Zamknij

Jak dobrać wygodne krzesło biurowe

14:50, 20.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:50, 20.05.2021

Podczas pracy w biurze często towarzyszy nam pośpiech i stres. W nawale obowiązków zapominamy o swoim samopoczuciu. Chcemy załatwiać bieżące sprawy i skutecznie rozwiązywać pojawiające się problemy. Jeśli nie pamiętamy o odpowiedniej postawie ciała, prędzej czy później pojawi się ból. Ergonomiczne i wygodne krzesło biurowe sprawi, że nasza pozycja będzie automatycznie korygowana.

Siedzenie z zachowaniem zdrowego kręgosłupa

Badania pokazują, jak bardzo obciążająca jest pozycja siedząca. W trosce o nasze plecy warto pamiętać o regularnych ćwiczeniach fizycznych. Wystarczą nawet lekkie ćwiczenia rozciągające. Równie ważna jest prawidłowa postawa podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Nie zapominajmy wtedy o zachowaniu prostych pleców i zgięciu kolan.

Wybierając fotel obrotowy biurowy, kierujmy się nie tylko samym wyglądem mebla. Pamiętajmy, żeby sprawdzić, jakie funkcje posiada. Możliwość regulacji pozwoli na dostosowanie fotela do naszych preferencji.

Indywidualne dopasowanie ustawień fotela

Cechą dobrego fotela powinno być wsparcie odcinka lędźwiowego, czyli dolnej części kręgosłupa. Dzięki temu odciążymy plecy i zapobiegniemy bólowi. Jak wybrać wygodne krzesło biurowe? Zwróćmy uwagę na najważniejsze cechy, w tym rodzaj mechanizmu. Wyróżniamy kilka systemów umożliwiających regulację fotela. Każdy z nich pozwala na dostosowanie wybranych elementów.

System CPT w krzesłach umożliwia regulację wysokości oparcia, a więc dopasowanie do wzrostu. Zmiana wysokości krzesła przydaje się z kolei, gdy nogi nie sięgają nam do podłoża lub wręcz przeciwnie, musimy je zginać. Blokowanie oparcia w wybranej pozycji będzie wygodne dla osób lubiących odchylać się podczas siedzenia. Natomiast regulacja głębokości siedziska pozwala na zdecydowanie o stopniu jego wysunięcia. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób o wysokim wzroście i długich nogach.

Innym rodzajem mechanizmu jest system TILT. Tak jak w przypadku systemu CPT, umożliwia regulację wysokości oraz blokadę oparcia. Oprócz tego możemy zdecydować o tak zwanej sile oporu oparcia. Funkcja ta przyda się do dopasowania siły oporu do wagi użytkownika. Osoby o niskiej wadze ustawią niższą siłę oporu, dzięki czemu odchylanie oparcia będzie dla nich lżejsze. Natomiast osoby ważące więcej potrzebują wyższej siły oporu, tak żeby oparcie nie reagowało odchyleniem na nawet lekki ruch.

Oczywiście istnieją także inne mechanizmy. Rodzajów jest naprawdę sporo. Przedstawione wyżej są popularnymi rozwiązaniami dla fotelów biurowych.

Poza wybraniem mechanizmu znaczenie ma także materiał, z jakiego wykonany jest fotel. Skóra naturalna prezentuje się wyjątkowo estetycznie. Dzięki niej meble zyskują reprezentacyjny charakter. Posiada też właściwości, które są cenione w materiałach na fotele. Przede wszystkim skórę łatwo doczyścić, więc w razie wylania kawy lub zabrudzenia jedzeniem, nie jesteśmy skazani na codzienne oglądanie plam. Przepuszcza też powietrze, dlatego nie ma obawy, że będzie się do nas nieprzyjemnie kleić w ciepłe dni.

Z kolei obicie z tkaniny syntetycznej oznacza zwykle atrakcyjniejszą cenę. Ma też całkiem dobrą trwałość. Dzięki temu unikniemy pojawienia się przetarć. Sztuczny materiał jest odporny na rozciąganie, więc zachowuje swój pierwotny kształt. To materiał prawie niezniszczalny.

Jak widzimy, meble biurowe do gabinetu powinny być komfortowe i wspierać naturalną postawę ciała. Dzięki temu zadbamy o wygodę podczas pracy i unikniemy dolegliwości bólowych. Rodzaj mechanizmu oraz zastosowany materiał ma spore znaczenie. Warto zapoznać się z różnymi rodzajami i wybrać fotel z potrzebnymi nam funkcjami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%