Zamknij
Zobacz!

Kredyt hipoteczny – co musisz o nim wiedzieć? Przejrzysty poradnik dla kredytobiorców

Artykuł sponsorowany + 13:30, 05.07.2025 Aktualizacja: 13:30, 05.07.2025
- -

Posiadanie własnego mieszkania lub domu to marzenie wielu osób. Niestety dla większości z nas zgromadzenie pełnej kwoty na zakup nieruchomości jest bardzo trudne, a często wręcz nierealne. Jeśli nie posiadasz wystarczających środków, dobrą opcją może okazać się kredyt hipoteczny. Decyduje się na niego wielu Polaków, zwłaszcza w młodym wieku. Zazwyczaj w grę wchodzą tu duże kwoty i wiele lat spłacania zobowiązania. Jak zatem wybrać tak, aby nie żałować? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii.

Kredyt hipoteczny – co to jest i jak zacząć?

Kredyt hipoteczny to rodzaj zobowiązania finansowego, które wiąże się z ustanowieniem zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości. To właśnie hipoteka jest główną gwarancją dla banku, że w przypadku problemów ze spłatą kredytu będzie mógł odzyskać swoje pieniądze. Do pozostałych elementów wyróżniających kredyty hipoteczne zalicza się:

      wysoką kwotę finansowania, często sięgającą nawet kilkuset tysięcy złotych,

      długotrwałą spłatę zobowiązania – w niektórych bankach może wynosić nawet 35 lat,

      niższe oprocentowanie niż kredyty konsumenckie.

Kredyt zabezpieczony hipoteką jest zwykle przyznawany na zakup nieruchomości, w tym mieszkania, domu lub działki. W niektórych sytuacjach można go również wykorzystać na remont, przebudowę lub wykończenie – ta opcja sprawdzi się w sytuacji, gdy nabywasz nieruchomość wymagającą dodatkowych prac przed zamieszkaniem. Osoby zamierzające ubiegać się o kredyt hipoteczny muszą pamiętać, że oferty banków różnią się między sobą. W wyborze opcji dostosowanej do Twoich potrzeb, celów i preferencji pomoże dobry ekspert kredytowy: https://www.creditspace.pl/ekspert-kredytowy-gorzow-wielkopolski/.

Jakie są kluczowe wymagania i warunki uzyskania kredytu na mieszkanie?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba spełnić kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim bank oceni Twoją zdolność kredytową, czyli to, czy Twoje dochody i wydatki pozwolą na regularną spłatę rat. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdolność kredytową są regularne i stabilne dochody. Im wyższe są Twoje zarobki, tym lepszy Twój wizerunek w oczach banku. Na korzyść zdolności kredytowej działa zmniejszenie miesięcznych obciążeń, spłata dotychczasowych zobowiązań (np. zamknięcie nieużywanych kart i limitów kredytowych) i korzystanie z usług banku, w którym masz już konto. Czasami poprawa zdolności jest możliwa poprzez zaciągnięcie kredytu z drugim kredytobiorcą – pozwala to połączyć dochody dwóch osób, a tym samym zwiększyć szanse na kredyt. Po drugie banki wymagają wkładu własnego, który obecnie wynosi minimum 20% wartości nieruchomości. Niektóre instytucje akceptują wkład własny na poziomie 10%, jednak zazwyczaj wymaga to dodatkowego zabezpieczenia w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że to, ile trzeba mieć wkładu własnego, zależy od wartości nieruchomości, a nie kwoty kredytu.

Ile trwa decyzja kredytowa?

Decyzja w sprawie kredytu hipotecznego zwykle jest wydawana w ciągu ustawowych 21 dni kalendarzowych od chwili złożenia kompletnego wniosku. Jednak w praktyce czas ten może się wydłużyć – w zależności od banku oraz indywidualnej sytuacji danego klienta. Czasami na decyzję kredytową trzeba poczekać nawet 4-6 tygodni. Warto zaznaczyć, że współpraca z ekspertem kredytowym (np. https://www.creditspace.pl/ekspert-kredytowy-zielona-gora/) może znacznie ułatwić i przyspieszyć procedurę. Wynika to między innymi z tego, że profesjonalny ekspert czuwa nad całością procesu – pomaga zgromadzić wymagane dokumenty wraz z załącznikami, informuje o kolejnych krokach i w Twoim imieniu dba o wszystkie formalności. Dzięki temu wszystko przebiega sprawniej, a Ty masz pewność, że Twoje starania o kredyt hipoteczny są monitorowane na każdym etapie. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku i szybsze otrzymanie finansowania na wymarzone mieszkanie lub dom.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop

OSTATNIE KOMENTARZE

0%