Zamknij
REKLAMA

Testy osobowości w rekrutacji: profesjonalne wsparcie w HR?

00:00, 21.04.2021 | materiały patnera

Testy osobowości w rekrutacji należą do wyjątkowo ciekawych narzędzi analitycznych, które w minionych latach przekonały do siebie globalną branżę HR. Ich szerokie zastosowanie oraz bogactwo danych na temat pracowników oraz kandydatów do pracy jakie dostarczają, są wystarczającym powodem, by na stałe zagościć wśród bestsellerów. Czym są testy osobowości online z perspektywy rekrutera? Sprawdźmy!

Testy osobowości – rekrutacja w pełnym wymiarze

Skomputeryzowane testy osobowości, które oferują profesjonalne platformy, np. HR24.com.pl, to nic innego jak kwestionariusz, który wypełnia się w celu stworzenia pełnego profilu kandydata do pracy lub aktualnego pracownika firmy. Pytania jakie zawierają testy osobowości w pracy, mogą dotyczyć zarówno życia codziennego, jak i sytuacji z życia zawodowego – są to nierzadko sytuacje hipotetyczne lub (dla wypełniającego) nawet abstrakcyjne.

Testy osobowości w rekrutacji od HR24.com.pl mają wyjątkowy charakter. Dla specjalistów od HR są narzędziem do poznania profilu osobowości kandydata w sposób, jaki trudno w tym samym czasie i z zaangażowaniem tych samych zasobów, zdobyć poprzez spotkanie czy rozmowę telefoniczną. Ponadto w czasie zapotrzebowania na rekrutacje zdalne, test osobowości online daje nieograniczony zasięg zastosowania. Dla kandydata testy osobowości są czymś, czego raczej nie doświadczamy często na ścieżce edukacyjnej lub zawodowej – w kwestionariuszu tym każda odpowiedź jest prawidłowa i niesie za sobą inną informację. Test osobowości (więcej na HR24.com.pl) zwykle nie jest ograniczony czasowo, a jego wynik nie stanowi sumy punktów poprawnych odpowiedzi. Liczy się rzetelne i zgodne z prawdą uzupełnienie kwestionariusza.

Testy osobowości – pomocne narzędzie w ocenie kandydatów?

Warto nadmienić, że z perspektywy rekrutera testy osobowości online nie są decydujące w naborze. Mogą jednak bardzo pomóc zarówno w preselekcji kandydatów, jak i w ostatecznym wyborze osoby spośród wąskiej grupy bardzo zbliżonych do siebie profili. Testy osobowości w rekrutacji mogą dość dokładnie odpowiedzieć na pytanie, czy profil kandydata pasuje do wymagań pracodawcy, filozofii oraz specyfiki danej firmy itd. Zwłaszcza w przypadku rekrutacji na stanowiska średniego i wysokiego szczebla, w które zaangażowanych jest wiele osób oraz środków, tak dogłębna analiza kandydata jest pożądana i wskazana.

Wśród specjalistów do HR trwa dialog – czy osobowość pracownika lub kandydata powinna być zmienną w naborze? Jak podaje serwis HR24.com.pl, cechy osobowości mogą bardzo pomóc w efektywnej rekrutacji, pod warunkiem, że rekruterzy sięgają po profesjonalne narzędzia. Takie testy osobowości cechują się standaryzacją, trafnością, rzetelnością oraz zgodnością z polskimi normami.

Tylko test osobowości online przygotowany oraz sprawdzany przez doświadczonego psychologa może zostać uznany za profesjonalny, a ponadto także sprawiedliwy dla wszystkich kandydatów. Stosowanie zaczerpniętych z sieci quizów osobowości czy amatorskich kwestionariuszy krążących po mediach społecznościowych jest zwyczajnie krzywdzące dla kandydata lub pracownika, a także może postawić firmę w złym świetle...

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%