Dzisiaj (27 września) odbyła się konferencja pn. Rezerwat przyrody Jelenia Góra im. Stanisława Gabryela w Szymbarku w Centrum Kształcenia Zawodowego w Gorlicach.
Koniec ubiegłego roku przyniósł wspaniałe wieści. Rezerwatowi „Jelenia Góra” w Szymbarku, nadano imię patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Gabryela, a jego powierzchnia została zwiększona i obecnie zajmuje 15,91 ha. Rezerwat położony jest w granicach wsi Szymbark.
Na terenie Nadleśnictwa Gorlice znajdują się obecnie dwa rezerwaty przyrody. Jednym z nich jest „Jelenia Góra”. Rezerwat powstały w 1984 roku na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego. Utworzony został, by chronić jaworzynę górską (Phyllitido-Aceretum) z występującym na nim, objętym ochroną gatunkową, języcznikiem zwyczajnym (Phyllitis skolopendrium).
Sama jaworzyna języcznikowa jest tak rzadkim w Polsce i w Europie zbiorowiskiem, że została uznana za siedlisko priorytetowe w uni Europejskiej. Drugim siedliskiem, które chroni rezerwat „Jelenia Góra”, jest żyzna buczyna karpacka (Dentario glandulosae-Fagetum).
Stanisław Gabryel zasłużył na nazwanie rezerwatu jego imieniem. Był postacią wszechstronną i znaną na Ziemi Gorlickiej. W swojej pracy społecznej angażował się w bibliotekarstwo, za filar, którego jest obecnie uważany i które było jego wielką pasją. W kręgu jego zainteresowań znajdowała się także turystyka i krajoznawstwo. Wielką troską otaczał zabytki, szczególnie ważne były dla niego obiekty kultury łemkowskiej.
Angażował się wraz z żoną m.in. w restaurację gotyckiego kościoła w Sękowej czy w prace porządkowe na cmentarzach wojennych z I wojny światowej. Jako późniejszy prezes zarządu PTTK przyczynił się do utworzenia Głównego Szlaku Beskidzkiego, założył w Gorlicach muzeum regionalne oraz zainicjował utworzenie schroniska na Magurze Małastowskiej.
Inicjatorem zorganizowania konferencji było Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej. Wydarzeniu także towarzyszyła ekspozycja afiszy pn. Ochrona przyrody w Nadleśnictwach Gorlice i Łosie.
Portal Gorlice24 objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
[FOTORELACJA]2523[/FOTORELACJA]
Źródło info: Nadleśnictwo Gorlice
Obserwatorka15:17, 27.09.2023
Miło widzieć znajomych .🥰
Obserwator117:49, 27.09.2023
Fotograf (wątpliwa nazwa) jest chyba trochę złośliwy robiąc takie zbliżenia ludziom.😠
marysia07:00, 28.09.2023
a mowia ze mlodz iuzaleznieni od komorek a okazuje sie ze dziadki tez
Ja07:31, 28.09.2023
Tematem powinien być śmierdzący matizol na pół miasta , codzienny ból głowy od tego smrodu , tym powinna zająć się uwaga albo jakiś inny program i mam ochotę to zgłosić
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gorlice24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
2 0
Podobna sprawa z Empolem. W godzinach przedpołudniowych, zwłaszcza w słoneczne i ciepłe dni w Gliniku śmierdzi okrutnie. Dziwię się, że w czasach gdy tyle mówi się o ekologi, wymaga się od społeczeństwa zachowań tylko proekologicznych pozwala się na takie zasmradzanie okolicy. I okazuje się, że nie ma mocnych wybudują nam jeszcze spalarnię🤕 Jeszcze trochę i zginiemy w tym mieście wytruci odorami z pobliskich zakładów. Gdzie władze miasta pytam?