Zamknij
REKLAMA

Jak skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?

15:21, 07.06.2021 | materiały partnera

Doszło do kolizji. Samochód został uszkodzony. Po paru dniach auto zostało obejrzane przez rzeczoznawcę wysłanego przez ubezpieczyciela. Jednak jego wycena szkód nie odpowiadała właścicielowi pojazdu. Czy może on bez wiedzy ubezpieczyciela skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy, by otrzymać drugą wycenę? Zdecydowanie tak!

Głównym zadaniem ubezpieczenia OC jest ochrona finansowa kierowcy, który spowodował szkodę przed wypłatą odszkodowania poszkodowanym z własnej kieszeni. Z kolei AC chroni go w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży samochodu, którego jest właścicielem. Co ważniejsze, w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej najważniejsza jest cena, ponieważ jego zakres i warunki są takie same u wszystkich ubezpieczycieli. Dlatego warto szukać najtańszego OC na Mubi!

Czym zajmuje się rzeczoznawca?

Zadaniem rzeczoznawcy samochodowego jest ocena wartości pojazdu, jego stanu technicznego oraz wycena szkód powypadkowych. Na osobach zajmujących się rzeczoznawstwem spoczywa więc duża odpowiedzialność. Sprawia to, że trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje, aby zajmować się rzeczoznawstwem motoryzacyjnym. Zgodnie z przepisami rzeczoznawca musi:

  • mieć wykształcenie średnie lub średnie branżowe (minimum),
  • praktykować od co najmniej 2 lat w dziedzinie związanej z motoryzacją,
  • mieć prawo jazdy A, B oraz C1 bądź C1,
  • nie być karanym za przestępstwa umyślne,
  • przejść odpowiednie szkolenie.

Po pomyślnym zakończeniu kursu otrzymuje się certyfikat rzeczoznawcy oraz zostaje się wpisanym na listę rzeczoznawców samochodowych. Jeśli więc chcesz skorzystać z usług rzeczoznawcy, to bardzo łatwo możesz zweryfikować uprawnienia osoby, która się za niego podaje. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Polskiego Związku Motoryzacyjnego lub na serwis Rzeczypospolitej Polskiej – w zakładce ministerstwa infrastruktury znajdziesz listę.

Kiedy warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy?

Po powstaniu szkody ubezpieczyciel wysyła do wykonania wyceny zatrudnionego przez siebie rzeczoznawcę. Jeśli właściciel uszkodzonego pojazdu nie zgodzi się z jego oceną, to powinien on skorzystać z usług niezależnego eksperta. Wykona on drugą wycenę szkód. Dlaczego ma to znaczenie?

Po pierwsze ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę opinię rzeczoznawcy zatrudnionego przez właściciela uszkodzonego samochodu. A po drugie, nawet jak to się nie stanie, to będzie miał on ekspertyzę, która pozwoli mu na rozpoczęcie postępowania sądowego. Niestety proces zajmuje dużo czasu i pochłania sporo pieniędzy – jest więc to opcja ostateczna i zawsze lepiej jest próbować porozumieć się z ubezpieczycielem. Jednak w przypadku wygranej w sądzie, to ubezpieczyciel, któremu zostanie udowodnione zaniżenie wartości szkody, zapłaci za koszty sądowe i pracę dodatkowego rzeczoznawcy.

Warto także skorzystać z niezależnej oceny rzeczoznawcy, gdy ubezpieczyciel uzna, że szkoda jest całkowita, a więc samochód nadaje się do kasacji. Takie rozwiązanie jest często niekorzystne dla właściciela samochodu, gdyż wartość odszkodowania jest w takim przypadku obniżona o wartość wraku.

Ile kosztuje usługa rzeczoznawcy?

Niestety nie jest to tania usługa, a jej cena może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli będzie ona dotyczyć drobniejszej wyceny, to jej koszt będzie mniejszy i zamknąć się poniżej 1000 zł. 

Warto jednak pamiętać, że Sąd Najwyższy w 2019 roku uznał, że ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić koszt ekspertyzy niezależnego rzeczoznawcy. Kiedy będzie miało to miejsce? Jeśli poszkodowany udowodni, że ubezpieczyciel zaniżył wysokość odszkodowania. 

Dodatkowe informacje na temat pracy rzeczoznawcy samochodowego znajdziesz w poradniku; “Ubezpieczyciel źle wycenił szkody na pojeździe i chciałbyś podważyć jego decyzję? Skorzystaj z usług rzeczoznawcy motoryzacyjnego!”. 

Ile wynosi suma gwarancyjna OC?

Jej wysokość zapisana jest w przepisach prawa (ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych), więc jest taka sama u każdego ubezpieczyciela. Jaka jest więc jej wartość?

Suma gwarancyjna w przypadku szkód na osobie nie może być niższa niż 5 210 000 euro. Natomiast w przypadku szkód na mieniu to 1 050 000 euro. Pamiętajmy, że są to kwoty dotyczące jednego zdarzenia bez względu na liczbę poszkodowanych – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

W przypadku ubezpieczenia AC nie mówi się o sumie gwarancyjnej, a sumie ubezpieczenia, która jest maksymalną kwotą, jaką może otrzymać poszkodowany. Nie ma ona określonej wartości i ustalana jest podczas podpisywania umowy ubezpieczeniowej. Zależy ona między innymi od wartości ubezpieczanego pojazdu. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%