Zamknij
REKLAMA

Utylizacja paneli fotowoltaicznych - jak ekologicznie postępować z odpadem?

00:00, 01.07.2021 | materiały partnera

Instalacje fotowoltaiczne dla firm i użytkowników prywatnych ścielą się w Polsce w dużej ilości. Zielona energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego jest doskonałą alternatywą dla energetyki węglowej, o czym przekonało się już tysiące inwestorów. Zużyte panele fotowoltaiczne należy właściwie unieszkodliwiać – jak to robić zgodnie z ekologią? Odpowiada serwis Brewa.pl.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – koszt złego postępowania z odpadem?

Chociaż panele fotowoltaiczne to elementy instalacji, które wykazują średnią żywotność na poziomie 25 do 30 lat, prędzej czy później także się zużyją. Nijak nie możemy ich wówczas kwalifikować jako odpadów komunalnych – co więcej, wiele elementów jest wciąż cennych i może być ponownie wykorzystanych. To zatem nie tylko utylizacja modułów fotowoltaicznych ale także ich recykling. Jeśli zużyte panele fotowoltaiczne trafią pod właściwy adres, wiele elementów może zostać ponownie włączonych do cyklu produkcyjnego. Jaki koszt nieprawidłowej utylizacji paneli fotowoltaicznych dla środowiska? Jako odpady elektryczne i elektroniczne zawierają one metale oraz tworzywa sztuczne, które nie powinny przedostać się do środowiska naturalnego.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – jak wygląda proces?

Innowacyjne i bardzo efektywne procesy recyklingu pozwalają dzisiaj w sposób zrównoważony gospodarować odpadami z tego sektora energetyki. Utylizacja odpadów fotowoltaicznych polega przede wszystkim na demontażu elementu i wstępnej selekcji większych podzespołów: ramy, kabli, skrzynki przyłączeniowej itp. Odpowiednie komponenty, pogrupowane, podlegają kompresji i trafiają do zakładów recyklingu, które specjalizują się w danej grupie odpadów.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych została podzielona przez firmę Brewa.pl na trzy szczególnie istotne etapy. Pierwszy z nich to odzysk elementów szklanych i aluminiowych, który przy odpowiednim postępowaniu pozwala na skuteczność rzędu nawet 90%. Utylizacja modułów fotowoltaicznych uwzględnia także separacje i ponowne wykorzystanie tzw. wafli krzemowych. Dzięki takim procesom jak ponowne trawienie lub przetapianie, elementy te zyskują drugie życia w nowych panelach fotowoltaicznych. Całkowita utylizacja paneli fotowoltaicznych, tj. odpadów, które należy zneutralizować, a nie podlegają recyklingowi, odbywa się w temperaturze sięgającej 500 stopni Celsjusza.

Utylizacja paneli fotowoltaicznych – cena?

W tym przypadku, co nie jest wyjątkiem, cena utylizacji paneli fotowoltaicznych zależy od całkowitej wagi dostarczanych odpadów. Mówiąc prościej, zapłacimy od kilograma. Jak podaje Brewa.pl, utylizacja paneli fotowoltaicznych to koszt rzędy 1,5 zł za kilogram w przypadku samodzielnego zdeponowania odpadów lub 2,5 zł za kilogram w przypadku zamówienia usługi z odbiorem.

Jak to się przekłada na całkowite koszty utylizacji? Dla przykładu: mała instalacja o mocy 4 kW – utylizacja paneli fotowoltaicznych: cena – 300 / 400 zł netto. Większa instalacja o mocy 10 kW – utylizacja paneli fotowoltaicznych: cena – 800 / 850 zł netto. Są to dane szacunkowe, należy pamiętać, że dla każdego klienta całkowita waga instalacji fotowoltaicznej może być inna (np. ze względu na wykorzystanie monokrystalicznych paneli).

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%