Zamknij

Bezdech senny - groźna choroba dróg oddechowych

13:45, 13.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:45, 13.07.2021

Efektywny sen i odpoczynek nocny jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. To moment w czasie nocy, kiedy organizm regeneruje się, a ciało przebywające w spoczynku niweluje napięcia nagromadzone w mięśniach, na skutek działania stresu czy pośpiechu. Właściwa dawka nocnego odpoczynku pozwala budzić się pełnym sił, wypoczętym i gotowym do działania. Dodatkowo, badania naukowców pokazały, że prawidłowy przebieg snu holistycznie wpływa na zdrowie i przyczynia się do jego utrzymania w dobrej formie. Problemy z nocną regeneracją zaczynają się w momencie, gdy pojawia się permanentne niewyspanie, poranne bóle głowy, uczucie zmęczenia czy zaburzona koncentracja. To czynniki, które znacznie obniżają jakość życia, a ich główną przyczyną może być bezdech senny. Zespół bezdechu sennego jest poważną chorobą, która dotyka coraz większą grupę pacjentów. Nieleczenie bezdechu sennego może prowadzić do rozwoju ogólnoustrojowych chorób, które są niebezpieczne dla zdrowia. Bezdechem sennym nazywany jest stan, kiedy w trakcie nocy u pacjenta zatrzymuje się przepływ powietrza na dłużej niż 10 sekund. Jakie są objawy bezdechu? Dlaczego przerwy w oddychaniu są niebezpieczne dla zdrowia? Jakie wyróżnia się bezdechu sennego? Jak przebiega leczenie bezdechu? Tekst powstał we współpracy z ekspertami i specjalistami z serwisu: https://sklepvitalaire.pl/

Obturacyjny bezdech senny - co to jest?

Obturacyjny bezdech senny jest poważną chorobą, której objawy, przyczyny i konsekwencje są często lekceważone przez pacjentów i lekarzy. Obecnie, bezdech senny dotyczy coraz większej grupy pacjentów, dlatego warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się ta dolegliwość górnych dróg oddechowych.

Bezdechem sennym, jako jedna z pierwszych, zainteresowała się amerykańska akademia medycyny snu. Zgodnie z jej definicją, bezdechem sennym nazywany jest stan, który charakteryzuje się wielokrotnym, powtarzającym się epizodem zatrzymywania oddechu w ciągu nocy. Dodatkowo, zaburzenia mogą dotyczyć znacznego ograniczenia przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych, które wywołują wzmożone napięcie mięśni, a tym samym ścisk ścian gardła.

Zjawisko bezdechu podczas snu lub spłycenie oddechu u pacjenta, które świadczy o pojawieniu się choroby związanej z zaburzeniami oddychania musi trwać dłużej niż 10 sekund i pojawiać się wielokrotnie w ciągu snu i nocy. Bezdechom oraz zjawisku płytkiego oddychania najczęściej towarzyszy spadek saturacji z krwi o nawet cztery procent.

Wiele chorych i pacjentów bardzo rzadko zdaje sobie sprawę z zachorowania na bezdech senny. Rano, po zaburzonej nocnej regeneracji i złej jakości snu pacjent budzi się bardzo niewyspany. Dodatkowo, pojawiają się poranne bule głowy i przemęczenie w ciągu dnia, które często są objawami mylonymi z zaburzeniami struktury snu. Bardzo duża grupa chorych na zaburzenia oddychania i bezdech senny ignoruje objawy ze strony górnych dróg oddechowych, co przyczynia się do postępu choroby. Bezdechy są bardzo groźnym zjawiskiem dla zdrowia i życia, dlatego wymagają konsultacji lekarskiej oraz szczegółowej diagnozy. Leczenie bezdechu pomaga nie tylko poprawić komfort życia, ale też zminimalizować ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, a w skrajnych, przewlekłych przypadkach - uchronić od zawału serca lub udaru mózgu.

Objawy bezdechu sennego

Wczesne rozpoznanie zaburzeń oddychania pozwala na szybkie rozpoznanie choroby. To szczególnie ważne dla pacjenta, ze względu na możliwość poprawy codziennego funkcjonowania organizmu, a także zwiększenia efektywności i wydajności nocnego odpoczynku.

Jednym z najważniejszych i najłatwiej rozpoznawalnych objawów zaburzeń oddychania jest chrapanie. Chrapanie jest objawem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niemniej jednak osoba chora bardzo rzadko zdaje sobie sprawę z rozwoju zaburzeń snu i bezdechów sennych. Większość osób w czasie rozwoju bezdechu sennego i zaburzenia oddychania śpi bardzo niespokojnie. Po całkowitym zaśnięciu rozpoczyna się ciągłe wiercenie osoby, przewracanie z boku na bok, nieustanna zmiana pozycji snu, a także przekładanie kołdry czy poduszki. Mimo, że chrapanie jest jednym z głównych objawów bezdechu sennego, pierwszym sygnałem niepokojącym pacjenta z rozwojem choroby górnych dróg oddechowych są poranne bóle głowy, zmęczenie, spięcie mięśni, niewyspanie, kłopoty z koncentracją. Diagnoza zaburzeń oddychania jest bardzo trudna, dlatego warto poznać objawy, które mogą świadczyć o rozwoju dolegliwości, które pomogą rozpoznać bezdech senny i wdrożyć właściwe leczenie, które przywrócić nocny komfort w oddychaniu.

Badania specjalistów pozwoliły określić objawy bezdechu sennego oraz zaburzenia oddychania, które klasyfikowane są do dwóch grup. Badacze dzielą je na objawy nocne i dzienne, a szczegółowy wywiad lekarski, rozpoznanie choroby i wnikliwa diagnostyka pomaga rozpoznać bezdechy u pacjenta, a tym samym rozpocząć skutecznie leczenie.

Nocne objawy bezdechu sennego:

Wiele osób chorych na obturacyjny bezdech senny nagle, gwałtownie wybudza się, po czym mocno wciąga powietrze ustami. To jeden z objawów, który znacznie pogarsza jakość snu, a nocny odpoczynek nie wyróżnia się działaniem regenerującym i nie pozwala ciału właściwie wypocząć. Skutkiem tego jest nisko nasycona tlenem krew, która obniża ogólne natlenienie organizmu. No nocnych objawów bezdechu sennego i zaburzenia oddychania są:

  • głośne, mocne, regularne chrapanie, które nagle zostaje przerwane ciszą, wywołującą niepokój u śpiącego partnera,
  • niespokojny, nieregularny, przerywany sen
  • gwałtowne wybudzanie się z nocnego odpoczynku, które połączone jest z uczuciem braku powietrza w płucach, a także przyspieszonym oddechem oraz zwiększoną akcją serca i tętnem,
  • silne problemy z zasypianiem, które połączone są z uczuciem lęku,
  • nadmierne pocenie się ciała w nocy, zimne lub ciepłe poty,
  • częste oddawanie moczu w nocy lub jedynie doznanie uczucia konieczności skorzystania z toalety.

Dzienne objawy bezdechu sennego

Choroba bezdechu sennego nie objawia się jedynie w czasie snu, ale towarzyszą jej także symptomy, które pojawiają się w trakcie dnia. Należą do nich:

  • poranne bóle głowy, wynikające z ogólnego niedotlenienia organizmu,
  • uczucie zmęczenia, znużenia, niewyspania, które pojawiają się niezależnie od ilości przespanych godzin,
  • wzmożona senność w ciągu dnia, która znacznie obniża jakość życia i utrudnia funkcjonowanie,
  • nadmierna suchość w ustach, nietypowy ból gardła, spierzchnięta i przesuszona skóra warg,
  • drażliwość i nerwowość na różne czynniki, sytuacje, zachowania,
  • utrudniona koncentracja i nieprawidłowe przyswajanie nowych informacji,
  • kłopoty z pamięcią,
  • zaburzenia potencji u mężczyzn oraz spadek libido u kobiet. 

Leczenie zaburzenia oddychania jest możliwe po dokładnym rozpoznaniu wszystkich objawów i przeprowadzenia dodatkowej diagnostyki. Jedynie pełny obraz choroby pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia, które poprawia utlenienie organizmu oraz poprawia jakość i efektywność snu,

Przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, którą wywołuje wiele czynników. Główną przyczyną pojawienia się dolegliwości jest spadek napięcia mięśni w czasie snu, co sprzyja zapadaniu się ścian gardła. Bezdech senny pojawia się w momencie kolaboracji obniżenia napięcia oraz nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Według badań przeprowadzonych przez specjalistów, głównymi przyczynami bezdechu są:

  • polipy,
  • skrzywiona przegroda nosowa u pacjenta,
  • przerośnięcie i zaburzona struktura tkanek, najczęściej po przebytych i źle leczonych infekcjach,
  • nieprawidłowa budowa lub dysfunkcje w konstrukcji żuchwy,
  • nadmiernie wiotkie mięśnie okalające podniebienie,
  • przerośnięcie migdałków podniebnych.

Oprócz przyczyn, które nie są zależne od pacjenta, do rozwoju zespołu bezdechu sennego przyczynia się również:

  • otyłość, zbyt duża masa ciała,
  • nadmierne spożywanie alkoholu, zwłaszcza przed snem,
  • objadanie się, spożywanie ciężkostrawnych posiłków przed zaśnięciem, które są bogate w tłuszcze i węglowodany,
  • nałóg nikotynowy lub sporadyczne palenie papierosów,
  • nieprawidłowa budowa szyi - gruba, krótka szyja, która znacznie wpływa na pogorszenie się dolegliwości, jakie wywołuje obturacyjny bezdech senny.

Dodatkowo, warto wiedzieć, że bezdech senny często jest diagnozowany u pacjentów, którzy przewlekle zmagają się z akromegalią, a także cierpią na zaburzenia pracy tarczycy, zwłaszcza niedoczynność. Dodatkowym czynnikiem, który w dużej mierze przyczynia się do pogłębienia objawów bezdechu jest specyficzna budowa męskiej szyi i gardła. Warto pamiętać, że bagatelizowanie przyczyn choroby może pogłębić jej rozwój. Jedynie trafne rozpoznanie dolegliwości daje szansę na skuteczne leczenie i złagodzenie objawów zaburzeń oddychania i dysfunkcji w pracy górnych dróg oddechowych.

Leczenie dróg oddechowych przy bezdechu sennym

Leczenie bezdechu sennego jest jednym z czynników, który pozwala na poprawę komfortu snu i jakości życia. Niestety, nie istnieje środek farmakologiczny, który dzięki swojemu działaniu skutecznie likwidowałby wszelkie objawy, jakie wywołuje obturacyjny bezdech senny. 

Pacjenci z łagodną i umiarkowaną postacią choroby zazwyczaj dostają zalecenia, które zmuszają do zmiany stylu życia. Głównym zaleceniem specjalistów jest zmiana trybu życia z pasywnego na bardziej aktywny. Regularne uprawianie sportu pozwala na lepsze dotlenienie organizmu, dzięki czemu następuje poprawa samopoczucia oraz przesypiania nocy. Dodatkowo, osoby borykające się ze zbyt dużą masą ciała powinny zadbać o zmniejszenie nadprogramowych kilogramów, ze względu na przyczynianie się nadwagi do zaostrzenia objawów zespołu bezdechu sennego. Pacjenci często otrzymują zalecenie, które określa właściwą pozycję snu, która pozwala na zmniejszenie napięcia mięśni gardła, co znacznie obniża ataki bezdechu. Dodatkowo, kilka godzin przed snem nie powinno się spożywać alkoholu, ciężkostrawnych potraw oraz przyjmowania leków uspokajających. Jeśli pacjent boryka się z chorobami współistniejącymi, jak nadczynność tarczycy czy akromegalia - konieczne jest ich skuteczne leczenie, ze względu na duży wpływ tych dolegliwości na rozwój choroby.

Bezwzględnym i koniecznym wskazaniem do leczenia jest ciężka, zaawansowana postać bezdechu sennego. Jednym ze sposobów eliminacji dolegliwości jest poddanie się zabiegowi laryngologicznemu, który pozwala na inwazyjne usunięcie przeszkody, która odpowiada na swobodny przepływ powietrza przez górne drogi oddechowe. Jej usunięcie zwiększa i usprawnia przepływ powietrza, dzięki czemu objawy bezdechu nie są dokuczliwie i możliwy jest powrót do dawnego funkcjonowania organizmu.

Kolejną metodą leczenia choroby jest rozważenie sposobu skorzystania z protezy powietrznej, która wywołuje efekt oddychania dodatnim ciśnieniem, które powstaje w górnych drogach oddechowych. To metoda, która skutecznie likwiduje najbardziej uporczywe objawy, jak chrapanie i zatrzymywanie oddechu, a także wpływa na przywrócenie prawidłowej struktury snu. Zaletą protezy jest również wzmocnienie utlenienia krwi i całego organizmu, dzięki czemu pacjentom nie dokuczają objawy senności w ciągu dnia, znużenia, zmęczenia czy zaburzenia koncentracji i rozdrażnienia. Jednymi z metod protez wspomagającym leczenie bezdechu sennego są:

  • CPAP - metoda polega na wtłaczaniu powietrza do górnych dróg oddechowych dzięki masce, która jest ściśle dopasowana do płuc. Wdrażanie powietrza odbywa się przez całą noc pod odpowiednio dobranym ciśnieniem, które jest nieco większe niż fizjologiczne u osoby zdrowej. Pozwala to na niwelowanie oporu dróg oddechowych, czego efektem jest niwelowanie bezdechu i objawów towarzyszących chorobie.
  • auto CPAP - polega na użyciu protezy, z której pomocą dochodzi do rozróżnienia poszczególnych faz oddechu. Proteza umożliwia automatyczne dopasowanie ciśnienia do oporu górnych dróg oddechowych u pacjenta, czego efektem jest pełna kontrola leczenia oraz poprawa jakości snu, dzięki eliminacji bezdechu sennego.
  • BiPAP - to nowoczesny sposób wspomagania leczenia bezdechu sennego i istniejącego oporu górnych dróg oddechowych, dzięki automatycznemu rozróżnieniu przez urządzenie wdechu i wydechu. Proteza zmienia ciśnienie na niższe podczas wydechu, dzięki czemu pacjenci mogą cieszyć się poprawą nocnej regeneracji i znacznie lepszym funkcjonowaniem organizmu w ciągu dnia. 

Skuteczne leczenie bezdechu sennego pozwala na zminimalizowanie ryzyka niedotlenienia organizmu, czego konsekwencją może być rozwój ogólnoustrojowych chorób oraz stanów zagrażających życiu. Trafne dobranie metody pozwala na całkowite usunięcie objawów bezdechu i przywrócenie maksymalnego komfortu życia osób chorych na tę dolegliwość.

Skutki obturacyjnego bezdechu sennego

Świadomość konsekwencji, jakie niesie za sobą zachorowanie na bezdech senny jest bardzo niska wśród społeczeństwa. Nieliczne osoby zdają sobie sprawę, jak poważne mogą być efekty nieleczonych zaburzeń funkcjonowania górnych dróg oddechowych. Lekceważenie niepokojących symptomów choroby może nieść za sobą poważnie konsekwencje, dlatego po rozpoznaniu objawów należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa, czyli specjalisty, który zajmuje się tego rodzaju schorzeniami. Leczenie bezdechu sennego jest konieczne, aby uchronić się przed groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które mogą obniżyć sprawność fizyczną oraz doprowadzić do stanu bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta. Jakie są skutki nieleczonego obturacyjnego bezdechu sennego?

Według naukowców i specjalistów zajmujących się medycyną snu dowiedziono, że skutkami zaburzeń oddychania w nocy są:

  • rozwój chorób serca i całego układu naczyniowego,
  • pojawienie się chorób niedokrwiennych serca,
  • możliwość doznania ataku i zawału serca,
  • niedotlenienie mózgu, a w konsekwencji jego udar.

Osoby, które borykają się z bezdechem dodatkowo narażone są na znaczne obniżenie jakości życia. Bardzo często pojawiają się u nich kłopoty z utrzymaniem koncentracji oraz przyswajaniem nowych informacji. Częstym skutkiem bezdechu jest też nadmierne rozdrażnienie, senność, nerwowość, migreny oraz ogólna niechęć do życia, czego skutkiem może być rozwój chorób psychicznych, jak depresji, nerwicy lękowej czy zaburzeń osobowości. Osoby, które borykają się z bezdechem narażone są także na rozwój cywilizacyjnych chorób, jak cukrzycy, miażdżycy czy nowotworów, które są efektem niedostatecznej regeneracji organizmu i nieefektywnego wysypiania się. Dodatkowym efektem bezdechu jest znaczne obniżenie potencji u mężczyzn, a także spadek libido u kobiet, co często odbija się na życiu małżeńskim czy partnerskim.

Leczenie bezdechu sennego jest bardzo ważne dla utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Sen jest momentem, który pozwala na regenerację organizmu, a jego nieprawidłowy przebieg znacznie obniża jakość życia i codziennego funkcjonowania. Dzięki trafnemu rozpoznaniu choroby i dobraniu skutecznej metody leczenia możliwe jest kontrolowanie bezdechu i jego całkowite wyeliminowanie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%