Zamknij
REKLAMA

Jak wybrać dobry smartwatch rowerowy?

00:00, 08.06.2021 | materiały patnera

Podobnie jak komputery rowerowe, smartwatche łączą się poprzez GPS, a często mają również wbudowane nadgarstkowe czujniki tętna. Dostarczą one wszystkie dane, które ma komputer rowerowy.

Smartwatche rowerowe stają się coraz bardziej wyrafinowane. Nawet te ze średniej półki zaczynają przewyższać większość zwykłych  liczników rowerowych. Nie tylko mają ten sam poziom funkcjonalności i analizy danych o jeździe, ale ponieważ są na nadgarstku, mają więcej funkcji: śledzą, co się dzieje z ciałem, gdy jesteś na rowerze, jak i poza nim. A także mogą śledzić postępy w każdym innym sporcie, który uprawiasz: czy to będzie bieganie, pływanie, piesze wędrówki, wiosłowanie, narciarstwo, a nawet golf.

Podobnie jak komputery rowerowe, smartwatche łączą się poprzez GPS, a często mają również wbudowane nadgarstkowe czujniki tętna. Dostarczą one wszystkie dane, które ma komputer rowerowy.

Tym, czym smartwatche naprawdę się wyróżniają, to ogromna ilość danych, którą mogą zbierać. Na przykład mają pulsoksymetr, który informuje, jak dobrze twoje ciało wchłania tlen; mogą podać szczegółowy podział jakości snu, śledzić nawodnienie, oszacować utratę potu, a nawet śledzić oddech. Otrzymujemy ogólny stan zdrowia, który informuje, kiedy musisz się zregenerować i kiedy jesteś gotowy do ponownego treningu.

Zegarki robią też inne rzeczy: liczenie kroków, spalanie kalorii, możesz słuchać Spotify  na świeżym powietrzu – i płacić zbliżeniowo za pomocą NFC.

Czego szukać w smartwatchu ?

Podstawy i śledzenie kondycji

Prawie wszystkie smartwatche śledzą te same dane, co podstawowe urządzenia do monitorowania kondycji. Niezależnie od tego, czy chodzi o liczbę kroków, spożycie kalorii czy nawyki związane ze snem, łatwo zauważyć, jak przechowywanie tych informacji jest przydatne dla rowerzystów.

Te, które rejestrują tętno – większość najnowszych – mogą również śledzić Twoje codzienne tętno spoczynkowe. Może to być wczesną wskazówką, jeśli jesteś zmęczony, przetrenowany, chory – i jeśli masz zamiar osiągnąć szczytową sprawność.

Poza treningiem sportowym, zegarek powinien też obsługiwać powiadomienia, płatności zbliżeniowe, a nawet podstawowe informacje, takie jak liczniki czasu i pogody.

Kompatybilność z czujnikami peryferyjnymi

Przed zakupem sprawdź kompatybilność miernika mocy lub sensorów kadencji ze smartwatchem rowerowym. Niektóre zegarki nie łączą się z czujnikami zewnętrznymi, zwłaszcza jeśli są przeznaczone do ogólnej sprawności i jazdy na rowerze.

Monitorowanie tętna na nadgarstku

Wiele inteligentnych zegarków ma teraz wbudowane optyczne (nadgarstkowe) czujniki tętna. Ogólny konsensus jest taki, że odczyty z nadgarstka nie są tak dokładne, jak odczyty z paska na klatkę piersiową, ale stają się coraz lepsze przez cały czas.

Optyczne czujniki tętna działają, oświetlając naczynia włosowate diodą LED. W miarę pompowania krwi gęstość zmienia się, a światło odbija się w inny sposób. Zegarek następnie przekłada to na odczyt uderzeń na minutę.

Niezbędne będzie również śledzenie GPS. Bardziej podstawowe smartwatche musimy podłączyć do smartfona w czasie jazdy, aby odczytać swoją pozycję. Ale teraz nawet smartwatche ze średniej półki mają już wbudowany GPS.

Wiele zegarków multisportowych jest również wyposażonych w barometry i wysokościomierze. Jest to przydatne w przypadku dokładnych profili wysokości w zarejestrowanych danych.

Pamiętaj jednak, że więcej czujników oznacza większe zużycie baterii. Będą potrzebować większej baterii, co prowadzi do większych zegarków.

Nawet jeśli używasz go tylko do jazdy na rowerze, smartwatch musi być wodoodporny. Na początek polecamy stopień ochrony IP67. IP to ocena ochrony zegarka – im wyższy numer, tym lepsza ochrona).

Decyzja między wyborem zegarka z ekranem dotykowym a przyciskami jest bardziej osobista. Przyciski mogą być bardziej czułe, podczas gdy jakość ekranów dotykowych i ich działanie w deszczową pogodę może się różnić w zależności od marki.

Duży wybór smartwachy jest w sklepie Xiaomi.

Z drugiej strony wyświetlacze dotykowe są często bardziej estetyczne z mniejszą ramką, a czasem z mniejszymi ekranami.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%