Środowe otwarcie ptaszarni było też zwieńczeniem jubileuszu 95-lecia krakowskiego zoo. "Nareszcie jesteśmy w stanie polepszyć warunki bytowe naszym ptakom, bo dotychczasowa ptaszarnia trochę lat już miała i nie spełniała współczesnych wymogów. Teraz jest to nowoczesny obiekt, gdzie ptaki będą mogły przebywać w klatkach w sposób koedukacyjny" - poinformowała PAP dyrektor ogrodu zoologicznego Teresa Grega.
Nowa ptaszarnia została udostępniona w ogrodzie zoologicznym w Krakowie. Zapewnia ona zamieszkującym ją ptakom najlepsze możliwe warunki do życia, a odwiedzającym umożliwia obserwowanie tych zwierząt przez cały rok. Obecnie trwa budowa kolejnego obiektu - wybiegu dla szympansów i makaków japońskich.
Według niej oddana do użytku ptaszarnia została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić jej mieszkańcom komfort oraz jak najbardziej optymalne warunki do życia. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 460 m kw. przy kubaturze 1430 m sześc., a 12 wolier i pomieszczenia wewnętrzne mają wysokość pięciu metrów. Wszystkie wyposażone są w przeszklenia, umożliwiające zwiedzającym obserwację ptaków również w okresie zimowym, a także kamery, dzięki którym można na bieżąco monitorować ich zachowanie.
Dla zapewnienia właściwej wilgotności w ptaszarni zamontowano zraszacze. Temperatura w każdym pomieszczeniu może być regulowana do optimum właściwego dla utrzymywanych w nim gatunków. Oświetlenie w pomieszczeniach wewnętrznych pozwala natomiast na zmianę natężenia światła, imitując jego dobowy cykl.
W ptaszarni - wskazała dyrektor - swoje miejsce znajdą gatunki już obecne w ogrodzie, jak i te planowane do sprowadzania. Będą one pogrupowane krainami geograficznymi. Eksponowane będą papugi, ale też szablodzioby, kraski, tukany, dzioborożce.
W części dla obsługi znalazły się kuchnia, pokoje służące do magazynowania karmy przeznaczonej do bieżącego spożycia, a także pomieszczenie, gdzie będzie można sztucznie prowadzić wylęg i odchów piskląt. Pracujący w ptaszarni pielęgniarze będą mieli do dyspozycji szatnię wyposażoną w toalety i prysznice.
Jak przekazała Grega, inwestycja kosztowała około 7,8 mln zł i w całości została sfinansowana ze środków własnych fundacji zarządzającej krakowskim zoo.
Dyrektor zoo podkreśliła, że nowa ptaszarnia to kolejny etap dostosowywania ogrodu do współczesnych wymogów. "W zasadzie w ogrodach zoologicznych inwestycje nigdy się nie kończą, bo zawsze są nowe wytyczne i zawsze staramy się, żeby polepszać warunki naszym zwierzętom" - zaznaczyła Grega.
Przekazała, że obecnie trwa budowa kolejnego obiektu - wybiegu dla szympansów i makaków japońskich, który ma być gotowy w połowie przyszłego roku. W kolejce czeka także przebudowa części tzw. małych kotów.
Otwarte w lipcu 1929 roku zoo w Krakowie początkowo prezentowało głównie przedstawicieli fauny krajowej. Obecnie placówka jest średniej wielkości ogrodem zoologicznym, eksponującym ponad 1,4 tys. osobników zwierząt, przedstawicieli około 270 gatunków. Liczną grupę stanowią zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem (ponad 100 gatunków). Są to między innymi: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addaks, szympans, lemury wari i katta, słoń indyjski, kondor wielki, pingwin Humboldta. Zoo zlokalizowane jest w Lesie Wolskim - parku leśnym, unikatowym w dużych aglomeracjach miejskich.(PAP)
rgr/ bar/
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz