USG tarczycy jest powszechnie stosowanym badaniem umożliwiającym dokładne zobrazowanie narządu. Badanie ultrasonograficzne pozwala wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu niewielkiego, ale bardzo istotnego gruczołu, jakim jest tarczyca. Sprawdź, jakich informacji dostarcza USG tarczycy i w jakich przypadkach konieczne jest wykonanie badania.
Tarczyca to niewielki gruczoł dokrewny umiejscowiony z przodu szyi, poniżej krtani, odpowiadający za produkcję hormonów: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony produkowane przez tarczycę wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego, rozrodczego, a także na procesy wzrostu. Zaburzenia pracy tarczycy wymagają wykonania podstawowych badań, do których należą badania hormonów oraz USG tarczycy. Badanie USG należy do nieinwazyjnych, bezbolesnych bezpiecznych metod diagnostycznych, dlatego może być wykonywane u kobiet w ciąży, pacjentów z chorobami przewlekłymi, a nawet u noworodków. Pacjent podczas badania leży na plecach, odsłaniając szyję, a lekarz po nałożeniu specjalnego żelu przesuwa głowicę aparatu ultrasonograficznego, która daje obraz tarczycy. USG jest bezbolesna, ale pacjent może odczuwać dyskomfort związany z uciskiem na szyję. USG tarczycy pozwala określić:
USG tarczycy nie wymaga specjalnych przygotowań, ale warto wybrać ubranie, umożliwiające rozpięcie, co pozwala uniknąć konieczności zdejmowania bluzki, swetra czy bluzy. Na czas badania należy ściągnąć naszyjniki, łańcuszki, korale i inne ozdoby szyi. USG tarczycy zazwyczaj trwa około 10 minut.
USG tarczycy jest bezpiecznym badaniem diagnostyki obrazowej stosowanym w celu wykrywania guzów i torbieli tarczycy (również o charakterze nowotworowym, które wymagają poszerzenia diagnostyki w tym biopsji cienkoigłowej), a także w diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia choroby Gravesa Basedowa i Hashimoto. Wskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego tarczycy są takie objawy jak:
Regularne USG tarczycy należy wykonywać w przypadku przebytej radioterapii w okolicach szyi, rozpoznania wola guzkowego, a także do diagnozowania i monitorowania leczenia autoimmunologicznych chorób tarczycy. USG tarczycy jest powszechnie stosowaną i bezpieczną metodą diagnostyczną, umożliwiającą wykrycie nieprawidłowości w wielkości, kształcie, położeniu i strukturze miąższu, co umożliwia rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku braku obciążeń genetycznych i pojawienia się niepokojących objawów profilaktyczne USG tarczycy należy wykonywać co kilka lat. Pacjenci, którzy wcześniej borykali się z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu tarczycy, powinni wykonywać badanie ultrasonograficzne zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W przypadku zaobserwowania niepokojących symptomów należy niezwłocznie umówić się na USG tarczycy.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz