Zamknij

Karmienie kota ? zasady, których należy przestrzegać

00:00, 27.04.2021 artykuł sponsorowany

Każdy troskliwy opiekun kota chce, by jego przyjaciel cieszył się zdrowiem i witalnością. Nie da się ukryć, że bezpośredni wpływ na to ma sposób karmienia mruczka. Jakie są więc podstawowe zasady, których należy przestrzegać w prawidłowym żywieniu zwierzęcia?

Karmienie kota odpowiednią karmą

Wielu opiekunów czworonogów zastanawia się, co powinien jeść kot. Zakłada się, że pokarm podawany mruczkowi powinien zawierać min. 25% białek i 9% tłuszczów w suchej masie. Mowa tutaj oczywiście o zdrowym i aktywnym, dorosłym kocie.

Pokarm dla kotów powinien zawierać odpowiednią dawkę wszystkich niezbędnych dla organizmu składników odżywczych. Chodzi tu również (poza białkiem, aminokwasami,  tłuszczami- w tym kwasami tłuszczowymi) o minerały jak: wapń, żelazo, miedź, mangan, cynk, selen, magnez, sód, fosfor, potas oraz o witaminy, w tym A, D, E, K i wszystkie z grupy B. 

Kolejnym dylematem w kwestii karmienia kota jest wybór karmy. Wielu opiekunów zastanawia się, czy podawać swojemu mruczkowi karmę suchą, czy mokrą. Warto pamiętać, że koty nie mają silnej instynktownej potrzeby picia wody, ponieważ pochodzą od pustynnego przodka. Dlatego też podstawą w diecie naszych mruczących przyjaciół powinna być karma mokra, która zawiera około 80% wody. Zalecanym sposobem karmienia kota jest podawanie mu zarówno suchej, jak i mokrej karmy w proporcji 1:9 (pod względem masy produktów) na korzyść karmy mokrej. 

Pamiętajmy, że sposób karmienia kota powinien być uzależniony m.in. od jego wieku – młody pupil ma zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż osobnik dorosły czy koci senior. Na żywienie wpływ mają także takie czynniki, jak zakres codziennej aktywności fizycznej zwierzęcia oraz jego stan fizjologiczny (np. okres po kastracji lub sterylizacji). Znaczenie przy planowaniu żywienia mają także różnego rodzaju choroby (m.in. alergie) i nietolerancje pokarmowe. Najlepsza karma dla kotów to karma pełnoporcjowa, która jest kompletna i zbilansowana, co oznacza, że dostarcza ona niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. W celu znalezienia odpowiedniej karmy dla chorego kota należy skonsultować się z lekarzem weterynarii oraz dietetykiem zwierzęcym.

Zakazane produkty i składniki w prawidłowym żywieniu kota

Prawidłowe żywienie kota to takie, które opiera się na diecie kompletnej i zbilansowanej. Najłatwiej zrealizować takie założenie, korzystając z pełnoporcjowych pokarmów gotowych – samodzielne przyrządzanie posiłków dla pupila jest możliwe, ale trudne, i wymaga specjalistycznej wiedzy. Istnieją również karmy uzupełniające dla mruczków, czyli tzw. przysmaki. Niewskazane jest podawanie zwierzęciu pożywienia przeznaczonego dla ludzi – nie jest ono zbilansowane odpowiednio do potrzeb kociego organizmu. Ponadto niektóre składniki diety opiekunów mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla zwierząt. W prawidłowym karmieniu kota nie ma też miejsca na surowe mięso, które jest podstawą żywienia zwierzęcia w diecie BARF. Takie pożywienie stanowi zagrożenie mikrobiologiczne – zarówno dla kota, jak i jego opiekuna. 

Jak podawać jedzenie kotu? Przede wszystkim regularnie i w niewielkich ilościach. Zgodnie ze swoją naturą, mruczki często spożywają małe posiłki w krótkich odstępach czasowych. Zaleca się, aby pożywienie mokre było podawane zwierzęciu na śniadanie i kolację. Pozostawione w miseczce resztki należy usuwać po 20–30 minutach od rozpoczęcia posiłku. Z kolei suche granulki warto pozostawiać pupilowi na czas naszej nieobecności w domu w ciągu dnia oraz na noc. 

Warto również zadbać o spokojne i ciche otoczenie, tak aby jedzenie przebiegało bez stresu i pośpiechu. Miseczki z pokarmem i wodą powinny znajdować się w odległości co najmniej 50 cm od siebie. Nie należy też ustawiać ich w sąsiedztwie kuwety. Dobrą praktyką jest umieszczanie ich na niewielkim podwyższeniu. Kot nie powinien mieć nieograniczonego dostępu do jedzenia, ponieważ uniemożliwia to kontrolowanie liczby spożywanych przez niego kalorii, co może prowadzić do nadwagi i otyłości. 

Jak karmić kota, czyli częstotliwość i porcjowanie posiłków

Zastanawiając się, jak karmić kota, warto zwrócić uwagę na tabele żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych. Pomagają one ustalić prawidłowe wielkości porcji jedzenia, z uwzględnieniem wieku, masy ciała, a także poziomu aktywności fizycznej pupila.

Karmienie kota powinno odbywać się minimum od 4 do 8 razy dziennie. Jeśli chodzi o dawkę, jaką powinien dostać kot w ciągu doby, zależy ona przede wszystkim od jego masy ciała, wieku, rasy i stanu zdrowia. 

W karmieniu kota ważne jest również, by miał on swoje miejsce, w którym spokojnie zje i nikt mu w tym nie przeszkodzi. Nie można również zapraszać kota do zabawy bezpośrednio po posiłku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak karmić kota – poradnik Sheba? zapewni Ci dużą dawkę wiedzy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%