Zamknij

Jak wybrać zmiękczacz wody do domu?

10:35, 29.09.2023 Aktualizacja: 15:00, 29.09.2023
	depositphotos.com depositphotos.com

Problem twardej wody dotyczy większości polskich gospodarstw domowych. Nie dziwi zatem fakt, że coraz więcej konsumentów decyduje się na inwestycję w centralny zmiękczacz wody. W budynku jednorodzinnym urządzenie tego typu montuje się za zaworem głównym, dzięki czemu miękka woda płynie w całej instalacji. Proste, prawda? Schody zaczynają się na etapie wyboru urządzenia. Na rynku dostępne są różne modele zmiękczaczy wody. Skąd wiadomo, który wybrać? Jakimi kryteriami warto się kierować wybierając zmiękczacz wody do domu?

Dlaczego warto zainwestować w zmiękczacz wody?

Centralny zmiękczacz wody dystansuje filtry kuchenne pod wieloma względami. Decydując się na takie rozwiązanie zyskujesz bowiem pewność, że twarda woda przestaje być problemem w całym domu. Instalując urządzenie w pomieszczeniu gospodarczym (np. w piwnicy) możesz korzystać ze zmiękczonej wody zarówno w kuchni, jak i w łazience oraz zasilać wszystkie podłączone do instalacji urządzenia, w tym kocioł grzewczy oraz sprzęt AGD. Podstawowym celem montażu zmiękczacza wody w domu jest bowiem ochrona urządzeń podłączonych do instalacji wodociągowej. 

Prawidłowo dobrany centralny zmiękczacz wody efektywnie usuwa z niej nadmiar jonów wapnia i magnezu, odpowiedzialnych za powstawanie kamienia kotłowego oraz nieestetycznych zacieków na sanitariatach i armaturze. O korzyściach płynących z tego procesu możesz przeczytać na stronie https://www.zmiękczacze.com.

Jaki zmiękczacz wody sprawdzi się najlepiej?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który zmiękczacz wody jest najlepszy. To, jakie urządzenie będzie Ci potrzebne, zależy od kilku czynników. Najważniejsze kryteria wyboru zmiękczacza wody to zapotrzebowanie na wodę (dobowe i maksymalne chwilowe), stopień jej twardości, a nawet liczba punktów czerpalnych. Na rynku dostępne są modele różniące się od siebie gabarytami, pojemnością złoża jonowymiennego oraz dostępnością funkcji, niekiedy bardzo innowacyjnych. W tej kwestii nie warto jednak zdawać się na przypadek. 

Informacje, które producenci zmiękczaczy wody udostępniają potencjalnym klientom zazwyczaj obejmują:

  • wymiary urządzenia,
  • ilość zastosowanej żywicy jonowymiennej,
  • szacunkowe zużycie wody i soli podczas regeneracji,
  • dedykowany przepływ, temperaturę i ciśnienie wody instalacji.

Znając te dane można z powodzeniem skrócić listę urządzeń do takich modeli, które sprawdzą się w domu pod względem wydajności. Przy doborze zmiękczacza wody olbrzymie znaczenie ma bowiem ilość złoża filtracyjnego, na którym zachodzi wymiana jonów odpowiedzialnych za wysoki stopień twardości na jony sodowe.

Tak samo jak ilość złoża, liczy się też jego rodzaj. W zmiękczaczach wody stosuje się żywice polisferyczne lub monosferyczne, przy czym specjaliści zdecydowanie polecają te drugie. Dzięki identycznej budowie cząsteczek, płynąca pomiędzy nimi woda jest zmiękczana równomiernie, a sama żywica charakteryzuje się większą trwałością. 

Jaki zmiękczacz wody dla 1-2 osób?

W przypadku gospodarstw domowych, które są zamieszkiwane przez jedną lub dwie osoby,  doskonale sprawdzają się zmiękczacze wody z 11, bądź 14 litrami złoża filtracyjnego. Zaletą takich urządzeń są przede wszystkim niewielkie gabaryty. W niektórych przypadkach i po spełnieniu pewnych warunków, można je zamontować nawet w mieszkaniu w bloku. 

Jaki zmiękczacz dla 4-5-osobowej rodziny?

Szacuje się, że rodzina składająca się z 4-5 osób zużywa miesięcznie około 8-10 metrów sześciennych wody. W takim przypadku warto wybrać zmiękczacz wody ze złożem o pojemności mniej więcej 25 litrów. Jeśli użytkowników jest więcej lub wyższe jest zużycie wody, wówczas sprawdzi się urządzenie zawierające przynajmniej 30 litrów żywicy jonowymiennej.

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając zmiękczacz wody do domu?

Choć zasada działania wszystkich zmiękczaczy wody jest identyczna, regeneracja złoża jonowymiennego nie musi już zachodzić w ten sam sposób. Właśnie dlatego warto kupić urządzenie, w którym proces ten jest nie tylko wydajny, ale przede wszystkim ekonomiczny pod względem zużycia wody oraz ilości soli regeneracyjnej. 

Ponieważ zmiękczanie wody i regeneracja złoża zachodzą dzięki głowicy sterującej, decydując się na zakup danego modelu trzeba też zwrócić uwagę na producenta, budowę i funkcje tego podzespołu. W tym przypadku obowiązuje zasada, że im prostszy mechanizm, tym lepiej – łatwiej wówczas o przeprowadzenie serwisu oraz wymianę pojedynczych elementów. 

Kolejna ważna kwestia to rodzaj materiałów wykorzystanych w produkcji urządzenia oraz jakość poszczególnych komponentów. Im jest ona wyższa, tym dłużej będziesz się cieszył wydajną i bezawaryjną pracą zmiękczacza, a twarda woda przestanie być problemem. 

Dodatkowe funkcje zmiękczaczy wody

Skuteczna redukcja stopnia twardości wody to jedno, a funkcjonalność urządzenia to drugie. Decydując się na konkretny model warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, o które zadbał (lub nie) producent. Wśród nich znajdziesz funkcje, które na przykład obniżają koszty eksploatacji urządzenia, albo dodatkowo zwiększają komfort obsługi zmiękczacza wody. Wielbiciele nowoczesnych technologii powinni rozważyć montaż zmiękczacza wody z wbudowanym modułem WiFi. Ta innowacyjna funkcja w prosty sposób uświadamia użytkownikowi jak kształtuje się zużycie wody w jego domu, pomaga ją oszczędzać, a także maksymalnie ułatwia wszelkie czynności serwisowe. 

Ostatnie, choć na pewno nie najmniej ważne, kryterium wyboru urządzenia to stały dostęp części zamiennych oraz możliwość skorzystania z serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Mają to zazwyczaj w swojej ofercie renomowani producenci, którzy na rynku systemów do uzdatniania wody funkcjonują nieprzerwanie od lat. 

 Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego

Koszty eksploatacji zmiękczacza wody mają znaczenie

Decydując się na zakup zmiękczacza wody nie można też pominąć kosztów eksploatacji wybranego modelu. W końcu dodatkowe wydatki generuje zarówno zużycie wody do regeneracji, jak i stosowana w tym procesie sól tabletkowa. Kosztem jest także serwis urządzenia oraz okresowa wymiana żywicy jonowymiennej. Czy to oznacza, że zmiękczanie wody jest drogie? Wręcz przeciwnie - montaż zmiękczacza wody generuje w domowym budżecie spore oszczędności. Nie zmienia to jednak  faktu, że warto wybrać model, który pracuje maksymalnie ekonomicznie. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź koniecznie aktualny ranking zmiękczaczy wody lub poproś o pomoc specjalistę z zakresu systemów uzdatniania wody. 

Zainwestuj w zmiękczacz wody. Oszczędzaj czas i pieniądze!

Choć zakup centralnego zmiękczacza wody może się okazać niemałym wydatkiem, warto o nim myśleć jako o rodzaju długofalowej inwestycji, która finalnie przyniesie oszczędności. Miękka woda w kranie pozwala ograniczyć zużycie preparatów do prania, sprzątania i mycia.  Jest łagodniejsza dla skóry i włosów, a potrawy i napoje przygotowywane na jej bazie mają bogatszy smak i aromat. Docelowo montaż zmiękczacza wody minimalizuje też ryzyko awarii domowych sprzętów i kotła grzewczego. W praktyce to po prostu mnóstwo pośrednich korzyści, które płyną prosto z Twojego kranu. 

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%