Zamknij
Zobacz!

Małastów pęka w szwach – rekordowa liczba zgłoszeń do wyścigu górskiego

Kacper DrągKacper Drąg 10:03, 26.06.2025 Aktualizacja: 10:09, 26.06.2025
Skomentuj fot. gsmp.pl fot. gsmp.pl

Aż 78 zgłoszeń do 12. edycji Wyścigu Górskiego Magura Małastowska, 5. i 6. Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski! Na starcie w Małastowie pojawią się wszyscy kierowcy, którzy walczyć będą o mistrzowskie szarfy i puchary na koniec sezonu 2025. To znakomity rezultat, potwierdzający popularność tego małopolskiego wyścigu.

W Beskidzie Niskim pojawią się m.in. liderzy Klasyfikacji Generalnej Kat. 1 (pojazdy z nadwoziem zamkniętym) – prowadzący po rozegranych dotychczas czterech rundach Sebastian Stec (Automobilklub Polski, Ford Fiesta), drugi Sebastian Matuszewski (Automobilklub Orski, Lotus Exige), czwarty Maciej Kornaś (Automobilklub Kielecki, Toyota Yaris GR) i zajmujący na razie piąte miejsce Bartłomiej Madziara (Automobilklub Wielkopolski, Lamborghini Huracan ST EVO2).

Na liście zgłoszeń znalazły się cztery Panie, wśród nich liderka wprowadzonej oficjalnie w tym roku Klasyfikacji Kobiet, Natalia Kluza (Automobilklub Beskidzki, Renault Clio RS III) czy mistrzyni i wicemistrzyni Polski w klasie 5c Martyna Serafin (Automobilklub Śląski, Renault Clio Sport). Debiutująca w tym sezonie Aleksandra Gorczyca z Automobilklubu Krakowskiego poprowadzi Alfę Romeo MiTo, zaś Martyna Księżyk (Miasto Sportu) w tym sezonie przesiada się z małej Toyoty Aygo do mocniejszej Toyoty Corolli.

Sensacją zawodów jest powrót na wyścigowe trasy najbardziej utytułowanego polskiego kierowcy startującego w wyścigach górskich (m.in. wicemistrz Europy, zdobywca ponad 20 tytułów mistrza i wicemistrza Polski), Jana Kościuszki, który w ostatnich latach pojawiał się na zawodach w roli kierowcy VIP-carów. Po ponad 20 latach reprezentujący Automobilklub Krakowski „Naczelnik” znalazł się na liście zgłoszeń, będzie startował BMWS 2002 Ti w historycznej kategorii HS2.

Znacznie krótszą przerwę w startach zanotował Maciej Serafin z Automobilklubu Bieckiego, dwukrotny zwycięzca kategorii w prestiżowych FIA EHC – Mistrzostwach Europy FIA Wyścigach Górskich. Pochodzący z Gorlic zawodnik przywiezie na swój rodzimy wyścig Seata Leona Supercopa.

Tegoroczne zawody Patronatem Honorowym objął Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, który w liście przesłanym do organizatorów zawodów z Automobilklubu Bieckiego napisał:

Małopolska to region, gdzie sport ma stałe i ważne miejsce w życiu mieszkańców, a samorząd województwa wspiera i promuje zarówno zawodniczą, jak i rekreacyjną aktywność sportową. Cieszę się, że Województwo Małopolskie jest Partnerem Strategicznym 12. Wyścigu Górskiego Magura Małastowska. Wsparcie tego rodzaju przedsięwzięć znakomicie wpisuje się w strategię wzmacniania wizerunku sportowej marki Małopolska.

Wyścig Magura Małastowska jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających odcinków w kalendarzu GSMP. Ze względu na charakterystykę trasy  i panującą atmosferę, impreza ta cieszy się sympatią zawodników, a emocje sportowe w połączeniu z walorami turystycznymi Małopolski ściągają do Małastowa kibiców i pasjonatów motoryzacji z całego kraju.

Jestem pewien, że tegoroczna edycja będzie wspaniałym widowiskiem. Zawodnikom życzę bezpiecznej jazdy oraz jak najlepszych wyników sportowych. Wszystkim uczestnikom 12. Wyścigu Górskiego Magura Małastowska życzę wielu sportowych wrażeń i zapraszam do bliższego poznania Małopolski.

- napisał w liście Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka

W pierwszym wyścigu na Magurę Małastowską w 2014 zwyciężył czterokrotny Mistrz Polski Waldemar Kluza, który na tej trasie zwyciężał aż 7 razy. W gronie najszybszych kierowców na tej trasie znaleźli się także inni mistrzowie Polski: m.in.  Szymon Łukaszczyk, Michał Ratajczyk, aktualny rekordzista trasy Grzegorz Rożalski, Dubai czy Andrzej Szepieniec. W zeszłym roku pasjonujący pojedynek stoczyli Grzegorz Rożalski (wygrał w sobotę) i Robert Sługocki, zwycięzca niedzielnej rundy GSMP.W Kategorii Narodowej (auta z utraconą homologacją międzynarodową) zwyciężyli Janusz Jania (sobota) i Adam Garbacz (niedziela).

[CGK]2877[/CGK]

[ZT]35013[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Źródło: Automobilklub Biecki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TeoTeo

0 0

A kiedy ten rajd redaktorze ?

16:25, 26.06.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrejziKrejzi

1 0

Przecież jest zrobione że jutro

19:14, 26.06.2025

OSTATNIE KOMENTARZE

0%