Zamknij
fot. ilustracyjne / freepik.com

Zwyczaje wigilijne – tradycja i symbolika

Gabriela Zawiła Gabriela Zawiła 13:46, 23.12.2024 Aktualizacja: 13:46, 23.12.2024

Zwyczaje wigilijne – tradycja i symbolika

Oprócz wyjątkowych potraw, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Zagórzan opowiedziały także o dawnych zwyczajach wigilijnych, które od pokoleń były integralną częścią świątecznego czasu. Wigilia to dzień pełen rytuałów i symboliki, które miały zapewnić szczęście, dostatek i pomyślność na cały nadchodzący rok.

 

Jednym z unikalnych zwyczajów było wspólne spożywanie potraw wigilijnych z jednego talerza, który stawiano na środku stołu na opłatku. Wierzono, że taki gest symbolizuje jedność i harmonię rodziny. Po skończonym posiłku sprawdzano, czy opłatek przykleił się do spodu talerza – jeśli tak, wróżyło to urodzaj na określone warzywo lub owoc w nadchodzącym roku.

 

Nie brakowało również innych rytuałów. Resztki potraw wigilijnych wynoszono zwierzętom, wierząc, że podzielona w ten sposób obfitość zapewni zdrowie i pomyślność w gospodarstwie, a zwierzęta o północy przemówią ludzkim głosem.

 

Po kolacji młode panny wychodziły nasłuchiwać szczekania psów – z której strony dobiegał dźwięk, z tej miał nadejść przyszły kawaler.

 

Szczególną wagę przykładano także do pierwszego gościa w domu w Wigilię. Jeśli był to mężczyzna, zwiastowało to szczęście na cały rok, ale jeśli pierwsza weszła kobieta, wierzono, że może przynieść pecha.

 

Przygotowania do świąt rozpoczynały się już w adwencie, kiedy rodziny wspólnie tworzyły ozdoby na choinkę z piór gęsi, słomy czy kolorowych papierków po cukierkach. Choinkę ubierano dopiero w Wigilię, co symbolizowało początek świątecznego czasu.

 

Dzięki tym zwyczajom Wigilia w Zagórzanach była nie tylko ucztą duchową i kulinarną, ale także czasem wzmacniania więzi rodzinnych, pielęgnowania tradycji i przekazywania ich kolejnym pokoleniom.

 

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich podkreślają, że choć wiele zwyczajów uległo zmianie, to ich duch i symbolika pozostają niezmienne, nadając świętom wyjątkowego charakteru.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(3)

Zagorzany Zagorzany

4 0

I to wszystko przygotowane w pięknym Domu Ludowym . W żadnej wiosce nie ma takiego cuda.

17:52, 23.12.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WiesiaWiesia

2 0

Raz byłam w domu ludowym na zaproszenie tego koła nic nie zjadłam ten zapach stęchlizny w domu ludowym jest obrzydliwy.

05:57, 24.12.2024

MonnikaMonnika

4 0

W Zagórzanach to tylko puste domy do sprzedania są a ludzi brak .

20:10, 23.12.2024
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tommmek dommekTommmek dommek

0 0

Z tą pusta wsią bym nie przesadzał. Koło mnie były do sprzedania 3 domy I wszystkie znalazły nabywców. Młode małżeństwa z dziećmi. Fakt, że nowych domów buduje sie bardzo mało ale te stare są remontowane. Co do domu ludowego to fakt, straszy i szpeci obraz miejscowosci.

20:20, 23.12.2024

KarolKarol

4 0

To w Zagórzanach mieszkają jacyś ludzie przecież to wyludniona wiocha w której nic się nie dzieje.

05:51, 24.12.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%