Zamknij
REKLAMA

Polsko-Ukraińskie spotkanie integracyjne [FOTO WIDEO] UA версія

18:19, 13.03.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Polsko-Ukraińskie spotkanie integracyjne [FOTO WIDEO]

W budynku "Sokoła" w niedzielne popołudnie odbyło się spotkanie integracyjne dla dzieci i młodzieży, które uciekły przed wojną z Ukrainy. Organizatorem był Urząd Miejski w Gorlicach, a na jego zaproszenie odpowiedziało kilkadziesiąt osób.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Jedna przeznaczona dla dzieci i młodzieży, odbyła się na parterze budynku. Tutaj młodzi mogli się poznać i spędzić ten czas na wspólnych zabawach. W końcu to bardzo trudny czas dla nich, a uciekając z Ukrainy znaleźli się w nowym dla otoczeniu. Dzięki spotkaniu mogli porozmawiać z innymi w swoim języku, co z pewnością dodało otuchy. 

Organizatorzy przygotowali wiele zajęć, od układania puzzli i zajęć plastycznych po te bardziej sportowe i ruchowe, które pozwoliły najmłodszym oderwać się myślami od zaistniałej sytuacji. Nie zabrakło również wyjścia grupy młodzieży w celu poznania naszego miasta. W organizacji pomogli również harcerze.

Dorosłe osoby, w zdecydowanej większość matki, które ze swoimi dziećmi znalazły schronienie w naszym regionie zostały zaproszone do sali na pierwszym piętrze. Tutaj spotkał się z nimi zastępca burmistrza Miasta Gorlice, Łukasz Bałajewicz.

Natalia Hładyk, sekretarz Zjednoczenia Łemków w roli tłumacza podczas spotkania.

Podczas spotkania, wiceburmistrz odpowiadał na pytania i udzielał informacji nt. pomocy obywatelom Ukrainy w naszym mieście. Jednym z ważniejszych tematów było przyznawanie numerów PESEL. Tu padła ważna informacja, że wbrew zapowiedziom od poniedziałku niestety nie będzie on jeszcze przyznawany z przyczyn technicznych w całym kraju.  Akcja ruszy najwcześniej dopiero od środy.

Przypominamy, że uzyskanie numeru PESEL przez obywateli Ukrainy jest niezbędne w celu otrzymania opieki medycznej, jednorazowego świadczenia w wysokości 300zł jak również otrzymywania comiesięcznego dodatku 500zł na każde dziecko w ramach programu "500+". Wśród zadanych pytań nie zabrakło również takich o dalszy wyjazd z Polski za granicę. Tu, Łukasz Bałajewicz zaapelował, aby w przypadku opuszczenia miasta w związku z wyjazdem w inne miejsce zgłaszać taką informację. To ma pozwolić lepiej koordynować pomoc i znać dokładną liczbę uchodźców przebywających na Ziemi Gorlickiej.

Ważnym tematem była również nauka dzieci z Ukrainy. W niektórych gminach naszego powiatu część z nich już zaczęła naukę wspólnie z polskimi uczniami. Miasto Gorlice ma jednak na to inny pomysł. W planie jest przygotowanie, przynajmniej oddziałów przedszkolnych i klas 1-3 dla dzieci z Ukrainy. 

"Chcemy utworzyć oddziały przygotowawcze klas 1-3 z nauczycielami znającymi język ukraiński. Dzięki temu unikniemy barier językowych i nie będzie dochodziło do absurdów, kiedy nauczyciel podczas lekcji po wyłożeniu wiedzy po polsku musi to przepisać do translatora i tłumaczyć na Ukraiński." - mówił zastępca burmistrza Łukasz Bałajewicz

W podsumowaniu została przypomniana informacja, że w Pawilonie Historii Miasta Gorlice na Rynku cały czas funkcjonuje całodobowy punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy, gdzie mogą uzyskać pomoc i wszelkie informacje. Wkrótce planowane jest kolejne spotkanie.

[FOTORELACJA]1607[/FOTORELACJA]

 

Польсько-українська інтеграційна зустріч [ФОТО ВІДЕО]

Польсько-українська інтеграційна зустріч [ФОТО ВІДЕО] У неділю вдень у приміщенні «Сокола» відбулася інтеграційна зустріч для дітей та молоді, які втекли від війни з України. Організатором виступила мерія в Горлицях, на його запрошення відгукнулося кілька десятків людей. Зустріч була поділена на дві частини. Один для дітей та підлітків проходив на першому поверсі будівлі. Тут молоді люди могли познайомитися один з одним і провести цей час, граючи разом. Адже для них це дуже важкий час, і, втікаючи з України, вони опинилися в новому середовищі. Завдяки зустрічі вони могли розмовляти з іншими рідною мовою, що, безумовно, надихало.

Організатори підготували багато заходів, від розкладання пазлів та занять з образотворчого мистецтва до тих, більше спорту та руху, які дозволяли найменшим відволіктися від ситуації. Була також група молоді, щоб познайомитися з нашим містом. До кімнати на першому поверсі були запрошені дорослі, переважна більшість матерів, які разом із дітьми знайшли притулок у нашому краї. Тут з ними зустрівся заступник міського голови Горлиці Лукаш Балаєвич.

Під час зустрічі заступник міського голови відповів на запитання та надав інформацію щодо допомоги громадянам України у нашому місті. Однією з найважливіших тем було надання номерів PESEL. Тут з’явилася важлива інформація, що, всупереч анонсам, з понеділка, на жаль, її не присудять з технічних причин – місто ще не підготовлено. Акція розпочнеться не раніше ніж у вівторок.

Ми хочемо створити підготовчі відділення до 1-3 класів із вчителями, які знають українську мову. Завдяки цьому ми уникнемо мовних бар’єрів і не буде абсурду, коли вчитель під час уроку, підтвердивши знання польською, повинен переписати їх перекладачеві та перекласти українською», – сказав заступник Łukasz Bałajewicz.

У резюме нагадується, що в Павільйоні історії міста Горлиці на площі Ринок досі працює цілодобовий інформаційний пункт для громадян України, де вони можуть отримати допомогу та всю інформацію. Незабаром планується ще одна зустріч.

 

Стаття перекладена за допомогою перекладача. Будь ласка, зрозумійте у випадку помилок.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (30)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


🇵🇱🇵🇱

2 1

Ile kopiejek dostajesz kanapie za tą nienawiść ? Won russski trolu !!!😠 22:08, 13.03.2022


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


linklink

12 7

Polski Fundusz Rozwoju udostępni uchodźcom z Ukrainy 650 mieszkań, wybudowanych w ramach programu rządowego. Sprawa wywołuje kontrowersje, gdyż mieszkania miały być przeznaczone dla polskich rodzin. Do wpisu załączył grafikę, z której wynika, że sprawa dotyczy mieszkań w Krakowie, Dębicy i Mińsku Mazowieckim. „Mieszkanie plus”, miały niebawem zamieszkać polskie rodziny, do czego jednak nie dojdzie, gdyż ... https://kresy.pl/wydarzenia/panstwowa-spolka-udostepni-650-mieszkan-uchodzcom-z-ukrainy-polskie-rodziny-musza-poczekac/?swcfpc=1 21:02, 13.03.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

służbysłużby

4 11

TRolu sowiecki, ten sam jątrzący komentarz był pod innym tekstem w tamtym tygodniu. Pojawił się dziś kopiuj wklej więc wszystko wskazuje że piszesz go z pracy z któregoś z gorlickich urzędów bo z domu się boisz o namierzenie.
Uwaga: przełożeni odpowiadają za to co piszą pracownicy! 15:56, 14.03.2022


MjmMjm

20 6

Zapowiada sie swietlana przyszlosc dla Polakow 23:57, 13.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

strona wuwuwustrona wuwuwu

13 3

A znacznie bogatsza Wielka Brytania wydała 50 wiz i na tym zabawa skończona. 07:31, 14.03.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mjmmjm

12 6

Masz rozwiązanie, znacznie bogatsza i znacznie mądrzejsza 12:46, 14.03.2022


janowiecjanowiec

5 3

a my pomagamy komu się da i komu nie 13:25, 15.03.2022


MaroMaro

7 6

Dajcie spokój z tymi maseczkami bo ani na granicy ani w ośrodkach dla uchodźców nikt żadnym DDM ani mitycznym Covidem sobie głowy nie zaprząta 10:13, 14.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

12 2

ciekawe czy za pół roku też będzie tylu chętnych do pomagania 13:58, 14.03.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

sybilsybil

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


PatryjotaPatryjota

1 1

Czy czas ma jakies znaczenie gdy czlowiek potrzebuje wsparcia w trudnej sytuacji nie z wlasnej winy?, nie powinien byc to impuls lecz sukcesywne, skuteczne, dzialanie az do zmiany sytuacji na lepsza w tej kwesti. 20:54, 19.03.2022


SłużbySłużby

6 14

Te same jątrzące komentarze pojawiają się od poniedziałku do piątku a nie ma ich w soboty i niedziele. Przeważnie jest to kopiuj wklej więc wszystko wskazuje że pisany jest z pracy z któregoś z gorlickich urzędów bo z domu sowiecki kapuś nie pisze z uwagi na namierzenie.
Uwaga przełożeni: odpowiadacie za to co robią pracownicy, więc warto czasem sprawdzić co piszą! 16:04, 14.03.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

D.D.

4 0

W urzedzie tez mozna namierzyc narzedzie z ktorego zostal dokonany wpis, tylko problem polega na tym ze trudno udowodnic kto w danym momecie korzysta z tego narzedzia. Sluszne spostrzezenie ''Sluzby''. 21:01, 19.03.2022


WiesiekWiesiek

3 0

Do 'D'... i to powoduje, że jedna z tych tzw. gorlickich "ferm" czuje się bezkarna. Ale do czasu. 18:06, 20.03.2022


O co chodzi?O co chodzi?

14 6

Rozumię pomagać, ale dlaczego to wygląda tak że ukraincom wszystko, a polakom drożyzna na każdym kroku? 17:31, 14.03.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PatryjotaPatryjota

3 3

Bo Polacy zyja w wolnym kraju i za swoj status materialny sami odpowiadaja, a w Ukrainie toczy sie krwawa, bezwzgledna, wojna, wiec jest potrzeba pomagac potrzebujacym. 21:06, 19.03.2022


REKLAMA

7jan7jan

8 3

https://www.youhippo.com/v/312 polecam oberzeć ten film
(zwłaszcza od 7min i15s. i od 8min i 47s.
ps. zawsze ukraincy pogardliwie wyrażali się o łemkach
,,howirką'' nazywali ich język
łemkowie nie utożsamiali się z UPA ,ani z żądnym najconalizmem ukrainskim
czuli się i czują się Polską mniejszosćią 17:46, 14.03.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

basiabasia

2 11

Uwaga ZSRR nadchodzi, co widać po tym wpisie 06:49, 15.03.2022


Rasputin 45Rasputin 45

8 3

to nie jest pomoc to jest MASOWE PRZESIEDLANIE 11:57, 18.03.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


RolnikRolnik

2 1

Dwa tygodnie temu dałem tutaj komentarz na temat pomocy uchodźcom. Większość była negatywnie na niego nastawiona...I CO TERAZ SIE OBUDZILISCIE Z RĘKA W NOCNIKU Z TYM POMAGANIEM.😂😂😂😂 13:04, 20.03.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PatryjotaPatryjota

4 3

Panie ''Rolnik'', niektorym totalnym trolom ruskim jest nie na reke by pomagac Ukrainie, jedni bezw -zglednie sluza propagandzie pro putinowskiej, inni czerpia osobiste korzysci polegajace na wymianie handlowej, nie obchodzi ich los narodu Ukrainskiego, dopiero zmieniaja narracje swego postepowania, myslenia, gdy czuja sie zagrozeni odnosnie interesow i przyjazni z tymi bandytami putinowskimi, wszyscy powinni ponies odpowiedzialnosc karna za szezenie wrogiej propagandy w stosunku do naszej Ojczyzny, prawo w tej dziedzinie powinno byc bezwzglednie egzekwowane, gdzie sa gorliccy prokuratorzy i sledczy ktorzy nic w tym temacie nie robia, przeciez prawo wyraznie podaje artykuly z kodeksu karnego ktore mowia o sciganiu tego rodzaju przestepstw. Pewnie oni wola grzac cieply stolek sluzbowy i pobierac wysokie pesje z kasy panstwowej. 20:28, 20.03.2022


RacjaRacja

2 2

Do Patryjota.... bo w urzędach prokuratorskich nadal działa dawna nomenklatura. 10:43, 21.03.2022


gośćgość

2 0

a ja napiszę krótko
nie życzę wam ażeby wam kiedykolwiek bomby leciały na głowę....... 22:47, 20.03.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

aliali

3 0

Za dużo TVN-u... 22:48, 21.03.2022


alfabetalfabet

3 0

Capi także GW 06:56, 22.03.2022


Łukasz Łukasz

0 2

Gorlice Łemkowskie miasteczko. 21:30, 02.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%