Zamknij

Sauna a właściwości zdrowotne

00:00, 08.06.2021 artykuł sponsorowany

Coraz większa liczba klubów fitness oraz siłowni poszerza swoją ofertę o saunę. Tradycja dobroczynnych kuracji sięga obecnie nawet do kilku tysięcy lat wstecz. Ojczyzną sauny jest Finlandia, jednak rosnąca popularność w krajach zachodu sprawia, że liczba osób która może doceniać jej niezwykłe właściwości stale rośnie. Przesiadywanie w odizolowanym pomieszczeniu o ekstremalnych warunkach wpływa pozytywnie na ludzkie ciało. Czym tak właściwie jest sauna i jakie korzyści zdrowotne płyną z tej formy relaksu?

Czym jest sauna?

Najprostsza definicja sauny określa ją jako budynek lub pomieszczenie, w którym panuje podwyższona temperatura i wilgotność. W zależności od rodzaju, maksymalnie osiągane parametry mogą się od siebie różnić. Wyróżnia się cztery najważniejsze kategorie saun, jednak istnieją również mniej popularne formy tego wypoczynku. Wśród najbardziej rozpowszechnionych znajduje się sauna fińska, czyli sucha. Temperatura wewnątrz osiąga nawet 110°C, przy minimalnej wilgotności. Jej konstrukcja opiera się o piec, wewnątrz którego znajdują się gorące kamienie. To skrajnie trudne do wytrzymania warunki, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na wizytę w saunie suchej. Zdecydowanie bardziej przystępne okazują się być sauny mokre oraz parowe, w których temperatura rzadko przekracza 60°C, a wilgotność jest dużo większa. W przypadku sauny mokrej konstrukcja jest bardzo podobna do klasycznej sauny fińskiej, z tą różnicą, że kamienie polewane są od czasu do czasu wodą z drewnianego cebra. Powoduje to natychmiastowe wydzielenie się pary. Najnowocześniejszą formą saunowania jest jednak podgrzewanie ciała za pomocą promieni podczerwonych w saunach infrared.

Jakie korzyści oferuje wizyta w saunie?

Odwiedzenie sauny to odprężające doświadczenie, które poza redukcją stresu wiąże ze sobą wiele benefitów zdrowotnych. Przede wszystkim, wystawienie ciała na oddziaływanie podwyższonej temperatury sprawia, że się hartuje. W efekcie odnotowuje się zwiększoną odporność na choroby. Wizyta w saunie jest polecana po intensywnym treningu, ponieważ pomoże zregenerować się zmęczonym mięśniom. Z tego samego powodu sauną mogą zainteresować się osoby cierpiące na różnego rodzaju bóle napięciowe. Ważnym atutem jest także poprawienie kondycji skóry, która ma możliwość otworzyć zablokowane pory i pozbyć się zanieczyszczeń. Wśród pasjonatów sauny zauważyć można również lepsze funkcjonowanie układu krążenia, co minimalizuje ryzyko chorób serca oraz zawałów. To także niezastąpione wsparcie dla osób przestrzegających ścisłej diety – poprawie ulega przemiana materii, a jeden seans umożliwia utratę aż 300 kalorii.

Kto może korzystać z sauny?

Regularne wizyty z pewnością oferują wiele korzyści, jednak nie każdy powinien decydować się na odprężenie w saunie. Istnieją pewnie grupy podwyższonego ryzyka, dla których seans mógłby okazać się niebezpieczny. Z saunowania powinny zrezygnować kobiety w ciąży i osoby starsze, na które warunki zwiększonej temperatury mogą zadziałać w nieprzewidywalny sposób i doprowadzić nawet do omdlenia. Osoby skarżące się na nadciśnienie oraz inne choroby serca i układu krążenia również nie powinny narażać swojego ciała na warunki panujące w saunie. Ta metoda relaksu nie sprzyja chorującym na epilepsję, jaskrę i gruźlicę. Osoby zdrowe także powinny uważać, aby nie spędzić w saunie zbyt dużo czasu – osłabiłoby to nawet najsilniejsze organizmy. Obowiązuje kategoryczny zakaz korzystania z sauny pod wpływem alkoholu – wysoka temperatura zwiększa potliwość, a co za tym idzie utratę cennej wody.

Źródło wiedzy o saunie

Na przestrzeni dziejów oddziaływanie sauny zostało dokładnie przebadane i opisane przez doświadczonych ekspertów. Warto zapoznać się z wszelkimi niuansami dotyczącymi korzystania z łaźni, by również w sobie odkryć pasję do odprężających seansów. Korzystną opcją jest również zakup prywatnej sauny do domu lub ogrodu, dzięki czemu z pewnością uda się osiągnąć pełnię satysfakcji na własnych warunkach. Szukanie potrzebnych informacji bywa jednak problematyczne, dlatego portal sauna.info.pl oferuje całą potrzebną wiedzę w jednym miejscu. Saunowanie to czysta przyjemność, a zarazem wyraz troski o własne zdrowie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%