Zamknij
Zdjęcie: Gmina Gorlice/pixabay/Bru-nO

Ciekawostki dotyczące Świąt Bożego Narodzenia. Kurczak z KFC i ofiary dla duchów.

Paulina Zielińska Paulina Zielińska 12:15, 23.12.2022 Aktualizacja: 12:29, 23.12.2022

Ciekawostki dotyczące Świąt Bożego Narodzenia. Kurczak z KFC i ofiary dla duchów.

Boże Narodzenie to jedno z najpiękniejszych świąt w roku. Kochają je wszyscy bez względu na wiek, ponieważ jest pełne magii, prezentów i wprowadza nas w wyjątkową, rodzinną atmosferę.

Wypadająca 24 grudnia Wigilia Bożego Narodzenia jest dniem obfitującym w tak zwane przesądy wigilijne, zapoczątkowane w dawnych, lokalnych wierzeniach pogańskich, o których więcej pisaliśmy w artykule: Najpopularniejsze przesądy wigilijne. Łuski karpia, zdrada i pierwszeństwo mężczyzn..

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się również wiele ciekawostek oraz mniej lub bardziej zaskakujących faktów. Jak się okazuje celebracja tego święta w innych krajach może się znacznie różnic i posiadać swój własny unikalny charakter oraz tradycje.

Przedstawiamy najciekawsze ciekawostki oraz fakty dotyczące Świąt Bożego Narodzenia.

 • Obecny wizerunek Św. Mikołaja (czerwony płaszcz i czapka) został spopularyzowany w 1930 roku przez koncern Coca-Cola, dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena.
 • Zwyczaj dekorowania choinki przybył do naszego kraju z Niemiec, gdzie w XVI wieku ozdabiano swoje drzewka owocami i orzechami.
 • Tradycyjnymi barwami Bożego Narodzenia jest kolor zielony, czerwony i złoty. Kolor zielony symbolizuje życie i odrodzenie. Barwa czerwona nawiązuje do krwi Jezusa Chrystusa, natomiast złoto to symbol światła oraz dobrobytu.
 • Tradycja jedzenia karpia narodziła się w epoce PRL-u. Karp był najtańszą i najłatwiejszą w hodowli rybą, a święta były jedynym okresem tak dużej dostępności.
 • Pierwotnie Wigilia Bożego Narodzenia była wielka ucztą, podczas której składano duchom ofiary.
 • W Polsce prezenty przynosi nie tylko Św. Mikołaj. W małopolsce podarunki przynosi aniołek, na pomorzu gwiazdor, a na dolnym śląsku gwiazdka.
 • Podczas Świąt Brytyjczycy wkładają na głowy papierowe korony – symbole Trzech Króli, którzy przyszli do stajenki zobaczyć Dzieciątko.
 • w Hiszpanii nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest wielka loteria świąteczna, która cieszy się ogromną popularnością od 1812 roku.
 • W Japonii podczas Wigilii jada się smażonego kurczaka z KFC.
 • Dzień przed Bożym Narodzeniem Czesi odwiedzają cmentarze, na których spoczywają członkowie ich rodzin.
 • Największa na świecie choinka znajduje się w Dortmundzie. Drzewko, na które składa się 1700 świerków, sięga 45 metrów, waży 40 tys. kilogramów i jest rozświetlone 48 tys. lampek. Choinka budowana jest co roku na jarmark bożonarodzeniowy.
 • W Grecji Święta Bożego Narodzenia trwają 12 dni, a prezenty otrzymuje się dopiero 1 stycznia.
 • Zwyczaj dodatkowego nakrycia przy stole pochodzi najprawdopodobniej z Portugalii, gdzie podczas wieczerzy wigilijnej zostawiano puste nakrycia dla osób zmarłych.

[ZT]13543[/ZT]

[ZT]13644[/ZT]

[ZT]13486[/ZT]

 

komentarz(1)

YonYon

1 1

Dla Ireny P. z Krygu świąteczne wigilijne nieszczęście i życzenia na nowy rok, by nadal chodziła z ludzmi i donosiła każde sprawy na Policję do Prokuratury i by nigdy nie wychodziła ze Sądów bo ''Ona wygra'' ale problemy, bo ją każdy facet wygrywa i życzenia by zgłosiła się do Psychiatrii a nie do Organów ścigania bo tylko Psychiatria jest w stanie rozwiązać jej problemy Sądowe. 08:42, 24.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%