Zamknij
REKLAMA

Zakładanie basenów ogrodowych z betonu: jaki koszt, co w projekcie?

00:00, 13.07.2021 | materiały partnera

Basen przydomowy to marzenie wielu posiadaczy domów w zabudowie jednorodzinnej. To nie tylko wspaniała okazja do rekreacji i wypoczynku, ale także bezkonkurencyjny element otoczenia domu od strony aranżacyjnej. Polacy częściej stawiają ostatnio na niecki betonowe – jakie są koszty takiej inwestycji i co dokładnie ona przewiduje? Odpowiada ekspert z serwisu Starpool-Unipool.pl.

Zakładanie basenów ogrodowych: rodzaje i ceny

Zanim podejmiemy decyzję o przydomowym basenie, trzeba będzie wybrać odpowiedni materiał. Budowa basenu w ogrodzie na długie lata, z niemal nieograniczonym potencjałem w kształtowaniu niecki oraz jej wyposażeniu, to domena basenów betonowych wykonanych w technologii bloczków ISO. Konkurencją dla nich są przydomowe baseny żywicowe, jednak to niecki prefabrykowane, przyjeżdżają na budowę w całości, więc możemy wybierać wyłącznie spośród katalogowych kształtów i rozmiarów.

Firma budująca baseny ogrodowe może zaproponować nam kompleksową usługę od projektu po realizację, jednak jej koszt zależy od tak wielu zmiennych, że trudno przywołać tutaj jakiś jednolity cennik. Średnio w Polsce za standardowy basen betonowy o długości 8 m kwadratowych zapłacimy około 60 tysięcy złotych. W tej cenie mamy jednakże bardzo atrakcyjny i modnie wykończony basen przydomowy, wyposażony w systemy uzdatniania i filtracji oraz objęty obsługą serwisową.

Zakładanie basenu ogrodowego: od czego zależy koszt inwestycji?

Wykonawcy basenów zgodnie podkreślają, że koszt budowy basenu ogrodowego to około 60% całej inwestycji. Budowa basenu w ogrodzie poprzedzona jest bowiem pracami ziemnymi nad przygotowaniem wykopu oraz doprowadzeniem mediów do miejsca realizacji inwestycji. Musimy doliczyć również roczne koszty eksploatacyjne. Firma budująca baseny ogrodowe Starpool-Unipool.pl podkreśla w rozmowie, że należy przewidzieć także koszty eksploatacyjne oraz techniczne. Basen przydomowy należy utrzymać w czystości, regularnie dbać o czystość wody, stąd potrzeba zakupu chemii basenowej, skimmerów oraz akcesoriów do czyszczenia basenu. A tutaj link do firmy zakładającej baseny ogrodowe w Warszawie: www.starpool-unipool.pl/warszawa-projektowanie-budowa-basenow-ogrodowych/

W koszt zakładania basenu ogrodowego wpisujemy również jego oświetlenie oraz ogrzewanie, wraz z rocznymi kosztami. Dodatkowo wykonawcy basenów zwracają uwagę na konieczność zakładania w Polsce tzw. przesłony basenowej.

Jeśli mówimy o budowie basenu ogrodowego w pełnym wymiarze, należy przewidzieć również koszty inwestycyjne na wykończenie jego otoczenia, np. na nasadzenia, elementy dekoracyjne, meble wypoczynkowe itp.

Zakładanie basenu ogrodowego, a roczny koszt jego utrzymania

Wiemy już co wpływa na koszt budowy basenu w ogrodzie oraz ile średnio kosztuje taki projekt. Warto więc wiedzieć, że nawet po jego zakończeniu, posiadacz przydomowego basenu musi liczyć się z rocznym kosztem jego utrzymania. Aktualnie w Polsce koszty te szacuje się na ok. 2 500 – 3 000 zł w zależności od jakości preparatów, jakie stosujemy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%