Zamknij
REKLAMA

Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu polisy mieszkaniowej?

00:00, 22.04.2021 | materiały patnera

Ubezpieczenie nieruchomości to jedna z najchętniej wybieranych polis, która pozwala na zabezpieczenie się przed nieoczekiwanymi wydatkami w razie wystąpienia wielu zdarzeń losowych. Aby kupić taką ochronę, konieczne jest jednak przedstawienie odpowiednich dokumentów. Które z nich są niezbędne?

Formalności przy zakupie polisy

Obecnie kupowanie ubezpieczeń jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Możesz to zrobić zarówno w sposób tradycyjny, czyli podczas spotkania z agentem, jak i online. Z tego powodu liczba formalności w trakcie takiego procesu jest naprawdę niewielka i ogranicza się jedynie do informacji podawanych w specjalnym formularzu. Takie dane wpisuje sam właściciel nieruchomości i bierze za nie odpowiedzialność. Jeśli zatai stan faktyczny, będzie miał problem z uzyskaniem odszkodowania.

Z większą liczbą formalności trzeba się liczyć w sytuacji, gdy chcesz rozszerzyć polisę o nietypowe dodatki. Czasami konieczne okazuje się wykupienie ubezpieczenia dzieł sztuki, wartościowych przedmiotów oraz obiektów kolekcjonerskich. Wówczas konieczne jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy, który sporządza odpowiedni dokument. Takie pismo trzeba następnie przedstawić ubezpieczycielowi.

W przypadku innych przedmiotów wartość określa się dopiero po zniszczeniu, dlatego w trakcie kupowania polisy nie są wymagane specjalne dokumenty. Najważniejsza jest sama umowa, którą podpisuje klient towarzystwa ubezpieczeniowego. Ponowne spotkanie z agentem trzeba odbyć także w sytuacji, gdy wartość mieszkania zdążyła się zmienić, np. poprzez zakup nowych sprzętów. Wniosek można wysłać również bez konieczności odbywania wizyty w siedzibie towarzystwa.

Umowa wydawana po wykupieniu ubezpieczenia jest bardzo ważna. Taki dokument przyda się w sytuacji, gdy korzystasz z kredytu hipotecznego. Wówczas trzeba przedstawić go w banku.

Więcej o dokumentach niezbędnych podczas kupowania polisy dowiesz się tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jakie-dokumenty-do-ubezpieczenia-domu

Jak zminimalizować liczbę wymaganych formalności?

Najlepsze na rynku ubezpieczenia mieszkania online pozwalają na zminimalizowanie i tak już małej liczby formalności. W ten sposób nie trzeba bowiem przedstawiać żadnych dokumentów, a jedynie wypełnić formularz w domowym zaciszu. Czasami takie tabelki są bardzo rozbudowane i cały proces zajmuje chwilę, jednak w ten sposób oszczędzasz czas, który w innym przypadku musiałbyś przeznaczyć na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają podpisanie umowy całkowicie przez internet, na przykład z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego. W ten sposób nie musisz drukować żadnych dokumentów, a cały proces przebiega bardzo szybko. Podobnie jest także w przypadku zgłaszania szkody po jej wystąpieniu. Załatwianie formalności online pozwala na znacznie usprawnienie wszystkich kontaktów z towarzystwem ubezpieczeniowym.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%