"Każda następna edycja jest bogatsza od poprzedniej (…). W tym roku np. po raz pierwszy do zespołu miast uczestniczących w projekcie dołącza Zakopane. To przedsięwzięcie organizowane w całej Europie, dla wszystkich grup wiekowych" - powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek wicemarszałek Małopolski Ryszard Pagacz.
Ponad 70 różnych instytucji, w tym uczelni i muzeów, przygotowuje atrakcje na 18. Małopolską Noc Naukowców, która odbędzie się 27 września w 12 miastach i miejscowościach województwa. Po raz pierwszy w akcję włączyło się Zakopane, gdzie specjalną ofertę szykuje Muzeum Tatrzańskie.
Organizatorzy zwrócili uwagę, że jeżeli chodzi o liczby, to 18. edycja jest rekordowa w stosunku do poprzednich. W programie znalazło się ponad 3 tys. wydarzeń - warsztatów, w tym zajęć w laboratoriach, wejść do miejsc na co dzień niedostępnych, spotkań z naukowcami, konkursów.
Wydarzenia odbywać się będą w ponad 150 lokalizacjach w największych miastach Małopolski, takich jak Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, ale i w mniejszych miejscowościach, np. w Klęczy Dolnej niedaleko Wadowic. W organizację Nocy zaangażowało się ok. 1,3 tys. studentów i tylu samo naukowców.
Muzeum Tatrzańskie, które pierwszy raz uczestniczy w Nocy, zaprasza m.in. na oglądanie pod mikroskopem insektów niszczących muzealia, wyjście w teren z doktorem Marcinem Warchałowskim w poszukiwaniu ukrytych nietoperzy, grę przybliżającą dawne stroje z Podhala.
W Krakowie wśród nowości programowych są zwiedzanie dawnego fortu austriackiego przy ul. Kozienickiej, wystawa klocków lego w Świecie Nowych Techników, a na miłośników nocnych eskapad czeka nocowanie w Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana.
Stałymi punktami programu Nocy są m.in. atrakcje w uczelniach wyższych. Co roku wielu gości przyciągają symulatory w Politechnice Krakowskiej, zabawy z ciekłym azotem i przejażdżka traktorem w Uniwersytecie Rolniczym, komora bezechowa w Akademii Górniczo-Hutniczej. Popularnością cieszą się też pokazy w obserwatorium astronomicznym w Niepołomicach i "triki fizyki" w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN.
Wśród instytucji najbardziej zaangażowanych w organizację Nocy jest Uniwersytet Jagielloński. W tym roku szczególnie zaprasza on do Wydziału Chemii na kampusie na Ruczaju. Jak podkreślił rektor UJ prof. Piotr Jedynak, jest to jeden z najnowocześniejszych wydziałów uczelni, ale i miejsce, które być może - jak mówił - byłoby atrakcyjne do kręcenia zdjęć do odcinków "Harrego Pottera".
Rektor UJ zaznaczył, że uczelnia poprzez udział w Nocy Naukowców realizuje swoją trzecią misję, którą - obok prowadzenia badań naukowych i kształcenia przyszłych pracowników - jest współpraca z otoczeniem, ze środowiskiem lokalnym.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Nocy jest darmowy. Na niektóre punkty programu trzeba się wcześniej zarejestrować ze względu na ograniczoną liczbę miejsc - zapisy ruszają 19 września o godz. 9. Szczegóły są na stronie internetowej tegorocznej edycji.
Małopolska Noc Naukowców to część ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej, która odbywa się w 23 krajach i ponad 400 miastach Europy. Każdego roku uczestniczy w niej ponad 1,5 mln osób. W edycji małopolskiej w 2023 r. wzięło udział ok. 65 tys. osób.
Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest województwo małopolskie. Wydarzenie finansuje Unia Europejska. Serwis PAP Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych wydarzenia. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej bko/ agt/
Słysząc o nocy naukowców niemal każdemu z nas z pewnością na myśl przychodzi od razu Ignacy Łukasiewicz, który wniósł ogromny wkład w rozwój przemysłu naftowego. Twórca pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej jednak raczej nie zostanie wspomniany i wyróżniony podczas tegorocznej edycji. Niestety mimo, iż wydarzenia odbywają się aż w 150 lokalizacjach na terenie Małopolski próżno szukać jakiegokolwiek punktu programu w naszym mieście, co de facto oprócz atrakcji na gorliczan mogłoby również być jednocześnie formą promocji Kolebki Światowego Przemysłu Naftowego.
Jeżeli chcecie się wybrać na jedno z wydarzeń trzeba się udać najbliżej do Nowego Sącza lub Tarnowa. Listę wszystkich atrakcji znajdziecie TUTAJ
5 0
A kiedyś były Pogórzańskie Atrakcje Naukowe.
1 2
A bo wtedy to by nasz urząd miasta musiał się zaangażować i cos zorganizować. A oni tylko zlecają szkołom różne zadania i się chwalą ile to się dzieje w mieście.
6 1
W Gorlicach można przecież pokazać prawdziwą perełkę klasy światowej - upadłą rafinerię.
3 0
My mamy foodgraki kebaby święto kolorów to się młodym podoba niestety
1 0
Co tam nowy Wydział Chemii na UJ! Nasza rafineria to prawdziwa perełka na mapie chemicznych centów kraju...