Zamknij
REKLAMA

Energooszczędny dom - czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o WT 2021

11:40, 11.01.2021 | materiały partnera

Celem obowiązujących od tego roku wytycznych technicznych (WT 2021) jest sprawić, aby każdy nowo wybudowany dom był pasywny lub energooszczędny. Jest to sprawa wręcz kluczowa, aby rozpocząć odchodzenie od dominującej w Polsce energetyki węglowej – niezwykle szkodliwej dla środowiska naturalnego. Nie czekaj więc i już teraz sprawdź, jak przystosować nieruchomość pod WT 2021 i jakie korzyści to za sobą niesie.

  1. Czym jest WT 2021?
  2. Rola EP w WT 2021
  3. Fotowoltaika – podstawowym działaniem.
  4. Pompy ciepła i ich możliwości.

Domy pasywne oraz energooszczędne są idealnym rozwiązaniem na zmniejszenie zużycia energii z nieodnawialnych źródeł energii takich jak jeszcze niezwykle popularny w Polsce węgiel. Nic więc dziwnego, że Unia Europejska wszystkie siły koncentruje na OZE (odnawialnych źródłach energii) – co widzimy również w naszym kraju – wcześniej za sprawą WT2017, dzisiaj WT2021. Zastosowanie się do nowych wytycznych wprowadzi niemałe oszczędności w kwestii rachunków za ogrzewanie i prąd.

Czym jest WT 2021?

Unia Europejska już w 2002 roku rozpoczęła szeroko zakrojone działania polegające na promowaniu energooszczędnych domów, pokazując jak działają i na czym polega ich budowa oraz wprowadziła sankcje za naruszenia przepisów, wynikających z ustaw klimatycznych. Osiem lat później powstała pierwsza dyrektywa (przygotowana przez Parlament Europejski) zawierająca znormalizowane metody obliczania charakterystyki energooszczędnych budynków. Najnowsze wytyczne weszły w życie 1 stycznia 2021 roku.

Co ważne – wszystkie budynki budowane lub modernizowane od 1 stycznia bieżącego roku bezwzględnie muszą spełniać wymagania WT 2021, natomiast niezrealizowane jeszcze projekty zgodne dotychczas z WT 2017 muszą zostać zaktualizowane i być zgodne z najnowszymi wytycznymi UE.

Nowe przepisy są wynikiem proekologicznej polityki Unii Europejskiej i przyjęciu 3 jej postulatów, zwanych powszechnie pakietem ustaw klimatycznych „3x20”:

  • Zmniejszenie zużycia energii o 20%;
  • Wzrost produkcji energii odnawialnej o 20%;
  • Redukcja emisji CO2 o 20%.

WT 2021 nakłada ostrzejsze od WT 2017 wymagania, co do poziomu izolacji poszczególnych elementów składowych budynku, co w praktyce ma się przełożyć na wyraźną redukcję zapotrzebowania na energię nieruchomości. Ściany zewnętrzne, dachy, podłogi, okna i drzwi balkonowe oraz okna połaciowe od 1 stycznia 2021 muszą spełniać wymagania większe o około 10-20% w stosunku do poprzedniej dyrektywy z 2017 roku.

Rola EP w WT 2021

Wraz z wejściem do życia nowych wytycznych technicznych, obniżeniu ulega wskaźnik energii pierwotnej (EP), który jest finalnym wynikiem obliczeń nakładów nieodnawialnej energii pierwotnej poniesionych na dostarczenie do nieruchomości nośników energii: oleju opałowego, gazu, prądu i energii odnawialnej. EP określa całkowite roczne zapotrzebowanie na energię nieodnawialną w przeliczeniu na m2 budynku.

Typ budynku

WT 2021

WT 2017

Budynek mieszkalny jednorodzinny

70

95

Budynek mieszkalny wielorodzinny

65

85

Budynek mieszkania zbiorowego

75

85

Budynek opieki zdrowotnej

190

290

Budynek użyteczności publicznej

45

60

Budynek gospodarczy / produkcyjny

70

90

 

Fotowoltaika podstawowym działaniem

Panele fotowoltaiczne zdecydowanie należą do najpopularniejszego rozwiązania wśród inwestorów pragnących wybudować dom pasywny lub energooszczędny zgodny z wcześniej WT 2017, a obecnie z WT 2021. Zestawy fotowoltaiczne umieszczane najczęściej na dachach budynków są niedrogim rozwiązaniem energetycznym, nie wiążącym się w zbyt mocną ingerencję w konstrukcje wierzchnią warstwy domu. Ich popularność na polskim rynku jest spowodowana wysokim stopniem oszczędności w rachunkach za prąd połączonych z wysokimi dofinansowaniami oraz w pełni pro-ekologicznym działaniem. Ponadto w wymierny sposób pomaga inwestorom spełnić wymagania WT 2021.

Przyjęto, że w Polsce standardowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kW jest w stanie wyprodukować około 1000 kWh. Wiemy, że przeciętna instalacja słoneczna w naszym kraju jest wielkości 6,5 kW, czyli wytworzy około 6 500 kWh rocznie, co jest ogromnym krokiem inwestora do spełnienia restrykcyjnych wymagań WT 2021.

Pompy ciepła i ich możliwości

Instalacje fotowoltaiczne wspomagane pompami ciepła sprawią, że nasz dom bardzo zbliży się do poziomu nieruchomości w pełni pasywnej. Połączenie obu rozwiązań jest wręcz stworzone pod WT 2021, będąc jednocześnie znacznie wygodniejszą alternatywą dla np. pieców na pellet. Co więcej, z pompami ciepła idealnie współgra popularne w Polsce ogrzewanie podłogowe, które charakteryzuje się stosunkowo niskimi temperaturami potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętajmy jednak, że pompy do działania potrzebują stałego dostępu do prądu. Najlepszym więc rozwiązaniem będzie podłączenie ich do zielonej energii uzyskanej z... paneli słonecznych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA