Zamknij

Metody laserowej korekcji wzroku

12:03, 28.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:04, 28.01.2021

W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas ma jakieś (choćby niewielkie) problemy z widzeniem. Przyczynia się do tego obecny styl życia (pracy i odpoczynku), związany z długim patrzeniem na ekrany komputerów i telefonów. Czy wobec tego jesteśmy skazani na noszenie okularów? Oczywiście, że nie – na ratunek przychodzi laserowa korekcja wzroku!

Czym jest laserowa korekcja wzroku?

Technologia ta rozwija się już od około 40 lat. Stanowi świetną alternatywę dla bardziej „tradycyjnego” korzystania z okularów czy soczewek kontaktowych. Dzięki temu możemy przestać irytować się zaparowanymi lub zabrudzonymi szkłami, uciążliwym i wymagającym niemałej higieny zakładaniem soczewek, ograniczeniami w sporcie i w wielu innych dziedzinach życia.

Co jednak najważniejsze, w przeciwieństwie do wszystkich pomocy optycznych, laserowa korekcja wzroku pozwala na trwałe usunięcie wady! Jej istota polega na wyprofilowaniu rogówki pacjenta w taki sposób, by promienie świetlne padające na jej powierzchnię mogły zogniskować się w odpowiednim miejscu na siatkówce - a właśnie ten proces jest zaburzony w przypadku wad refrakcji.

Istnieje kilka sposobów przeprowadzenia takiego zabiegu – wyróżniamy więc różne metody laserowej korekcji wzroku. Można wyszczególnić tu:

  • metody głębokie (FemtoLASIK vOptimum i vDesign);
  • metodę ReLEx® SMILE;
  • metody powierzchowne (m.in. EBK, PRK oraz TransPRK).

Metoda FemtoLASIK vOptimum

Jest to najczęściej wykorzystywany typ zabiegu, stosuje się w nim m.in. technikę WF Optimized.

Przebiega dwuetapowo – i z użyciem dwóch rodzajów lasera. Pozwala na usunięcie:

-6 dioptrii krótkowzroczności;

+2 dioptrii nadwzroczności;

2 dioptrii astygmatyzmu.

Na początku laser femtosekundowy tworzy tak zwany płatek rogówki – odpreparowuje i odchyla zewnętrzną powłokę, by umożliwić dokonanie korekty w niżej położonych warstwach. Następnie laser excimerowy precyzyjnie profiluje rogówkę i tym samym usuwa wadę. Po wszystkim płatek znów trafia we właściwe miejsce i zabieg się kończy. Przy jednym oku trwa to tylko 20 sekund!

Metoda FemtoLASIK vDesign

Jest modyfikacją poprzedniej. Cechuje ją jeszcze bardziej spersonalizowane podejście, które umożliwia zaplanowanie zabiegu w przypadku nietypowych uwarunkowań, które mogłyby zdyskwalifikować pacjenta z leczenia standardową metodą. Do takich sytuacji mogą należeć m.in.: cienka rogówka, jej nietypowy kształt czy bardzo wysoka wada refrakcji (zwłaszcza w przypadku astygmatyzmu). Dzięki vDesign możemy pozbyć się:

-12 dioptrii krótkowzroczności;

+6 dioptrii nadwzroczności;

6 dioptrii astygmatyzmu.

Metoda ReLEx® SMILE

Najbardziej nowoczesna ze wszystkich metod laserowej korekcji wzroku. Podczas zabiegu wykorzystywany jest jeden typ lasera – femtosekundowy. „Wycina” on w rogówce mikrosoczewkę, która następnie usuwana jest przez malutkie nacięcie. Tym samym kształt i grubość rogówki ulega zmianie, a wada wzroku bezpowrotnie znika. Metodą ReLEx® SMILE można skorygować:

-10 dioptrii krótkowzroczności,

5 dioptrii astygmatyzmu.

Metody powierzchowne

W ich przypadku, aby dostać się do niżej położonych części, w trakcie zabiegu usuwany jest z powierzchni rogówki nabłonek. Bez obaw – samoistnie odrośnie on w niedługim czasie. Metody powierzchowne są stosowane gdy:

  • pacjent posiada bardzo cienką rogówkę;
  • występuje zawodowe narażenie na urazy okolicy oczu (np. u strażaków, policjantów);
  • osoba poddająca się zabiegowi uprawia sporty ekstremalne lub kontaktowe.

O czym należy pamiętać przed zabiegiem?

Wiemy już dużo na temat laserowej korekcji wzroku, teraz czas zastanowić się co jest istotne z punktu widzenia osoby poddającej się takiemu zabiegowi.

Którą metodę wybrać?

Mając wybór wśród tylu dostępnych opcji, można czuć się nieco zagubionym. Na szczęście nie musimy samodzielnie dokonywać wyboru ?. Podczas badań kwalifikacyjnych lekarz pozna dokładnie budowę naszych oczu i pomoże zdecydować o najlepszej dla nas metodzie.

Gdzie wykonać zabieg?

Prężny rozwój laserowych metod leczenia sprawił, że są one coraz szerzej dostępne. By mieć pewność, że zabieg przebiegnie bez komplikacji i szybko powrócimy do codziennych aktywności, warto postawić na sprawdzoną klinikę o dużym doświadczeniu.

Takim miejscem jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które może poszczycić się zarówno świetnie wykwalifikowaną kadrą medyczną, jak i najnowocześniejszym sprzętem. Co ważne – oferuje wszystkie z opisanych metod laserowej korekcji wzroku.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem warto zadbać o parę kwestii. Na przykład dobę wcześniej należy zrezygnować z picia alkoholu, który mógłby nasilić suchość oczu, oraz z makijażu - by uniknąć jakichkolwiek podrażnień okolicy gałki ocznej (taka przerwa od malowania się będzie przydatna również parę dni po zabiegu). W dniu korekcji warto ubrać się luźno i wygodnie – tak, aby czuć się komfortowo.

Choć już dobę po zabiegu można wrócić do pracy, prowadzenia samochodu czy innych codziennych aktywności, warto zaplanować sobie kilkudniowy urlop w pracy. Pomoże nam to szybko się zregenerować i przyzwyczaić oczy do nowych warunków życia - bez wady wzroku ?!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%