementem stomatologii zachowawczej. Wszystko to może ustrzec Cię przed rozwojem próchnicy, ubytkami i zniszczeniem zębów oraz infekcjami dotykającymi tkanek przyzębia.

Próchnica poważnym problemem

Kiedy pacjent zgłasza się na wizytę raz na pół roku, zgodnie z zaleceniem stomatologa, ten w ramach prowadzonych badań kontrolnych może dostrzec ewentualne ubytki próchnicowe, których rozwój przez wiele miesięcy mógłby doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Stomatologia zachowawcza, w ramach której realizowane są kontrolne wizyty, zajmuje się zapobieganiem próchnicy oraz skutecznym leczeniem zmian próchnicowych i ich ewentualnych następstw. Próchnica jest w istocie chorobą zakaźną, bakteryjną, która dotyka większości społeczeństwa. Spowodowana jest ona stosowaniem diety bogatej w węglowodany, obecnością płytki nazębnej, gdzie rozwijają się bakterie próchnicowe, oraz naturalną podatnością zęba na odwapnienie.

Leczenie ubytków próchnicowych przez stomatologa umożliwia zachowanie naturalnych zębów pacjenta przez możliwie jak najdłuższy czas.

Kiedy należy zgłosić się do stomatologa?

Na kontrolę stomatologiczną należy zgłaszać się regularnie, ale jeśli w okresie między kolejnymi, wyznaczonymi wizytami coś zaniepokoi pacjenta, nie powinien się wahać przed umówieniem się do dentysty. Pozwoli to na wczesne wykrycie próchnicy i podjęcie szybkiego, często mało inwazyjnego leczenia. To uniemożliwi rozprzestrzenienie się próchnicy na kolejne zęby.

Czynnikami, które mogą niepokoić, są:

  • krótkotrwały, ostry ból zęba występujący podczas spożywania pokarmów;
  • krótkotrwałe dolegliwości podczas spożywania zimnych, gorących lub słodkich napojów i pokarmów;
  • ukruszenie zęba;
  • występowanie nadwrażliwości.

Jeśli w czasie okresowego przeglądu stomatolog wykryje ubytki, wypełni je szybko i na ogół bezboleśnie. Przy problemach z ukruszeniem zęba można zastosować nie tylko zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej, ale też bonding. Czym on jest?Na stronie https://enel.pl/stomatologia/usluga/bonding/ wytłumaczono, że chodzi o zabieg, który poprawia estetykę uśmiechu. Stosowany jest nie tylko przy ukruszeniu i urazach zębów, ale i zamykaniu diastemy czy też dla poprawy ogólnej estetyki uśmiechu. Bonding jest mniej inwazyjny i tańszy niż licówki pełnoceramiczne. Wykonuje się go przy użyciu światłoutwardzalnych żywic kompozytowych, które są w stanie doskonale imitować twarde tkanki zęba – pod względem kolorystycznym, medycznym i wytrzymałościowym.

Światłoutwardzalny kompozyt z żywicy dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych, dlatego można go dobrać tak, aby nie różnił się niemal niczym od koloru naturalnych zębów. Zaletą kompozytów jest też to, że nie ma problemu z dowolnym formowaniem ich w miarę potrzeb.

Trwałość bondingu szacuje się nawet na 5 lat, ale także i w takim przypadku potrzebne jest zgłaszanie się pacjenta na regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej można nawet przedłużyć trwałość bondingu.

(Artykuł sponsorowany)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%