Zamknij
REKLAMA

Jak nakryć stół do kawy? Zobacz nasz poradnik!

00:00, 20.05.2021 | materiały partnera

Chcesz, by popołudniowe spotkanie przy kawie upłynęło w przyjemnej i eleganckiej atmosferze? Musisz koniecznie zadbać o właściwą otoczkę. Nie tylko ważny jest aromatyczny i głęboki smak kawy, ale również odpowiedni serwis porcelanowy i akcenty dekoracyjne na stole. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać podczas takich okazji.

Estetyka nie tylko na stole?

Zanim skoncentrujesz się na wystroju stołu, to pomyśl o ładzie w Twoim domu. Nie tylko w salonie czy w jadalni. Goście mogą podreptać za Tobą do kuchni, będą na pewno chcieli skorzystać z toalety, czy odwiesić płaszcz w szafie lub na garderobie. Dlatego zadbaj o przyjemny i estetyczny wygląd całego Twojego mieszkania, również kuchni. Ciasto i deser przygotuj wcześniej, by usunąć brudne naczynia i plamy na blatach roboczych. Zadbaj też o lśniące podłogi i wygodne siedzenia. Ponadto zatroszcz się o przyjemny zapach w toalecie, czyste ręczniki i mydło do mycia rąk. Jak już uporasz się z mieszkaniem, to możesz wreszcie zadbać o centralną część spotkania – stół w salonie, w jadalni bądź na ogrodowym patio.

Stół z obrusem czy bez?

Elegancko przygotowany stół wcale nie musi być przykryty obrusem. Designerskie płyty z drewna czy szklana tafla same w sobie będą ozdobą i pasują do każdej, nawet wyjątkowej okazji. Możesz zatroszczyć się jednak o eleganckie podkładki albo bieżnik, który ozdobi środek stołu. Jeśli planujesz przyjęcie w ogrodzie, to pamiętaj, że przy wietrznej pogodzie obrus może nieco przeszkadzać, a materiałowe serwetki mogą sfrunąć ze stołu, lądując w świeżo zaparzonej kawie. Dlatego lepszym wyborem będą utwardzone podkładki albo ozdobne drewniane deseczki.

Oczywiście opcja z obrusem też rewelacyjnie podkreśli wytworny charakter spotkania. Jeśli lubisz takie stylizacje, to dopasuj kolor obrusu do całej dekoracji i pamiętaj o odpowiedniej długości. Obrus albo powinien idealnie przylegać do brzegów stołu, albo  je w pełni zakrywać z każdej strony. Pamiętaj jednak, że jeśli przez przypadek rozleje się kawa, albo wyląduje na stole truskawka z deseru, to plama na białym obrusie pozostanie już do końca przyjęcia, również krępując samych gości. W przypadku drewnianego czy szklanego blatu możesz szybko zareagować, czy gość sam niepostrzeżenie usunie zabrudzenie.

Świeczniki i wazony na kwiaty

Dekoracja stołu pełni bardzo ważną rolę podczas każdego przyjęcia czy spotkania. Dobrym pomysłem jest więc ustawienie wazy z kwiatami. Jeśli np. kolor kwiatów dopasujesz do koloru serwetek, to uzyskasz pełną harmonię kolorystyczną na Twoim stole. Pamiętaj jednak, że zbyt wysoki wazon może zakłócać atmosferę i przeszkadzać w rozmowach. Może lepszy efekt uzyskasz stawiając na stole trzy mniejsze wazony? Podobnymi zasadami kieruj się przy wyborze świeczników. Wyjątkowy klimat stworzysz ze sztucznymi gałązkami, przeplatanymi przez środek stołu. Nie przesadzaj też z ilością. Minimalizm jest w cenie, a jeśli na Twoim stole pojawi się porcelanowy serwis do kawy i patery z ciastem, to być może inne akcenty przytłoczą elegancki design fajansowych, czy zdobionych złotem filiżanek?

Wszelkie dodatki i dekoracje do domu, o których mowa w artykule możesz zakpić w sklepie:

Ile gości ma zamiar Cię odwiedzić?

Zastanów się, czy serwis kawowy postawić już na stole, czy zaczekać z tym do przyjścia gości? Zawsze estetycznie prezentuje się już nakryty stół. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć stresu przy witaniu gości. Możesz z nimi spokojnie zasiąść do stołu, zamiast koncentrować się na przygotowaniu zastawy stołowej. Jeśli jednak nie jesteś pewna, ile gości Cię odwiedzi, ponieważ np. ktoś nie potwierdził czy przyjdzie z osobą towarzyszącą, to lepiej zaczekać z rozłożeniem zastawy, albo przygotować jeden komplet więcej. Lepiej jeśli jeden talerz zostanie niewykorzystany, niż ktoś z gości ma stać z niewyraźną miną, szukając dla siebie wolnego nakrycia.

Pamiętaj o tym:

Oto lista zadań jakie musisz wykonać, aby mieć pewność, że spotkanie będzie udane:

  • Twój dom musi być posprzątany,
  • przygotuj zastawę na stół
  • zrób piękną dekorację stołu
  • zrób pyszny deser
  • zobacz czy cukier, śmietanka do kawy są na miejscu
  • zaopatrz się w serwetki papierowe.
(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%