Zamknij

Rośnie liczba upadłości konsumenckich w Polsce. Statystyki i przyczyny zjawiska

20:24, 07.05.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 20:25, 07.05.2024

Trudna sytuacja finansowa gospodarstw domowych zarówno w Gorlicach, jak i w pozostałych miejscowościach w Polsce doprowadziła do gwałtownego wzrostu liczby upadłości konsumenckich w 2023 roku. Skala tego zjawiska osiągnęła rekordowe rozmiary, a prognozy wskazują na dalszy niepokojący wzrost. Zapoznaj się z najnowszymi statystykami i kluczowymi przyczynami tego alarmującego trendu, który dotyka coraz więcej rodzin i osób.

Statystyki dotyczące wzrostu liczby upadłości konsumenckich w Polsce w 2023 roku

Rok 2023 przyniósł rekordową liczbę upadłości konsumenckich w Polsce. Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG), w ciągu pierwszych trzech kwartałów ogłoszono ponad 21 tysięcy bankructw osób fizycznych. To więcej niż w całym 2022 roku, kiedy to odnotowano 15 tysięcy przypadków. Marzec 2023 roku okazał się przełomowym miesiącem – wówczas padł historyczny rekord 2018 ogłoszonych upadłości konsumenckich, co stanowi wzrost o 50,9% w porównaniu do marca 2022 roku. Przypomnijmy, że osoba, która zdecydowała się na ogłoszenie upadłości, ma odcięty dostęp do wszelkich kredytów i pożyczek, nawet internetowych, np. oferowanych na stronie https://kredytowo.org/tani-kredyt-gotowkowy/.

Dynamika wzrostu liczby upadłości jest zatrważająca. W pierwszym kwartale 2023 roku złożono 6318 wniosków o ogłoszenie bankructwa, czyli o 15,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Rekordowy okazał się również marzec, w którym wpłynęło 2211 wniosków wzrost o 26,6% w stosunku do lutego i o 5% w porównaniu z marcem 2022 roku. Według danych COIG, w całym 2023 roku zakończyło się ok. 21 000 postępowań o upadłość konsumencką, ustanawiając nowy, niechlubny rekord.

Główne przyczyny wzrostu liczby upadłości konsumenckich w Polsce

Gwałtowny wzrost liczby bankructw konsumentów w 2023 roku stanowi odzwierciedlenie pogarszającej się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych nie tylko w Gorlicach, ale i całej Polsce. Kluczową rolę odegrała tu wysoka inflacja, która w Polsce sięgnęła rekordowych poziomów, osiągając w październiku 2023 roku 17,9%. Skutkowało to drastycznym spadkiem realnych dochodów Polaków i siły nabywczej pieniądza. Konsumenci musieli przeznaczyć większą część budżetów na podstawowe wydatki, takie jak żywność, energia czy opłaty mieszkaniowe. Jednocześnie znacząco wzrosły koszty obsługi kredytów hipotecznych i innych zobowiązań finansowych w związku z podwyżkami stóp procentowych.

Nie bez znaczenia pozostają również negatywne skutki pandemii COVID-19. Choć najostrzejsze obostrzenia mamy już za sobą, to część gospodarstw domowych nadal odczuwa reperkusje związane ze stratami dochodów czy koniecznością zaciągnięcia dodatkowych zobowiązań w celu przetrwania najtrudniejszego okresu. Sytuacji nie ułatwia trwająca wojna na Ukrainie, która przyczyniła się do wzrostu cen wielu produktów i dalszego osłabienia koniunktury gospodarczej. Efektem wszystkich tych czynników jest błędne koło zadłużenia, w które wpadają setki tysięcy polskich rodzin. Rosnąca skala problemów ze spłatą zobowiązań finansowych i narastające opóźnienia w regulowaniu rat kredytów czy pożyczek zmuszają coraz więcej osób do ogłoszenia upadłości konsumenckiej.

Podsumowując, najważniejszymi przyczynami wzrostu bankructw konsumenckich w Polsce w 2023 roku są:

  • wysoka inflacja i spadek realnych dochodów gospodarstw domowych,
  • wzrost kosztów obsługi kredytów i pożyczek w związku z podwyżkami stóp procentowych,
  • negatywne skutki pandemii COVID-19 i związane z nią straty dochodów,
  • wpływ wojny na Ukrainie na sytuację ekonomiczną i wzrost cen wielu produktów.

Po więcej przydatnych informacji finansowych zapraszamy do serwisu Kredytowo.org, gdzie można poczytać m.in. o maksymalnym wieku kredytobiorcy: https://kredytowo.org/maksymalny-wiek-kredytobiorcy/.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%