Zamknij

Żaluzje i rolety

13:44, 26.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:34, 27.01.2021

Żaluzje – to obok rolet – jeden z najpopularniejszych dzisiaj sposobów ochrony pomieszczeń przed nadmierną penetracją promieni słonecznych oraz forma efektownej aranżacji wnętrza. Olbrzymie zróżnicowane żaluzji pod kątem materiałów, z jakich są wykonywane, wielkości, kolorystyki czy przeznaczenia – sprawia, że można je spotkać w mieszkaniach, biurach oraz różnych instytucjach. Właściwie dobrane i zamontowane żaluzje, potrafią przez wiele lat nadawać ton stylizacji wnętrza oraz wyjątkowy klimat. 

Szeroki wybór spośród żaluzji drewnianych, skórzanych, bambusowych oraz tradycyjnych rozwiązań, umożliwia dopasowanie do istniejącej aranżacji bądź stworzenia pożądanej stylizacji każdego wnętrza. Żaluzje równie dobrze sprawdzą się w salonie, sypialni, kuchni, ale też w efektownym i praktycznym wystroju pomieszczeń biurowych, jako przesłona wielkopowierzchniowych witryn muzealnych czy sklepowych. W przypadku żaluzji, jakość i efekt w dużej mierze zależą od odpowiedniego doboru oraz precyzyjnego montażu. Warto więc zainteresować się ofertą firm, które oprócz szerokiego wachlarza produktowego, zapewniają ponadto fachowe doradztwo i opcjonalny montaż żaluzji.

Tradycyjne żaluzje poziome – ponadczasowa funkcjonalność i elegancja

Klasyczne żaluzje o poziomym układzie lameli, to ponadczasowe rozwiązanie, którego skuteczność opiera się też na prostocie działania mechanizmów regulujących. W tradycyjnej formule, żaluzje weneckie – jak inaczej nazywane są klasyczne żaluzje – sterowane są za pośrednictwem sznureczka i pokrętła. Mechanizm sznurkowy służy do opuszczania i podnoszenia lameli, natomiast pokrętło umożliwia ustawienie pożądanego kąta listków. Dzięki temu, żaluzje mogą zabezpieczyć wnętrze przed penetracją promieni słonecznych niemal w 100 proc. 

Jest to duże udogodnienie, ponieważ z łatwością można dopasować ustawienie żaluzji do pory dnia czy panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Co ciekawe, tradycyjne żaluzje poziome mogą zostać wyposażone w specjalnie dobrany silniczek obracający lamelami wraz z opcja sterowania radiowego (pilot). Na rynku dostępne są modele żaluzji klasycznych o różnej wysokości listków (lameli) wykonanych z odpornego na odkształcenia tworzywa. Decydując się na klasyczne żaluzje pionowe, wcale nie trzeba rezygnować z dodatkowego przystrojenia okiennej wnęki firaną czy zasłonką. Właściwy dobór poszczególnych elementów, pozwala na stworzenie oryginalnej i efektownej kompozycji, opartej na bazie żaluzji oraz firanek.

Żaluzje pionowe, czyli verticale

Zupełnie inną specyfiką funkcjonowania i przeznaczenia, charakteryzują się żaluzje pionowe, czyli tzw. verticale. Żaluzje pionowe (https://www.roltis.pl/katalog/zaluzje-pionowe) to świetne rozwiązanie zarówno do pomieszczeń mieszkalnych, jak i obiektów użytkowych, w którym mamy do czynienia z dużymi przeszkleniami. Bardzo często verticale montuje się w biurach, na sklepowych witrynach, w salach konferencyjnych, muzealnych czy w urzędach. Żaluzje pionowe sprawdzają się także wszędzie tam, gdzie zawodzą inne rozwiązania w zakresie skutecznej osłony przeciwsłonecznej. Verticale mogą mieć nawet ponad 4 m wysokości i chronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem na szerokości przeszklenia ok. 10 m.

W odróżnieniu do klasycznych żaluzji poziomych, lamele verticali mają większą szerokość i zwisają pionowo. Lamele produkuje się najczęściej z tkanin syntetycznych, tworzywa sztucznego, ale na rynku można znaleźć też żaluzje pionowe wykonane z innych materiałów. Dostępne są one w szerokim zakresie rozmiarów i kolorystyki, przez co z powodzeniem można je dopasować do instniejącej bądź pożądanej aranżacji przestrzeni. Smukłe lamele, z jakich zbudowane są pionowe żaluzje – prezentują się niezwykle efektownie, a na dodatek – podwyższają optycznie pomieszczenie.

Zazwyczaj verticale wiesza się na specjalnej szynie, która może być mocowana do ściany, wnęki okna/przeszklenia albo do sufitu. Oprócz szyn o prostej konstrukcji, można również spotkać prowadnice łukowe, które umożliwiają rozwieszenie lameli w półkolu. 

Aby zapewnić właściwe układanie się lameli – obciąża się je u dołu specjalnymi wkładkami, co dodatkowo ogranicza efekt łopotania podczas wystąpienia przeciągu. Podobnie jak w przypadku żaluzji poziomych, verticale stwarzają możliwość niemal 100-proc. zaciemnienia wnętrza. W żaluzjach pionowych, lamele można zsuwać bądź rozsuwać partiami, a także obracać je wokół własnej osi.

Metoda pielęgnacji i czyszczenia verticali zależy od rodzaju materiału, z jakiego wykonane zostały lamele. Jeśli lamele zbudowane są z tworzywa sztucznego (np. PCV), to wystarczy przecierać je lekko zwilżoną gąbką/szmatką. Ważne, żeby po oczyszczeniu tego typu lameli „na mokro” – wytrzeć je też „na sucho”, aby na ich powierzchni nie pozostały żadne zacieki. W przypadku drewnianych verticali, zaleca się używanie specjalnie wyprofilowanych zmiotek, końcówek do odkurzacza dedykowanych do mebli albo środków do pielęgnacji drewna w areozolu. Gdy mamy do czynienia z żaluzjami pionowymi wykonanymi z tkaniny, w zakresie czyszczenia najbezpieczniej jest stosować się do zaleceń producenta, z reguły jednak dopuszcza się ich pranie w delikatnym detergencie.

Drewniane żaluzje

Drewniane żaluzje charakteryzują się dosyć dużą wagą, dlatego zwykle stosuje się je do standardowej wielkości przeszkleń. Jedną z zalet żaluzji z drewna jest to, iż nie nagrzewają się, dzięki czemu nie przyczyniają się do podwyższenia temperatury w pomieszczeniu w trakcie letnich upałów.

Głównym jednak powodem, dla którego na przeszkleniach wiesza się drewniane żaluzje (https://www.roltis.pl/katalog/zaluzje-poziome-drewniane), jest chęć stworzenia ciepłej, przytulnej i naturalnej przestrzeni. Wszelkie drewniane elementy i dodatki, pozwalają stworzyć wyjątkowy klimat i niepowtarzalny styl, który zawsze przykuwa uwagę. Żaluzje drewniane cieszą się również rosnącym powodzeniem wśród pasjonatów stylu ekologicznego, opartego na aranżacjach wnętrz z wykorzystywaniem naturalnych materiałów. Tego rodzaju żaluzje, doskonale prezentują się w sąsiedztwie drewnianych mebli, podłóg oraz stolarki. Aby przedłużyć żywotność i móc cieszyć się widokiem efektownych żaluzji z drewna, należy je regularnie impregnować, zabezpieczać przed wilgocią oraz dużymi wahaniami temperatur.

Żaluzje bambusowe, czyli klimatyczne tchnienie Orientu w Twoim domu

Każdemu, kto uwielbia klimatyczne i oryginalne kompozycje w obszarze aranżacji przestrzeni, z pewnością do gustu przypadną żaluzje bambusowe. Ta osłona okienna cechuje się wyjątkowo wdzięcznym designem, który koresponduje z modnymi ostatnio trendami orientalnymi. Podobnie jak w przypadku żaluzji z drewna, naturalne osłony bambusowe nadają pomieszczeniu przytulności. Specyficzna konstrukcja żaluzji bambusowych – sprawia, że przepuszczają one subtelnie odrobinę słonecznego światła, co niewątpliwie dodaje temu rozwiązaniu uroku i klimatu. 

Żaluzje bambusowe są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie wielu niepożądanych czynników, jak np. wilgoci, dlatego chętnie montuje się je m. in. w łazienkach. Dodatkowo, bambusowe żaluzje są znacznie lżejsze od drewnianych odpowiedników, więc nie wymagają rozbudowanego systemu mocowania, a ich montaż nie niesie ryzyka uszkodzenia ramy okna. Bambusowe żaluzje są również materiałem bardzo wytrzymałym na mechaniczne uszkodzenia. Tego typu osłona przeciwsłoneczna jest też łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ swobodnie można przecierać ją wilgotną ściereczką.

Skórzane żaluzje – luksus, na który Cię stać!

Żaluzje skórzane należą do grupy najbardziej ekskluzywnych osłon okiennych, nadając każdemu pomieszczeniu niepowtarzalnego stylu, prestiżu i elegancji. Efektowne żaluzje ze skóry doskonale pasują zarówno do nowoczesnych przestrzeni, jak też do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. W ramach dostępnego asortymentu, można wybierać osłony okienne ze skóry w dowolnej kolorystyce, dzięki czemu z łatwością uda się dopasować żaluzje do pożądanej aranżacji. Oprócz pomieszczeń mieszkalnych, żaluzje skórzane dobrze komponują się z przestrzeniami biurowymi, ekskluzywnymi salonami handlowymi, pracowniami projektowymi czy SPA. Skórzane żaluzje z powodzeniem można montować bezpośrednio do ściany, sufitu albo wieszać bezinwazyjnie na ramie okiennej. Na specjalne życzenie – najlepsi dostawcy mogą wyposażyć żaluzje skórzane w mechanizm silnikowy, który steruje obrotem lameli.

Gdzie kupić dobre żaluzje?

W momencie poszukiwania efektownych i funkcjonalnych osłon okiennych, zawsze warto zapoznać się z różnymi rodzajami żaluzji, aby wybrać optymalne rozwiązanie – idealnie dopasowane do potrzeb oraz wnętrza. Renomowani sprzedawcy, którzy funkcjonują na rynku od wielu lat, zazwyczaj dysponują szerokim asortymentem produktów oraz fachowym doradztwem. Przykładem firmy, która od ponad dekady z sukcesem działa w branży rolet, żaluzji oraz innych osłon okiennych – jest Roltis z Krakowa https://www.roltis.pl/. Firma Roltis posiada szeroki wachlarz produktów zróżnicowanych pod względem rodzajów, kolorów, rozmiarów i materiałów, z jakich zostały wykonane. W razie potrzeby, krakowski Roltis oferuje ponadto profesjonalny montaż i serwis wszelkiego typu osłon przeciwsłonecznych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%