Zamknij

Barbórka wróci do Gorlic! Kto pamięta górnicze koncerty na osiedlach?

Piotr BoczońPiotr Boczoń 13:03, 05.05.2022 . Aktualizacja: 13:21, 05.05.2022
Skomentuj Fot. Gorlice24 / Orkiestra Dęta GLINIK, rok 2012 Fot. Gorlice24 / Orkiestra Dęta GLINIK, rok 2012

GCK zgarnęło dotację, dzięki której już wkrótce w naszym mieście przeżyjemy ponownie gorlicką barbórkę i weźmiemy udział w koncercie orkiestr dętych!

„Niech żyje nam górniczy stan" – gorlickie gwarki – to tytuł projektu Gorlickiego Centrum Kultury w partnerstwie z Miastem Gorlice, który uzyskał dofinansowanie w kwocie 38 tys. zł z programu „Kultura – Interwencje” Narodowego Centrum Kultury. Do tegorocznej edycji programu złożono 1615 wniosków – dofinansowanie uzyskało tylko 266, w tym gorlicki! - poinformował gorlicki Ratusz.

W ramach projektu wkrótce do Gorlic ponownie zawita barbórka i odbędzie się koncert orkiestr dętych. Wydarzenie będzie uzupełnioną wystawą fotografii, dzięki której będzie można lokalnych „górników”, a okolicznościowe wydanie czasopisma „Górnik” przeniesie czytelników w czasy świetności nafciarstwa.

W tym miejscu warto wspomnieć dawne gorlickie klimaty górnicze. Ciekawi jesteśmy, kto z Was pamięta koncerty Orkiestry Dętej na gorlickich osiedlach z okazji święta górników? Osobiście, chociaż jak przez mgłę wspominam górnicze granie na boisku pomiędzy blokami przy ul. Słonecznej i Krakowskiej.

Warto też wspomnieć o Orkiestrze Dętej GLINIK - w tym roku mija 10 lat od zakończenia jej działalności.

Ziemia gorlicka to kolebka światowego przemysłu naftowego. To w naszym regionie rozwinęło się górnictwo naftowe, powstała pierwsza na świecie rafineria ropy. Wątek górniczy Gorlic to także Fabryka Maszyn Górniczych GLINIK.

Niestety z czasem kryzysu Fabryki Maszyn i upadkiem rafinerii, górnicze zwyczaje w naszym mieście zaczęły zanikać.

Celem zadania przygotowanego przez Gorlickie Centrum Kultury jest artystyczny powrót do czasów minionych i ponowne spojrzenie na tradycję górniczą, która przez lata wrosła w Gorlice. Wśród zadań objętych projektem znajdziemy takie punkty jak:

  • POBUDKI „Szczęść Wam Boże zaśpiewamy wraz!”
  • Warsztaty/konkurs dla dzieci z Miejskich Zespołów Szkół w Gorlicach "Czy nie słyszysz dzwonka z naszej wieży i kilofa, który wzywa nas?"
  • Parada i koncert orkiestr dętych „Hej, do szybu niech z nas każdy bieży!” 
  • Karczma/Babski Comber „Dolej piwa, Stara Strzecho, strzelmy się kuflami. Choć nad Ropą i w Gorlicach myśmy górnikami”
  • Wystawa fotografii „Niech żyje nam górniczy stan”

Źródło: GCK Gorlice / opracowanie własne

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

jaja

7 18

Już widzę jak o 6 rano orkiestra dudni na blokowiskach ....krzesła i stoły będą lecieć przez okna 13:32, 05.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

A-linkaA-linka

16 3

Osobiście nie mam nic przeciwko temu, aby orkiestra wróciła na gorlickie osiedla i przypomniała stare, dobre czasy, gdy Gorlice, a konkretnie Fabryka Maszyn i Sprzętu Wiertniczego "Glinik" była znaczącym producentem urządzeń dla górnictwa, ale także dla wiertnictwa. Niestety, zawsze znajdą się malkontenci, którym wszystko się nie podoba i najchętniej zaoraliby wszystko na satysfakcjonującą głębokość , ale niestety, historii miasta i tego Zakładu nie nie można wygumkować. Orkiestra była nieodłącznym elementem Fabryki, zakładu, który dawał pracę tysiącom ludzi, całym pokoleniom, dawał spokój i stabilizację. Dyrektor Kazimierz Kotwica... to on był pomysłodawcą budowy osiedli mieszkaniowych dla pracowników, przedszkoli, szkoły przyzakładowej. Zakład dbał o ludzi.... kolonie dla dzieci, wczasy dla pracowników, stołówka zakładowa, systemy korzystnych pożyczek długoterminowych na wkład mieszkaniowy i innych....długo by wliczać. A potem został tak potraktowany jak niektórzy pamiętają... było to takie typowo polskie, zaściankowe. I nawet jakieś odznaczenie przyznane na chwilę przed śmiercią, czy już po śmierci (nie pamiętam) , nie było w stanie zagłuszyć wyrzutów sumień pewnych osób. A jak jest teraz....wszyscy widzą. Pozostały dowody świetności Fabryki w postaci osiedli mieszkaniowych i wspomnień pracowników...... tych żyjących i ich Rodzin. Miało być o orkiestrze i trochę było, ale myślę, że bez Fabryki nie byłoby orkiestry.
Zebrało mi się na wspomnienia, bo ....nie wstydzę się tego, byłam dziesiątki lat pracownikiem tego Zakładu, a potem świadkiem stopniowego jego upadku. Ale jak mówią słowa piosenki " Nic nie może przecież wiecznie trwać"...
A kultywowanie tradycji regionalnych, choćby tyko raz w roku z pobudką pod oknem, nie uważam za coś złego, co należy wyplenić. Lepiej, aby obudziła nas orkiestra górnicza, niż wrzask pijanych wyrostków wracających z całonocnej imprezy. 17:55, 05.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

pracownik od 83 rpracownik od 83 r

0 0

...Lub nie daj Boże wystrzały rosyjskich pocisków 21:25, 06.07.2022


BettiBetti

4 1

Na Ogrodowej jeszcze kilka lat temu na 1maja był rano koncert orkiestry całkiem niedawno grali na placu zabaw 19:28, 05.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkańcy Mieszkańcy

6 3

Super dawniej było grali po osiedlach, ludzie słuchali w oknach boli brawo 22:07, 05.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrawnikPrawnik

1 3

Należy dzwonić po Policję i można domagać się odszkodowania za straszenie Mieszkańców a nie ma uja by Sąd nie przyznał pare tysiąca a pieniądz się każdemu w kieszeni przyda he he. 01:46, 12.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%