Zamknij

Takiej wystawy jeszcze nie było - każdy gorliczanin powinien ją zobaczyć [FOTO]

Piotr BoczońPiotr Boczoń 15:29, 27.04.2024 . Aktualizacja: 22:45, 27.04.2024
Skomentuj Foto Gorlice24/ Piotr Boczoń Foto Gorlice24/ Piotr Boczoń

W Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w piątek otwarta została nowa wystawa czasowa rozpoczynająca cykl "Gorlickie ulice". Prezentuje ona ogrom historii, pamiątek i zdjęć przedstawiających jedną z najważniejszych ulic w Gorlicach - 3 Maja.

Wystawa „Gorlickie ulice. 3 Maja” to pierwsza z cyklu wystaw poświęconych gorlickim ulicom oraz miejscom o znaczeniu zarówno historycznym, jak i społecznym. Inspirację do stworzenia wystawy stanowią publikacje Urszuli Karasińskiej, a także cykl wywiadów „Świadkowie lokalnej historii” zrealizowanych dla Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach. 

Wystawa ta jest jednocześnie zaczynem do stworzenia w Galerii Sztuki „Dwór Karwacjanów” przestrzeni dedykowanej lokalnej społeczności, kreatywnego forum dialogu miejskiego na rzecz podjęcia zarówno refleksji nad przeszłością, jak i dyskusji o przemianach tożsamości w miastach poprzemysłowych oraz wizją ich rewitalizacji. 

W marcu ubiegłego roku, kiedy przyjechałam do Gorlic już można tak powiedzieć, na stałe i zaczęłam zagrzewać miejsce, przyszła Pani Ula i wręczyła mi swoją książkę z podpisem i zaczęłam się zaczytywać w tej książce. Byłam zachwycona z tej perspektywy, że nie jest to typowa książka - powieść czy historyczna, to książka, która jest doskonałym przykładem interpretacji miejsca.

Jest taka amerykańska teoria, na której opiera się większość nowoczesnych muzeów. Teoria ta mówi, że tylko przez subiektywne doświadczenia i wspomnienia jesteśmy w stanie w pełni poznać historię miejsca, w którym mieszkamy i odnaleźć swoją tożsamość. I właśnie w tej książce są te subiektywne ujęcia mieszkańców Gorlic, te indywidualne historie, które dzieją się w horyzoncie wielkiej historii, jak w soczewce pokazują historię miasta poprzez te wspomnienia mieszkańców ulicy.

- mówiła podczas wernisażu dyrekot Muzeum Dwory Karwacjanów i Głądyszów Katarzyna Szepieniec.

W historii Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów rozpoczynamy właśnie nowy rozdział, w którym będziemy chcieli opowiadać o mieszkańcach miasta i ich historii

- dodała.

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy wymyśliłam "Świadków Lokalnej Historii". To była praca dla Biblioteki Miejskiej, "Świadkowie" to 140 wywiadów, które można odsłuchać na stronie biblioteki.  Kiedy pracowałam właśnie nad tymi wywiadami, uświadomiłam sobie, że te indywidualne opowieści dzieją się w tle tej historii wielkiej - to zainspirowało mnie, by zacząć pisać książki. 

- opowiadała kurator wystawy Urszula Karasińska, której artykuły o historii Gorlic znajdziecie również na łamach naszego portalu w dziale Gorlice z dawnych latW trakcie wypowiedzi nie zabrakło podziękowań dla wszystkich, którzy nie tylko podzielili się swoimi wspomnieniami na potrzeby książek, ale również przyczynili się do powstania tej wystawy.

Dzielcie się swoimi wspomnieniami, swoimi dokumentami, to naprawdę procentuje i będzie utrwalone w książkach.

- zaapelowała. (Jeżeli macie ciekawe wspomnienia związane z historią Gorlici chcielibyście się nimi podzielić zapraszamy do kontaktu z redakcją [email protected] lub telefonicznie 505 571 505).

Wystawa, którą każdy powinien zobaczyć

Wystawa "Gorlikie ulice - 3 Maja" to wystawa, którą powinien obejrzeć każdy mieszkaniec miasta. Opowiada o różnych okresach w historii Gorlic, od rozkwitu miasta po czasy okupacji. Na wystawie można również zobaczyć wizualizacje, jak ma wyglądać tytułowa ulica po zbliżającej się wielkimi krokami rewitalizacji. Ta wystawa to po prostu kawał historii centralnej ulicy w mieście, na której przez wiele lat działa się główna część życia Gorlic.

Na ekspozycję składają się muzealia ze zbiorów: Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Regionalnego PTTK im. I. Łukasiewicza w Gorlicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. S. Gabryela w Gorlicach, zaś najliczniejsze archiwalia zostały przekazane ze zbiorów prywatnych kilku gorlickich rodzin tj. fotografie, afisze, korespondencja, dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku. Zobaczyć można zarówno zabytkowe okulary, aparaty fotograficzne sprzed ponad stu lat, a nawet niemieckie papierosy z czasów hitlerowskiej okupacji.

Wystawa pod honorowym patronatem Rafała Kukli – Burmistrza Miasta Gorlice

Kurator i autor scenariusza: Urszula Karasińska

[FOTORELACJA]3852[/FOTORELACJA]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%