Zamknij

Czy okna energooszczędne mogą obniżyć rachunki za prąd?

12:16, 20.01.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:18, 20.01.2021

Dla branży budowlanej rok 2021 to początek prawdziwej rewolucji, której celem jest powstrzymanie szybko postępujących zmian klimatycznych i zmniejszenie wykorzystania nieodnawialnych źródeł energii. Zielone domy, budownictwo niskoenergetyczne i stosowanie materiałów o właściwościach termoizolacyjnych to już nie efekt mody, a konieczność wynikająca z wprowadzonej 1 stycznia nowelizacji Warunków Technicznych. Data jest przełomowa również dla producentów okien i szyb, od teraz bowiem obowiązkowym elementem w domach i budynkach użyteczności publicznej będą okna energooszczędne. Czy rzeczywiście okna mogą zmniejszyć zużycie energii i obniżyć rachunki za prąd?

Pasywny, czyli jaki?

Aby nasz nowy dom spełniał WT 21 musi być obiektem praktycznie zeroenergetycznym i maksymalnie ograniczać utratę ciepła z pomieszczeń dzięki zastosowaniu materiałów wysoce termoizolacyjnych. Na etapie projektowania należy zadbać o to, by jego bryła pozbawiona była wnęk, balkonów i innych niedocieplonych płaszczyzn wpływających na zmniejszenie bilansu energetycznego budynku. Dzięki temu nawet niewielkie porcje ciepła wytworzone wewnątrz wystarczą, by ogrzać domowników i nie musieć korzystać z systemów grzewczych.

Dom w standardzie pasywnym posiada niskie zapotrzebowanie na energię niezbędną do jego ogrzania (nie więcej, niż 15 kWh/m² w ciągu roku). Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną potrzebną do celów bytowych, tj. podgrzania wody, ogrzewania i oświetlenia wnętrz oraz zasilania sprzętu, nie może przekraczać 120 kWh/(m2?rok). Zwiększone właściwości termoizolacyjne muszą wykazywać wszystkie elementy przegrody zewnętrznej, dlatego tak istotnym wyborem są okna energooszczędne.

Energooszczędne okna i… szyby! Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jeszcze do niedawna ekologiczne okna uznawane były za produkt klasy premium. Dziś takie produkty, jak na przykład energooszczędne okna Reveal, są standardem wynikającym z coraz większej świadomości architektów, podwykonawców i konsumentów. Produkowane w oparciu o zaawansowane technologie cechują się wysokimi parametrami spełniającymi restrykcyjne normy i zapewniają użytkownikom wysoki komfort cieplny dbając przy tym o klimat.

Czym musimy kierować się przy wyborze okien energooszczędnych? Przywiązujmy wagę nie tylko do materiałów użytych do produkcji profili okiennych, ale także do zamontowanych szyb. To one w największej mierze determinować będą właściwości termoizolacyjne finalnego produktu oraz odpowiadać za zyski cieplne i energetyczne – ze względu na swoją powierzchnię. Warto zatem postawić na szkło niskoemisyjne, najlepiej w pakiecie trzyszybowym.

Na ratunek naturze i domowemu budżetowi

O dobrych właściwościach termoizolacyjnych okna energooszczędnego świadczy jak najniższy współczynnik izolacyjności cieplnej (Uw). Zgodnie z obecnym rozporządzeniem UE współczynnik przenikania ciepła dla ekologicznych okien montowanych w elewacji nie może przekraczać 0,9 W/m2K, zaś dla okien w połaci dachowej 1,1 W/m2K.

W przypadku przeszklenia współczynnik Ug również musi być jak najniższy. Istotne są także przepuszczalność energii słonecznej (g%) oraz światła (Lt%) – im wyższe, tym więcej ciepła i promieni słonecznych dotrze do wnętrz. Nie pomijajmy przy tym refleksyjności szyby Lr%, która wskazuje, ile procent światła odbije się od tafli.

Tyle w teorii o parametrach, czas poznać zasadę działania okna energooszczędnego. Przez szybę o wysokiej przezroczystości do środka przedostają się promienie słońca oraz ciepło pochodzące z energii słonecznej. Powłoka niskoemisyjna, którą pokryte jest szkło, będzie odbijać promieniowanie cieplne i tym samym zatrzymywać je wewnątrz, zapobiegając jego ucieczce. Zyskujemy w ten sposób jasne pomieszczenia o odpowiedniej temperaturze i znacząco ograniczamy korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz ogrzewania, przez co rachunki ulegają widocznemu obniżeniu. Ekologiczne i ekonomiczne – duet idealny.

Oszczędność formy i energii – odkryj okno Reveal

Spośród ofert dostępnych na polskim rynku szczególną uwagę przykuwają nowoczesne okna marki OknoPlus. Energooszczędne okna z linii Reveal, to najnowszy produkt tej firmy, którego parametry pozostawiają konkurencję daleko w tyle.

Reveal oraz Reveal Hide to zaprojektowane w nowatorskim systemie So Easy okna o profilach aluminiowych – mówi Dawid Mickiewicz, Kierownik Marketingu firmy OknoPlus. – Umożliwiają ukrycie kluczowych części składowych stolarki, takich jak odwodnienia, zawiasy czy uszczelki, zaś elementy, które pozostają widoczne dla użytkownika, wyróżnia minimalizm i wysoka estetyka wykonania. Reveal charakteryzują się doskonałą izolacyjnością termiczną (Uw=0,7W/m2K) i energooszczędnością. Dzięki temu będą idealnym wyborem dla domu pasywnego – wyjaśnia specjalista.

Inną ciekawą propozycję stanowi ekologiczne okno Genesis o współczynniku przenikania ciepła Uw równym 0,8 W/m2k. To połączenie funkcjonalności, niezwykłego designu oraz wysokiego standardu izolacyjności termicznej okien.

Inwestując w nowoczesne okna energooszczędne zyskujemy wysokiej jakości produkt dbający o nasz komfort, ale co najważniejsze – gwarancję zwrotu kosztów w miarę jego użytkowania. Ulgę odczuje nie tylko domowy budżet, lecz przede wszystkim środowisko, które ma szansę odrodzić się po latach nadmiernej eksploatacji przez człowieka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%